Kremi i Diellit per Femije permban Kimikate te Demshme? Blini Produkte te Sigurta tek Ne

Fundjaven e kaluar me ndodhi nje gje shume e habitshme. Isha ne plazh bashke me motren dhe nenen time. Si fund-Shkurti e fillim-Marsi qe eshte tani, dielli keto dite eshte shume i forte dhe ka tendence te te lere njolla sidomos te pjesa e ballit dhe e mollezave. Une u gjenda e papergatitur per nje diell te tille, ndaj per te mbrojtur lekuren perdora kremin kunder diellit te mbeses time ende bebe, me faktor mbrojtes SPF 50. Te njejten gje beri edhe ime me, para se te dilnim per shetitje te bregu i detit. Pas perendimit te diellit te dyja pesuam nje lloj reaksioni ne fytyre, e kishim lekuren te skuqur flake dhe sikur na digjte. Kontrolluam presionin e gjakut, por cdo gje ishte ne rregull. Pasi e vrame mendjen se cfare na gjeti, nena ime ia vuri fajin kremit kunder diellit, si e vetmja gje e re qe kishim perdorur.

Te jem e sinqerte nuk isha dakord me time me, derisa lexova sot online te Reuters per nje proces vleresimi qe kishte ndermarre qeveria e Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne lidhje me kremerat e plazhit per femije. Zyrtareve iu kishin lindur dyshime se perberesit e kremerave te tille nuk ishin ne te vertete aq te sigurte sa mendohej. Dhe nga kontrollet e para kishte rezultuar se vetem 2 nga 16 elementet, qe permbajne zakonisht keta kremera, konsiderohen te sigurte sipas standarteve te vendosura ne ligjet amerikane. Ky perfundim vertetohej plotesisht nga ndodhia ime personale, duke qene se une e kam lekuren shume te ndjeshme. Nderkohe, zyrtaret amerikane kishin gjetur dy elemente ne kete produkt per femije, jashte standarteve ligjore : PABA dhe trolamine salicylate. Dymbedhjete elemente priten te analizohen nga ekspertet e fushes dhe vetem dy elemente ishin ne perputhje me standartet ligjore: zinc oxide dhe titanium dioxide.

Ky artikull eshte nje apel per te qene sa me kujdesshem me produktet per femije qe shiten pa receten e mjekut, pasi tendenca eshte qe te komercializohet ne kurriz te cilesise. Imagjinoni se sa e rendesishme eshte kremi i duhur kunder diellit tani ne Gusht, qe jemi ne kulmin e vapes afrikane dhe te gjithe rrezikohemi te djegim lekuren nese qendrojme te pambrojtur nen rrezet e diellit.

Prandaj te dashur miq, duhet gjithnje te zgjidhni produkte cilesore dhe te sigurta. Nje propozim te tille ua sjellim ne, per kete produkt te ri e te certifikuar per te gjithe permbajtesit e tij. Kremi ofrohet per te gjithe familjen me 3 nivele mbrojtje: SPF 20, SPF 30 dhe SPF 50 (per femije dhe lekura teper te ndjeshme, si ajo e fytyres). Klikoni mbi foto per te marre kete krem teper efektiv kunder diellit dhe tani me oferte 66% ulje nga cmimi fillestar per vetem £4.

Nese mendoni se ky artikull eshte i vlefshem, ju lutem mos harroni ta Pelqeni (LIKE) dhe Ndani (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.