Si te Gatuajme Sultiac te Shendetshem – Receta e Nena XHENIT

Sultiaci eshte nje nga embelsirat me te dashura per femijet. Ne ne shtepine tone e gatuajme shpesh, pasi te gjithe jemi te dashuruar me kete embelsire te lehte e shume te ushqyeshme. Deshira per te investuar ne nje ushqyerje te shendetshme, e ka shtyre nenen time qe te eksperimentoje receta sultiaci, te cilat eleminojne niseshtene. Ndaj receta e sotshme vjen si nje propozim i permiresuar i recetes tradicionale. Dhe si nje ushqim i sigurte per t’u perdorur edhe nga femijet e vegjel. Le te fillojme me receten e sultiacit:

Perberesit:

 • 1/2 gote oriz per supe
 • 1 liter qumesht te fresket
 • 3 luge supe miell orizi
 • 3/4 gote sheqer, une perdor sheqer kaf se eshte me i shendetshem
 • kripe
 • Kanelle pluhur
 • Recel sipas deshires

Pergatitja:

Hedhim orizin e pastruar ne nje tenxhere me 2 e 1/2 gota uje dhe pakez kripe, nje maje luge kafeje. E leme te zieje duke e perzier derisa orizi te behet si llapa, me fare pakez uje. Nderkohe, hedhim qumeshtin ne nje tas dhe e perziejme me miellin e orizit.

Kur orizi te behet llapa i shtojme perzierjen e qumeshtit dhe e perziejme mire. Shtojme sheqerin dhe vazhdojme ta perziejme derisa te filloje te vloje. E leme te zieje derisa te trashet masa. Si prove futeni lugen dhe nese ajo vishet kur e nxjerrim nga tenxherja kemi trashesine e duhur. E provojme ne goje qe sultiaci te mos i vije era e miellit te orizit, por te jete shija tipike e embelsires. E hedhim sultiacin te nxehte neper tasat e embelsirave dhe e sperkatim me kanelle pluhur. Nena Xheni keshillon qe sultiaci te konsumohet i ftohte.

Ju befte mire!

Kjo recete eshte per 6 tasa sultiac dhe vjen si propozimi yne per ditet e fundjaves per te gezuar gjithe familjen.

“Cdo here qe ju hani apo pini dicka, jeni duke ushqyer semundjet ose duke i luftuar ato.” – Heather Morgan, Ms,NLC

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Come preparare un Riso al Latte Sano – Ricetta di Grandma Xheni

Riso al Latte è uno dei dolci più amati dai bambini. È un grande amore nella mia famiglia, poiché tutti preferiscono così tanto questo dessert leggero e molto nutriente. Come sapete, alla nonna Xheni piace investire in cibi sani e ha adattato la ricetta tradizionale del riso al latte. Ha sostituito l’amido di mais con la farina di riso. La sua versione del dessert è più sicura anche per i bambini. Qui vado con la ricetta:

Ingredienti:

 • 1/2 tazza di riso per zuppa
 • 1 litro di latte fresco
 • 3 cucchiai di farina di riso
 • 3/4 tazza di zucchero di canna
 • sale
 • cannella in polvere
 • Marmellata secondo i tuoi gusti

Preparazione:

Versa il riso pulito in una casseruola con 2 tazze e 1/2 di acqua fredda e un cucchiaino di sale. Lasciar cuocere a fuoco lento, mescolando fino a quando il riso non sarà ammorbidito e sembrerà una pappa, lasciato con poca acqua. Nel frattempo, versare il latte in una ciotola e mescolarlo con la farina di riso.

Versare il composto di latte nel riso e mescolare bene. Aggiungi lo zucchero e continua a mescolare fino a quando la preparazione non bolle. Lasciar sobbollire finché la preparazione non sarà abbastanza densa. Prova lo spessore inserendo un cucchiaio alla preparazione e se è usurato, abbiamo lo spessore giusto. Mentre è ancora caldo, versare il riso con il latte in ciotole da dessert e cospargerlo con polvere di cannella. Ho aggiunto in cima al dessert un po ‘di marmellata d’uva per un gusto ancora più fantastico.

Buon appetito!

La nonna Xheni consiglia di mangiare meglio riso sano con latte quando fa freddo. Questa ricetta è per 6 tazze da dessert ed è la nostra proposta per il fine settimana per deliziare tutta la famiglia.

“Ogni volta che mangi o bevi qualcosa, stai alimentando la malattia o combattendola.” – Heather Morgan, Ms, NLC

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

One thought

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.