Vaksina MMR shkakton Autizem? Cfare tregojne Studimet Shkencore

Fruthi u konfirmua edhe kete vit si nje semundje qe tashme eshte prezent ne te gjitha Vendet Europiane. Kjo gje ne vijimesi te situates te ndodhur ne 2 – 3 vitet e fundit. Franca eshte vendi qe mban rekordin per numrin e te semureve me fruth per kete vit. Nuk mbeten pas edhe disa vende te tjera shume prane Shqiperise. Edhe ketu tek ne nuk kane munguar rastet e fruthit. Lajmi i mire eshte se kete vit numri ishte me i ulet. Gjithsesi, mjeket vazhdojne te na keshillojne nen ze neper urgjenca qe te rrijme sa me pak aty se mos na semuren femijet me fruth.

Problematika e Vaksinimit

Problematikat me vaksinat dolen serisht ne vemendjen e publikut. Kjo per shkak te problemeve qe po shkakton perhapja e fruthit. Diskutohet per mungesen e vaksinimit, si edhe per mos-efektshmerine e vaksinave te bera me pare. Kur degjova per vaksinat e skaduara per femijet e viteve ’80, ndjeva keqardhje per prinderit e atehershem. Ata u tradhetuan nga shteti dhe besimi, qe kane patur ne mekanizmat shteterore per kontrollin e cilesise se barnave. Gjithsesi, nuk ka vend per hezitim. Te gjithe femijet e atij brezi, sot shumica prinder, duhet te ri-vaksinohen pavaresisht vendit ku jetojne tani. Fruthi eshte nje semundje shume e rrezikshme, por ndryshe nga koronavirusi, per fat te mire arrin te kontrollohet permes vaksinimit.

Ajo qe une nuk kuptoj eshte se si pikerisht keta prinder, te cilet jane vete me te rrezikuarit nga fruthi hezitojne, refuzojne te vaksinojne femijet e tyre ndaj fruthit?! I referohem vaksines se famshme MMR. Tashme, ajo jepet me tre doza: vaksina e 10-mujorit, vaksina e 12-mujorit dhe vaksina e 24-mujorit (referuar protokollit te ri te Ministrise se Shendetesise). Kjo vaksine e mbron femijen nga tre lloje semundjesh (Mums – Shytat, Measles – Fruthi dhe Rubella – Rubeola). Femija i pavaksinuar lihet pa mbrojtje ndaj ketyre semundjeve teper te rrezikshme.

Ka patur shume aludime ne lidhje me efektet anesore te kesaj vaksine. Dhe per nje periudhe kohe, ishte i larte numri i prinderve qe shpreheshin se vaksina MMR eshte nje nga shkaktaret e autizmit ne rritje. Po sa e vertete eshte kjo gje?

Si u perhap Tymnaja e Diskutimit per Vaksinen MMR

Nj artikulli i botuar ne CNN, sqaron historine e gjithe tymnajes ne lidhje me vaksinen MMR. Aty shkruhet se fillesat e kesaj tymnaje lidhen me nje rast abuzimi nga nje mjek ne vitin 1998. Ai shkroi nje studim te bazuar ne ndjekjen e 12 femijeve. I paguar nga nje firme ligjore, e cila kishte nje rast gjyqi me nje kompani qe prodhonte vaksina MMR, ai shkroi se kjo vaksine shkakton autizem. Ky i fundit ishte ne ate kohe nje fenomen i ri. Per fat te keq, edhe sot vazhdon te jete nje fenomen i dhimbshem dhe ende i pazberthyer plotesisht. Rrjedhimisht, si cdo gje tjeter e panjohur, tenton te vishet me frike dhe legjenda urbane. Dhe natyrisht qe njerezit e kane me te lehte t’i besojne.

Gjithsesi, mjeku ne fjale ne vitin 2010 humbi licensen e tij profesionale. Arsyeja? U provua abuzimi i tij ne lidhje me rastin e vaksines MMR. Pra, nuk ka asnje te dhene te provuar shkencore se vaksina MMR shkakton autizem.

Hapsire per Blerje 1

Bebet jane krijesat me te bukura ne bote. Ato jane engjej te zbritur ne toke per te na falur gezim e lumturi. Ndaj, kujdesi ndaj tyre nuk eshte kurre i tepert. Nje gje tejet e rendesishme eshte menyra se si e trajtojme lekuren delikate te bebit, dhe per kete duhen produktet e duhura. Ne ju propozojme SETIN per BEBAT me 5 produkte super cilesore te markes Farmasi (shiko foton per llojin dhe sasine e produkteve). Keto jane produkte hipoalergjikisht dhe oftamologjikisht te testuara. Nuk permbajne ngjyrues artificial, paraben, SLS, SLES, sulfat dhe parafine te lengshme. Rekomandohet qe keto produkte te perdoren per bebet deri ne moshen 2 vjecare. Porositeni Setin per Bebat, i cili vjen sot tek ju me uljen fantastike prej 60%, i gjithi per vetem 1,745 leke. Bebet tuaja do iu falenderojne! Kjo oferte eshte e vlefshme deri me 31 Maj 2020. Na lejoni te merremi ne me realizimin e porosise tuaj.

Produktet e seteve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, inbox ne Facebook, ne whatsapp 0697808908.

Studimi Danez per Vaksinen MMR

Nderkohe, thekson CNN, jane shume studime te mirefillta shkencore, qe provojne se nuk ka asnje lidhje mes vaksines MMR dhe autizmit. Me i fundit eshte nje studim i realizuar me mbi 650,000 femije ne Danimarke. Vecantia e tij eshte se ne te u perfshine edhe femije te klasifikuar si me risk per autizem. Behet fjale per femije qe i perkasin kategorive ne risk per zhvillimin e autizmit (prinder ne moshe te madhe, lindje te parakohshme, etj.)

Femijet u ndoqen per nje periudhe 14 vjecare dhe te gjithe u vaksinuan me vaksinen MMR. Studimi tregoi se femijet qe nuk mbartnin risk per autizem, nuk u diagnostifikuan si te tille edhe pse u vaksinuan. Nderkohe qe femijet qe kishin faktor te larte risku per autizem, nuk paten asnje perkeqesim nga berja e vaksines.

Hapesire per Blerje 2

Per t’i ndihmuar ata te kuptojne me shume ne lidhje me autizmin si fenomen, ju propozojme keta libra qe i dedikohen pikerisht autizmit. Klikoni mbi fotot e librave per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Si ndikon Vaksina MMR ne Trupin e Bebeve

Vazhdojme me tej me nje shpjegim praktik se cfare ndodh ne trupin e femijes kur merr vaksinen MMR. Kjo vaksine ka permbajtje te larte merkuri. Ky element konsiderohet si ‘i rende’ per organizmin. Ai ndikon perkohesisht ne ngadalesimin e aktiviteteve, qe deri atehere femija i kryente normalisht. P.sh. femija per pak kohe mund te mos i perserise disa fjale, qe deri atehere i ka thene normalisht. Kohezgjatja e kesaj dukurie perkon me kohen, qe i duhet organizmit te femijes per te asimiluar sasine e merkurit te shtuar ne organizem permes vaksines. Pas kesaj, femija i rikthehet aktiviteteve te meparshme pa asnje problem.

Fakti qe prinderit, ne disa deshmi, e lidhin me autizmin ka te beje me faktin qe ngarkesa e merkurit ne organizem ben qe femija me risk te larte per autizem t’i jape me te qarta shenjat e autizmit. Por kjo gje nuk nxitet nga vaksina. Thjesht me krijimin e terrenit per t’u bere me te dukshme, ato shfaqen me qarte. Nje gje eshte e sigurte: edhe nese femija nuk vaksinohet, problemet e spektrit autik do te shfaqen me kalimin e kohes. Rreziku i larte per autizem nuk lidhet me vaksinen MMR, por me faktoret e riskut. Perparimet ne identifikimin e tyre kane ndihmuar pjeserisht ne zbulimin e misterit te autizmit.

Si t’i ndihmojme femijet me Vaksinen MMR

Pike se pari duhet te monitorohet ecuria e femijes (nese ka temperature, keputje, etj.) Se dyti duhet te plotesohet dieta ushqimore me ushqime qe permbajne vitamina A, D dhe C. Te tilla jane: karrotat, lengu i portokallit, kivi, mandarina, etj. Vitaminat ndihmojne qe te kaloje me shpejt efekti i merkurit te shtuar ne organizem. Eshte shume e keshillueshme qe femijeve ne kete moshe t’iu jepet vitamina D suplement. Ajo ndihmon ne forcimin e skeletit dhe te muskujve.

Besoj keto argumente dhe fakte shkencore do iu vijne ne ndihme te gjitheve ju miq qe ende jeni ne dileme per vaksinen MMR. Shpresoj qe te gjeni forcen per te marre vendimin e duhur per t’i mbrojtur ata nga semundje te tilla te rrezikshme.

Edhe pse diskutimet e fundit ne lidhje me vaksinen e shumepritur kunder koronavirusit nuk ndihmojne aspak. Rrjetet sociale vazhdojne te mbushen me gjepura konspirative, qe helmojne mendjet tona.

Prinderimi eshte nje ‘sport’ i veshtire dhe kerkon shume kurajo dhe force. Nuk eshte e lehte te mposhtesh friken qe te shoqeron qe nga momenti kur merr vesh qe do behesh me femije. Mendimet profesionale dhe studimet shkencore jane miqte me te mire te ne prinderve. Le te mos lejojme qe propaganda dhe sensacionet e legjendave urbane dhe mediatike te na ndikojne vendimet tona per shendetin e familjes. Shpeshhere ndodh qe gjerat qe ‘kercasin’ me fort ne mediat sociale jane me te pavertetat. E pra gjithe cfare na duhet ne jetet tona jane te vertetat e provuara. Paci fat!

Hapsire per Blerje 3

Larja e rrobave te bebit tuaj behet me e lehte dhe me e sigurte se kurre me pare me produktet e markes Farmasi: (i) Detergjenti i Koncentruar, 500 ml dhe (ii) Zbutesi, 500 ml Te dyja produktet jane me lende me origjine bimore dhe sigurojne ruajtjen e lekures se bebit nga alergjite dhe irritimet. Detergjenti i koncentruar heq te gjitha njollat e ushqimeve dhe jashteqitjeve si ne rrobat e bardha edhe ne ato me ngjyre. Perfitoni sot ta merrni Setin per Larjen e Rrobave te Bebit me 52% ulje, per vetem 898 leke. Porositeni tani se kjo oferte fantastike eshte e vlefshme vetem deri me 31 Maj 2020.


Produktet e seteve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, inbox ne Facebook, ne whatsapp 0697808908.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi ta Pelqeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.