Qofte me Presh – Recete per Femije

Qoftet jane ushqimi i preferuar i vajzes time dhe une ia gatuaj shpesh qoftet me perime te ndryshme. E kam gjetur kete forme si nje menyre per ta bere vajzen qe t’i haje perimet me qejf dhe te kenaqet me to. Receta e sotme eshte nje gatim i thjeshte dhe i shpejte. Qoftet me presh jae te pelqyeshme nga gjithe familja. Eshte nje ato lloj ushqimesh qe eshte mire t’i kesh te gatuara ne shtepi, pasi zevendesojne snack-s te gatshem, qe i kerkojme kur rrotullohemi neper shtepi. Le te fillojme sa me pare me receten:

Perberesit:

  • 2 presh, pa bishtat
  • 1 veze
  • 3/4 gote qumesht
  • miell gruri
  • kripe, piper, rigon, nenexhik
  • 1 tufe majdanoz te fresket
  • vaj per skuqje

Pergatitja:

Pastrojme preshin dhe e grijme me thike te imet fare, jo me makineri se del me i mire me thike. I shtojme kripe dhe erezat e thata dhe i mbrujim me dore.

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Qofte me Presh: Grijme preshin holle dhe shtojme erezat

I shtojme qumeshtin dhe e perziejme me nje luge derisa e unifikojme si perberje. I shtojme pak piper te bluar, vezen dhe majdanozin e fresket te grire holle.

Qofte me Presh - shtojme perberesit e tjere

I perziejme mire derisa e unifikojme perberjen. Me tej hedhim miell pak nga pak derisa brumi te trashet dhe te arrije trashesine e brumit per petulla, pak me i trashe se brumi i kekut.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Pjekja

Per te pjekur qoftet me presh mund t’i pjekim ose t’i skuqim. Ime bije pelqen shume versionin e pjekur ne trajte kekesh te vegjel. Une e rekomandoj qe keshtu t’i beni edhe ju per femijet; te rriturit mund t’i hane edhe te skuqura. Te njejtin brum te pergatitur me lart e shtojme ne format e kekut te lyera paraprakisht me vaj ulliri. Kujdes! Mos i tejmbushni format se qoftja do te fryhet dhe mund te prishe formen, masa ideale eshte rreth 2 mm me pak se buza e formes.

Qofte me Presh - fusim brumin ne format e mini-kekeve

I fusim ne furre te parangrohur me 200 grade per rreth 35 minuta. Por, ju e njihni me mire soben tuaj, lerini aq kohe sa te piqen plotesisht. Proven e beni duke futur nje kunj dhembesh te keku dhe nese del i paster eshte pjekur. Ky eshte nje ushqim ideal per femijet per t’i mesuar ata te hane me kenaqesi perimet. Ne rastin kur do donit t’i benit qoftet te skuqura, ndiqni proceduren e petullave normale.

Ju befte mire!

Qofte me Presh - qoftet e perfunduara, te pjekura dhe te skuqura.

Nese deshironi te shihni realizimin e kesaj recete vizualisht, ju lutemi klikoni ne link-et e meposhtem:

Instagram: Qofte te Shijshme me Presh

You Tube: Qofte te Shijshme me Presh

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Shikoni te tjera Receta Qoftesh.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.