Qofte me Mish ne Salce Perimesh

Zakonisht jemi mesuar qe qoftet e shtepise te gatuhen me salce te kuqe. Une i kam gatuar per shume kohe ne kete menyre, por vija re se kur e shijoja me rendonte ne stomak. Mqs. me pelqejne shume qoftet me salce, fillova t’i gatuaja me nje salce perimesh me te lehte dhe te shendetshme. Sot mendova ta ndaj me ju kete recete, per t’iu dhene nje ide ndryshe te gatimit te qofteve ne shtepi. Ja ku po filloj me receten:

Fillimisht pergatisim Qoftet e Shtepise. Receten e tyre e gjeni duke klikuar ketu.

Already prepared homemade meatballs.

Vijojme me pergatitjen e Salces me Perime per qoftet:

Perberesit e Salces me Perime:

4 Qepe te njoma

2 karrota

1 spec i kuq jo djeges

100 gr bizele

2 luge supe trahana

1 tufe koper e fresket

kripe, piper, rigon

vaji ku skuqen qoftet

Pergatitja:

Pastrojme qepet e njoma, karrotat dhe specin e kuq. I presim qepet ne rrathe 1 cm, karrotat ne katersh dhe me tej i grijme ne madhesi 5 mm dhe specin e kuq ne rripa 5 mm. I hedhim te gjitha te tigani qe jane skuqur qoftet. Nese ka nevoje, i shtojme edhe pak vaj ulliri. I trazojme perimet derisa te fillojne te vyshken. Shtojme bizelet e lara dhe e perziejme serisht. Ne nje gote me uje te ftohte hedhim trahanane dhe e tresim plotesisht. Kur bizelet fillojne te nderrojne ngjyre, shtojme ne tiganin e salces trahanane e tretur. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak rigon. I shtojme edhe 1 gote tjeter me uje. E leme te zieje ne zjarr mesatar duke e perzier vazhdimisht. Kur lengu i salces te filloje te trashet, shtojme ne tigan edhe qoftet e parapergatitura. I leme te ziejne te gjitha bashke derisa e gjithe gjella te jete gati dhe me pak leng.

Finished dish: Healthy Meatballs in Vegetable Sauce

E sherbejme ne pjate te thelle me tre qofte racioni dhe me salcen rreth e qark. E sperkatim me koper te fresket te grire. Une e shoqeroj me brokoli te zier me kos. Ju befshin mire!

Serve three Meatballs per person and Vegetable Sauce around
Accompany with Steamed Broccoli with Yogurt

Nese deshironi ta shikoni realizimin e kesaj recete vizualisht, lutemi klikoni ne link-et me poshte:

Instagram: Qofte me Mish ne Salce Perimesh

You Tube: Qofte me Mish ne Salce Perimesh

Nese ju pelqen kjo recete gatimi dhe mendoni se eshte e vlefshme, lutemi Pelqejeni dhe Ndajeni me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne mediat sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.