Qofte me Mish ne Salce Perimesh

Zakonisht jemi mesuar qe qoftet e shtepise te gatuhen me salce te kuqe. Une i kam gatuar per shume kohe ne kete menyre, por vija re se kur e shijoja me rendonte ne stomak. Mqs. me pelqejne shume qoftet me salce, fillova t’i gatuaja me nje salce perimesh me te lehte dhe te shendetshme. Sot mendova ta ndaj me ju kete recete, per t’iu dhene nje ide ndryshe te gatimit te qofteve ne shtepi. Ja ku po filloj me receten:

Fillimisht pergatisim Qoftet e Shtepise. Receten e tyre e gjeni duke klikuar ketu.

Already prepared homemade meatballs.

Vijojme me pergatitjen e Salces me Perime per qoftet:

Perberesit e Salces me Perime:

  • 4 qepe te njoma
  • 2 karrota
  • 1 spec i kuq jo djeges
  • 100 gr bizele
  • 2 luge supe trahana
  • 1 tufe koper e fresket
  • kripe, piper, rigon, vaj per skuqje.

Pergatitja e Qofteve ne Salce Perimesh:

Pastrojme qepet e njoma, karrotat dhe specin e kuq. I presim qepet ne rrathe 1 cm, karrotat ne katersh dhe me tej i grijme ne madhesi 5 mm dhe specin e kuq ne rripa 5 mm. I hedhim te gjitha te tigani qe jane skuqur qoftet. Nese ka nevoje, i shtojme edhe pak vaj ulliri.

Shikoni te tjera Receta Qoftesh.

I trazojme perimet derisa te fillojne te vyshken. Shtojme bizelet e lara dhe e perziejme serisht.

Ne nje gote me uje te ftohte hedhim trahanane dhe e tresim plotesisht. Kur bizelet fillojne te nderrojne ngjyre, shtojme ne tiganin e salces trahanane e tretur. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak rigon. I shtojme edhe 1 gote tjeter me uje. E leme te zieje ne zjarr mesatar duke e perzier vazhdimisht. Kur lengu i salces te filloje te trashet, shtojme ne tigan edhe qoftet e parapergatitura. I leme te ziejne te gjitha bashke derisa e gjithe gjella te jete gati dhe me pak leng.

Finished dish: Healthy Meatballs in Vegetable Sauce

E sherbejme ne pjate te thelle me tre qofte racioni dhe me salcen rreth e qark. E sperkatim me koper te fresket te grire. Une e shoqeroj me brokoli te zier me kos.

Ju befTE mire!

Serve three Meatballs per person and Vegetable Sauce around
Accompany with Steamed Broccoli with Yogurt

Nese deshironi ta shikoni realizimin e kesaj recete vizualisht, lutemi klikoni ne link-et me poshte:

You Tube: Qofte me Mish ne Salce Perimesh

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.