A e dini se – Cfare ka Ndodhur me 28 Mars?

Sipas tradites se filluar dje, duke iu referuar Wikipedia, me poshte po listojme ngjarjet me interesante te ndodhura me date 28 Mars:

Vienna Philharmonic Orchestra

Koncerti i pare i Orkestres Filarmonike te Vienes. U mbajt me 28 Mars 1842 ne Viene, Austri dhe u dirigjua nga dirigjenti Otto Nicolai. Deri ne ate kohe orkestra mblidhej vetem per raste te vecanta. Tradita e koncerteve te Filarmonise se Vienes vazhdon edhe sot, ku nder me te famshit eshte koncerti i vitit te ri, qe ndiqet nga miliona teleshikues, pervec publikut ne salle.

Maksim Gorki 28.03.1868 – 18.06.1936

Ditelindja e Maksim Gorkit. Poeti dhe novelisti i famshem rus, i kandiduar 5 here per cmimin nobel ne letersi, autori i romanit kryeveper “Te Mjeret”, lindi me 28 Mars 1868 dhe nderroi jete me 18 Qershor 1936. Emri i vertete i shkrimtarit ishte Alexie Maximovich Peshkov. Ai njihet si themeluesi i letersise se realizmit socialist dhe ka lene pas nje mori veprash letrare. U shpall per shume vite armik i regjimit komunist ne ish-Bashkimin Sovjetik dhe u debua nga vendi; vetem 4 vitet e fundit te jetes arriti te kthehej ne vendin e vet.

Lady Gaga performing in Joanne World Tour in 2017

Ditelindja e Lady Gaga. Emri i saj i vertete eshte Stefani Joanne Angelina Germanotta dhe eshte lindur me 28 Mars 1986 ne nje spital ne Manhattan te New York-ut. Lady Gaga eshte me origjine italiane dhe shkollen 9 vjecare e ka kryer ne nje shkolle private katolike vetem per femra. Sot ajo mbush 32 vjec dhe eshte nje kantautore e famshme nderkombetarisht, producente kengesh dhe aktore. Keni rastin t’i uroni asaj ditelindjet ne llogarite e saj ne rrjetet sociale bashke me 171.7 milione ndjekesit e saj.

Dita e Mesuesit ne Ceki dhe Sllovaki. Ne shtete te ndryshme kjo dite festohet ne dite te ndryshme, pasi festimet e kesaj dite ndikohen nga ngjarje te brendshem te cdo shteti. Psh. ne Shqiperi ne festojme si diten e mesuesit diten e hapjes e shkolles se pare shqipe.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni dhe Ndajeni ate te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne mediat sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.