Dreka ime e Preferuar

Ne traditen e familjes time, dreka e te dieles ka qene gjithmone e rendesishme. Ndaj nena ime gatuante gjera te mira, per t’u siguruar qe te kalonim kohe te mire sebashku. Dreka ime me e preferuar ne femijeri, por edhe keto vitet e fundit mbetet: Supe Pule dhe Tave me Pule e Patate. Babai im i ndjere i pelqente shume keto gatime, ndaj e gatova sot kete dreke e mbushur me nostalgji e mall.

Sic duket nga emri keto gatime behen me pule, por mqs. kemi filluar keto dy vitet e fundit te Ushqehemi sipas Grupit te Gjakut, i gatova me gjel deti. Keto receta jane relativisht te thjeshta dhe dalin te shkelqyera -:) Fillojme me recetat:

Fillimisht ziejme gjelin e detit (pulen), duke u kujdesur qe t’ia heqim shkumen qe del ne siperfaqe. Ne momentin qe mishi eshte zier, e ndajme lengun e perfituar ne dy pjese: gjysmen per pergatitjen e supes se pules dhe pjesa tjeter per taven me patate.

Tava me Pule e Patate

Per pergatitjen e kesaj tave si rregull futen 2 patate mesatare per person. Paraprakisht qerojme patatet dhe nese jane te vjetra i leme te pakten 15 minuta ne uje te ftohte qe te nxjerrin nje pjese te amidonit. I presim patatet ne formen qe duam dhe i shtrojme ne tave; une sot i preva ne trajte rrathesh sic i pelqente im ate. Iu hedhim kripe e piper dhe i perziejme me duar. Siper i veme mishin e zier te gjelit te detit te kriposur e piperosur. Hedhim gjysmen e lengut e gjelit te detit, shtojme gjalpe mbi mishin dhe patatet.

Preparation of baked potatoes with turkey.
Peel the potatoes, leave them for 15 min in cold water. Cut them as desired, throw in the pie-pan, add pepper and salt and mix them with hands. Add turkey meat, the turkey broth and butter on top of the meat and potatoes.

E pjekim taven ne sobe te parangrohur me 250 grade per te pakten nje ore, duke e kthyer mishin. Nese mishi piqet perpara patateve, mund ta hiqni nga tava dhe te lini patatet te piqen mire.

Bake them at pre-heated oven with 250 degree for at least one hour by by turning over the meat. If necessary remove the meat before and allow potatoes to bake well.

Supa e Pules

Perberesit:

2 karrota

1 filxhan kafeje oriz i bardhe

1 veze

1 tufe majdanoz te fresket

Gjalpe

Kripe, piper

Ingredients of Chicken Soup.

Te gjysma e lengu qe hoqem menjeane shtojme uje te ftohte sa te arrije 1.5 litra. I shtojme 1 luge supe gjalpe dhe e veme te ziejne ne zjarr.

Add cold water to the remaining chicken broth until reached 1.5 liters. Add 1 soup spoon of butter and put the pan on heat.

Sapo lengu te marre vale, shtojme karrotat e prera ne kubike te vegjel dhe orizin e lare, dhe i rregullojme me kripe e piper. I perziejme here pas here. Per ta trashur lengun e supes, ne mesin e kohes e zierjes se orizit shtojme nje gote uje te ftohte.

Add chopped carrots and rise a the chicken broth. Let it simmer well by stirring time after time. To thicken the soup add 1 glass of cold water in the middle of time needed for the rise to be cooked.

Nderkohe thyeni vezen ne nje gote qelqi, shtoni majdanoz te grire dhe i perziejme mire.

Meanwhile mix in a glass the egg with shredded parsley.

Kur supa eshte zier (orizi dhe karrotat) e heqim nga zjarri dhe e leme sa te ulet vala. Shtojme perzierjen e vezes me majdanozin dhe e trazojme shume shpejt.

As soon as the soup is ready (rice and carrots), remove from heat and add the mixture of egg and parsley. Stir well to allow for the soup to be uniform.

Zbrazeni supen ne pjate duke e perzier paraprakisht ne tenxhere.

Serve the soup nicely in a plate by stirring it before hand in the pan. This soup is good for children and it is highly recommended in case of flu with added fresh lemon juice.

Im bir e pelqen shume kete supen. Keshillohet qe nje supe e tille te perdoret kur jeni me grip, duke i shtuar limon sipas deshires. Une e konsumoj pa limon pasi vuaj nga sindroma e dhembeve te ndjeshem. Ju befte mire!

Bon Appetite!

Per ju sot kemi zgjedhur disa ene te nevojshme ne kuzhinen tuaj, qe ju mundesojne te gatuani gjithcka. Per nje set te plote produktesh te nevojshme per kuzhinen tuaj, vizioni LISTEN E KUZHINES ne dyqanin tone online. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere keto produkte cilesore per kuzhinen tuaj.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Pule, klikoni ketu.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.