Supe e Shendetshme me Perime – Recete per Femije

Kete recete e kam ‘sajuar’ per vajzen time te vogel, pasi asaj nuk i pelqejne perimet e fruluara. Prandaj, une i pergatita kete supen te cilen ajo e pelqen shume. Eshte nje recete relativisht e thjeshte dhe shume e shendetshme. Ju vete kur ta gatuani mund te ndryshoni (shtoni apo hiqni) ndonje perberes per ta pershtatur me mire me shijet e femijeve tuaj. Ja ku po filloj me receten:

Perberesit:

  • Selino, dy dege te vogla me gjethe ose 7 cm kercell te trashe
  • 1 spec i kuq i embel
  • 2 karrota mesatare
  • 1 kungull jeshil
  • 1.5 lt leng mishi (opsionale)
  • Oriz i bardhe
  • Gjethe karrote (opsionale)
  • 1 tufe majdanoz i fresket
  • Kripe, piper, vaj ulliri
Ingredients for Healthy Vegetarian Soup – Recipe for Kids

Pergatitja:

Grijme selinone, specin e kuq, karrotat dhe kungullin jeshil. Fusim orizin ne pak uje te ftohte. Lajme gjethet e karrotes dhe te selinose. Une e rris selinone vete ne vazo dhe perdora dy dege te vogla me kercell dhe gjethe. Ne tenxheren ku do gatuajme supen hedhim vaj ulliri dhe kercellin e selinose te copetuar.

Grind celery’s stems and put them in the pan with olive oil.

E skuqim 1 min selinone dhe shtojme karrotat e prera ne kubike te vegjel dhe specin e kuq te prere ne rripa.

Add chopped carrots and red sweet pepper in the pan.

I skuqim pak perimet dhe shtojme kungullin jeshil te prere ne kubike te vegjel.

Add chopped green pumpkin at the pan.

I skuqim edhe pak perimet dhe shtojme lengun e mishit (une zakonisht e gatuaj pa leng mishi, por kisha pak leng mishi te mbetur dhe e perdora). Ne rast se nuk keni leng mishi shtojme rreth 1.5 ml uje te ftohte.

Add 1.5 liter meat jelly at the pan, or instead add same amount of cold water

E leme perberjen te marre nje vale dhe shtojme orizin dhe gjethet e selinose dhe karrotat.

As soon as the composition was brought to boil, add white rise, carrot’s leaves and celery’s leaves. Stir well and let it simmer is medium heat until rice is cooked. Regulate with salt and pepper.

E leme supen te zieje duke e perzier here pas here derisa orizi te jete ne gjysmen e zierjes. Shtojme nje gote uje te ftohte ne mes te zierjes, spese ndihmon ne trashjen e supes. E rregullojme supen me kripe e piper.

When soup is ready finish with fresh shredded parsley. Stir the soup and leave it covered for 10 minutes before serving it.

Kur supa te kete perfunduar se zieri, e heqim nga zjarri dhe i shtojme majdanoz te fresket te grire imet. E perziejme mire dhe e leme te mbuluar me kapak per 10 minuta perpara se ta sherbejme. Ju befte mire te shtrenjteve tuaj!

Serve it nicely in a soup plate. Bon Appetite!

Kjo recete eshte shume e shijshme per t’u konsumuar nga e gjithe familja dhe mund te konsumohet e vetme per ne darke, apo si pjate e pare per nje vakt te plote.

Nese iu pelqeu receta e sotme dhe mendoni se eshte e dobishme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.