Qofte te Shendetshme me Bishta Spinaqi – Recete per Femije

Spinaqi eshte nje nga perimet me te shijshme dhe me te shendetshme. Mua me pelqejne shume bishtat e spinaqit (kercenjte), pasi per mendimin tim kane shije me te mire se gjethet. Prandaj, i perdor bishtat e spinaqit per supa te ndryshme me perime, por edhe per te bere qofte te shijshme, shume te pelqyeshme nga femijet. Ja ku po filloj me Receten e Qofteve (Mini-Kekeve) me Bishta Spinaqi:

Perberesit: / Ingredienti:

  • Bishta spinaqi (te nje tufe spinaqi prej 600 gr.) / Steli di spinaci (prelevati da piante di spinaci da 600 gr)
  • 1 gote qumesht / 1 tazza di latte
  • 1 veze / 1 uovo
  • miell gruri / farina di frumento
  • Rigon / origano
  • Nenexhik / menta verde
  • 1/2 tufe koper e fresket / 1/2 mazzetto di aneto fresco
  • 1/2 tufe majdanoz i fresket / 1/2 mazzetto di prezzemolo fresco
  • Kripe, vaj piper. / Sale, pepe, olio d’oliva

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Pergatitja:

Pastrojme bishtat e spinaqit nga rrenjet dhe pjeset e kalbura dhe i lajme me uje te bollshem. I grijme bishtat imet me thike, i hedhim pak kripe dhe i mbrujim me dore derisa bishtat te mos kercasin me kur punohen.

Sbucciare gli steli di spinaci da radici in decomposizione e parti deperibili e lavarli con abbondante acqua. Tagliare delicatamente gli steli con un coltello. Aggiungi un po ‘di sale e impastali con la mano fino a quando gli steli non spuntano più.

Shtojme qumeshtin tek bishtat e spinaqit dhe i perziejme mire me luge.

Aggiungi il latte ai gambi degli spinaci e mescola bene con il cucchiaio.

Shtojme erezat (nenexhikun, rigonin, piperin, majdanozin e grire holle dhe koperin e grire holle). Shtojme vezen dhe e perziejme te gjithe perberjen derisa te behet uniforme. E rregullojme me kripe. Kujdes! Femijet e vegjel nuk duhet te konsumojne shume kripe, ndaj qoftet duhet te kene pak kripe.

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Aggiungi condimenti (menta verde, origano, pepe, prezzemolo tritato e aneto tritato). Aggiungi l’uovo e mescola tutto il composto fino a renderlo uniforme. Riparalo con il sale. Attenzione! I bambini piccoli non dovrebbero consumare troppo sale, quindi le polpette dovrebbero avere poco sale.

Hedhim pak nga pak miell, per te kontrolluar sasine, dhe duke e perzier pergatisim brumin si te petullave te zakonshme.

Versare lentamente la farina, per controllare la quantità e mescolare bene l’impasto.

Brumin e pergatitur e fusim ne format e mini-kekeve te lyera me vaj ulliri. Nje menyre tjeter eshte te vishni format e mini-kekeve me leter pjekje.

Metti l’impasto preparato sotto forma di mini torte ricoperte di olio d’oliva. Un altro modo è indossare forme mini-cake con carta da forno.

Futini keket e kripur te piqen me 200 grade per rreth 45 minuta. Kujdes! Jeni ju qe e njihni soben tuaj, ndaj lerini keket te piqen per aq kohe sa eshte e nevojshme. Kontrolloni nese keket jane pjekur, duke i ngulur ne mes nje kunj dhembesh. Nese kunji del i paster, keku eshte pjekur. Nje menyre tjeter pjekje eshte t’i skuqni ne tigan me vaj ne forme petullash te zakonshme, por kjo metode nuk keshillohet per femijet e vegjel.

Shikoni te tjera Receta Qoftesh.

Vendosini bukur mini-keket e kripur (qoftet) me bishta spinaqi ne nje pjate te vogel. Pastaj, lereni pjaten ne tavolinen e kuzhines. Te vegjelit tuaj nuk do vonojne per te shijuar ato -:)

Ju befshin mire!

Cuocere le mini torte di gambi di spinaci per circa 45 minuti a 200 gradi. Attenzione! Conosci meglio il tuo forno, permettendo così alle mini-torte di cuocere per il tempo necessario. Per verificare se le torte sono pronte, attaccandole nel mezzo di uno stecchino. Se il paletto esce pulito, la torta è cotta. Un altro modo per finire le polpette è usare una padella per friggerle. Ma questo metodo non è molto salutare e non è raccomandato ai bambini.
Metti le mini-torte (polpette) degli steli di spinaci su un piattino e lasciatele sul tavolo. I tuoi bambini non tarderanno ad apprezzarli – 🙂

Buon appetito ai tuoi piccoli!

Mini-keket e kripur apo qoftet me bishta spinaqi jane te shkelqyera per t’i konsumuar femijet gjate gjithe dites. Nje vlere te vecante ato marrin kur dalim per piknik me familjen. Ju ftojme t’i pergatisni keto qofte te vecanta per femijet tuaj per t’i ngrene ne pushimin e gjate ne shkolle. Gjithashtu, ato jane nje zgjidhje perfekte per ditet e pushimit apo per party te femijeve. Mos harroni te na shkruani per pershtypjet tuaja.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.