A e dini se – Sa Peshon Bresheri me i madh i Rene Ndonjehere?

Formacionet e bresherit ndodhin kur masa te nxehta ajri perplasen me stuhi te ftohta ne levizje. Kjo ben te mundur krijimin e bresherit, qe perbehet nga topa akulli te ngjeshura. Stuhite e bresherit kane si karakteristika qe gjate tyre qielli merr ngjyre te gjelber te hapur dhe qe zakonisht ndodhin ne vendet me lartesi mesatare. Pergjithesisht stuhite e bresherit shkaktojne shume deme ne bujqesi, por edhe deme te tjera materiale.

Stuhia me e madhe e bresherit e ndodhur ndonjehere eshte regjistruar me 14 Prill 1986 ne Gopalganj, nje rajon ne Banglandesh. Kokrrat e bresherit peshonin deri ne 1 kg secila dhe per fat te keq shkaktuan viktima ne njerez dhe deme te pallogaritshme.

P.S. Foto e artikullit eshte marre ne Wikipedia, By nssl0001, National Severe Storms Laboratory (NSSL) Collection – http://www.photolib.noaa.gov/htmls/nssl0001.htm

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni dhe Ndajeni ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne mediat sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.