Dreka ime e Shendetshme dhe e Lehte Vegjetariane

Sot kam shijuar nje dreke te shkelqyer, ende e kam ne goje shijen e mire qe me la. Jo vetem ishte shume e shijshme, por gjithashtu ishte nje dreke e shendetshme dhe e lehte. Nje dreke tipike pranvere me shume ushqime te gjelbera ne te. Shijova nje supe te bardhe te ftohte dhe byrek me jeshillleqe, bera edhe pak sallate jeshile kopeshti, te cilen e bleva nga nje fshatare te tregu. Mendova ta ndaj edhe me ju menune e sotme.

I. Byreku me Jeshilleqe / I. Torta salutare con verdure

Perberesit: / Ingredienti:

 • jeshillleqet, nje tufe per cdo lloj (hithra, pazi, gjethe lulekuqesh, labot i eger, spinaq, lepjete) / 6 tipi di verdure 150 gr / cad (ortiche, pazi, foglie di papavero, bacini, spinaci, acetosa)
 • 5 qepe te njoma / 5 cipolle verdi
 • 2 veze / 2 uova
 • 1 gote qumesht / 1 tazza di latte1 gote qumesht
 • 1 tufe majdanoz te fresket / 1 mazzetto di prezzemolo fresco
 • 1 tufe koper te fresket / 1 mazzetto di aneto fresco
 • 500 gr miell (nese do i hapni petet vete) / 500 gr di farina di grano (nel caso in cui diluirai l’impasto da solo)
 • Niseshte per hollimin e peteve (nese do i hapni petet vete/ amido di mais per diradare l’impasto (nel caso in cui si assottiglierà l’impasto da soli) 1
 • 1 pako pete te gatshme (nese nuk do e hapni brumin vete) / 1 confezione di fogli pronti (nel caso utilizzerai fogli pronti)
 • Kripe, piper, vaj ulliri / Sale, pepe bianco, olio d’oliva/

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Pergatitja: / Preparazione:

Per pergatitjen e harxhit te byrekut pastrojme jeshilleqet nga pjeset e kalbura dhe rrenjet, i grijme trashe dhe i lajme me uje te bollshem. Pasi uji te dale i paster, i leme edhe 5 min ne uje te paster me 2 luge uthull, i kullojme. Grijme bishtat e qepeve dhe i veme te skuqen me pak kripe derisa te perzhiten. Shtojme jeshillleqet.

Inizia con la preparazione del ripieno della torta. Rimuovi le radici e le parti perite dei verdi. Tagliare spesso le verdure e lavarle accuratamente con abbondante acqua fredda. Non appena l’acqua si schiarisce, lasciare i verdi altri 5 minuti in acqua con 2 cucchiai di aceto bianco. Tritare le cipolle verdi e metterle a fuoco con poco sale e olio d’oliva. Mescola fino a quando le cipolle verdi iniziano a bruciare. Aggiungi verdure sgocciolate.

I skuqim derisa te ulen dhe te perzhiten jeshilleqet dhe i shtojme qumeshtin. I leme te ziejne derisa jeshillleqet te gatuhen dhe i leme te ftohen pak. Heqim lengun e tepert, te cilin mund ta ruajme per supera sepse eshte shume i shendetshem. Shtojme erezat e njoma dhe vezet dhe i perziejme qe perberja te jete uniforme.

Consentire ai verdi di ridurre il volume e iniziare a cambiare il loro colore. Aggiungi il latte, mescola bene e lascialo a fuoco moderato fino a quando le verdure sono cotte; lascialo raffreddare per un po ‘. Rimuovi il succo in eccesso, potresti conservarlo in frigorifero per altre preparazioni (una zuppa, ecc.) In quanto è molto salutare e benefico per il tuo corpo. Aggiungi le uova e i condimenti freschi. Mescolare bene fino a quando uniformemente distribuito.

Zeme brumin e byrekut me pak kripe, nje filxhan caji uje te vaket, pas vaj ulliri dhe miell. E punojme brumin mire derisa te formohet nje brume elastik qe nuk ngjit ne duar. E ndajme brumin ne 12 kulece dhe hapim 4 peta me nga tre kulece. Kujdes! per ju qe do perdorni pete te gatshme, fillojeni punen per shtrimin e byrekut ketu: Dy peta i shtrojme poshte, duke i lyer me vaj ne cdo pete. Shtrojme harxhin dhe dy petet e tjera i shtrojme siper harxhit, serish duke i lyer me vaj ulliri. / Per la preparazione dell’impasto per torte, nel caso tu abbia intenzione di diluire l’impasto da solo, usa 3/4 di tazza di acqua tiepida, poco sale e poco olio d’oliva. Mescolali bene e aggiungi la farina. Lavorare bene l’impasto fino ad ottenere un impasto elastico che non si attacchi. Dividi l’impasto in 12 pezzi e assottiglia quattro fogli con 3 focaccine / ciascuno. Attenzione! Per quelli di voi che useranno fogli pronti, iniziare il processo da qui: cenare i primi due fogli di pasta spargendo con olio d’oliva in ogni foglio. Distribuire il ripieno della torta e continuare con gli altri due fogli di pasta, ancora spargendo con olio d’oliva.

E fusim byrekun te piqet ne furre te ftohte me 200 grade per rreth 1 ore. Kujdes! Ju e njihni soben tuaj, ndaj lereni byrekun te piqet mire edhe poshte. Ngrijeni cepin e byrekut me thike per te pare nese ka marre ngjyre ari edhe peta e poshtme. / Metti la torta in forno freddo per 60 minuti a 200. Attenzione! Conosci meglio il tuo forno, quindi assicurati di cuocere bene la torta anche nella parte inferiore. Con l’aiuto di un coltello, sollevare un bordo della torta per controllare il lato inferiore della torta. Se il foglio di pasta inferiore viene trasformato in colore dorato, la torta è pronta

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

II. Tarator me Kunguj / II. Zuppa Fredda Bianca

Perberesit: / Ingredienti:

 • 2 kunguj / 2 zucche verdi (zucca)
 • 2 kastraveca / 2 cetrioli
 • kos i tharte / Yogurt (acido)
 • 1 tufe koper e fresket / 1 mazzetto di aneto fresco
 • 1 hudher e njome / 1 aglio verde
 • kripe, vaj ulliri ekstra i virgjer / Sale, olio extra vergine di oliva

Pergatitja: / Preparazione:

Skuqim kungujt e prere si gjysmehene me trashesi 0.5 cm, i shtojme tek tasi i supes dhe i sperkasim me pak kripe. Grijme kastravecin ne kubike te vegjel dhe hudhren e njome imet, e i shtojme tek kungujt e skuqur.

Friggere le zucche verdi tritate come mezzelune di 0,5 cm di spessore. Aggiungili nella ciotola dove verrà servita la zuppa, aggiungi poco sale sopra. Tritare il cetriolo a cubetti e aggiungerli nella ciotola. Tritare finemente la cipolla verde e aggiungerla alla ciotola.

Shtojme kosin te paholluar (nese deshironi edhe mund ta holloni pak me uje, une e preferoj te paholluar) dhe e trazojme te gjithe perberjen qe te unifikohet perberja dhe te tretet kripa. E sperkatim me vaj ulliri ektra te virgjer dhe copeza koperi te fresket.

Aggiungi lo yogurt nella ciotola (puoi diluire lo yogurt con acqua; lo preferisco con yogurt puro) e mescola bene la preparazione fino a quando non viene unificato e il sale si dissolve. Distribuire la zuppa fredda bianca con olio extra vergine di oliva e piccole parti di aneto fresco.

Tashme edhe byreku eshte pjekur dhe jeni gati te shijoni dreken tuaj pranverore vegjetariane, te shijshme dhe te shendetshme. Ju befte mire!

È il momento che la torta con le verdure finisca la cottura, quindi servi entrambi i piatti e riunisci le persone per goderti il ​​tuo gustoso e sano pasto vegetariano. Buon appetito!

Shpresoj ta pelqeni propozimin e sotshem per nje dreke te lehte pranverore, njekohesisht edhe pak te kushtueshme nga ana financiare.

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese ju shijoi dhe ju frymezoi receta e sotme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.