Si te Bejme ne Shtepi Sallate Frutash Ala Macedonia

Besoj te gjithe keni degjuar per te famshmen Sallaten e Frutave Ala’Macedonia. Arsyeja perse une e pelqen shume kete embelsire eshte se mund te kompozohet me lloje te ndryshme frutash, dhe gjithnje te dhuron shije te fresket, te embel dhe nje pamje te mrekullueshme per syrin. Une zakonisht e bej kete sallate kur me grumbullohen disa lloje frutash ne te njejten kohe dhe dua t’i shijoj te gjithe njeheresh. Sekreti i shijes se kesaj sallate eshte se frutat te jene sa me te fresketa dhe mundesisht natyrale, si edhe balancimi i shijes se frutave.

Po ju rrefej se si u pergatit sallata qe shihni ne foto:

Perberesit (per 4 racione): / Ingredienti (per 4 porzioni):

  • 1 molle mesatare, nga ato me leng / 1 mela media, una succosa
  • 1 banane te vogel /1 banana
  • 1 kivi /1 kiwi
  • 2 feta ananas / 2 fette rotonde piene di ananas
  • 4 luleshtrydhe / 4 fragole
  • 1 portokall me shege / 1 arancia rossa (con aroma di melograno)
  • 1 mandarine / 1 mandarino
  • sheqer kaf / zucchero di canna
  • vere e bardhe / vino bianco

Pergatitja: / Preparazione:

I lajme frutat mire me uje te bollshem dhe i thajme me leter kuzhine. Qerojme mollen, kivin, portokallin, mandarinen dhe bananen. I presim frutat ne copeza te vogla ne madhesi te barabarte. Kujdes! Eshte shume e rendesishme qe madhesia e copave te frutave te jete e barabarte per nje shije te ekuilibruar. I vendosim ne tasin e servirjes. Shtojme sheqer sa kapin pulpat e gishterinjve dhe disa pika vere te bardhe ose akoma me mire Martini te Bardhe; ne mungese te vererave e sperkatni me disa pika leng limoni te porsashtrydhur. E perziejme sallaten e frutave dhe tashme e kemi gati per konsum. E servirim kendshem ne tasa per embelsira me dizajn te kendshem. Sipas deshires, mund t’i shtoni paksa gjethe menteje te fresket te copetuara. Ju befte mire!

Lavare i frutti con abbondante acqua e scolarli con carta da cucina. Sbucciate tutti i frutti, a parte le fragole, e tritateli in piccoli pezzi uguali. Attenzione! Per avere un gusto equilibrato, è molto importante avere le fette di frutta di dimensioni uguali. Metti i frutti nelle ciotole e aggiungi poco zucchero di canna e qualche goccia di vino bianco, o meglio ancora Martini Bianco; se ti mancano i vini bianchi puoi sostituirli con poche gocce di succo di limone appena spremuto. Mescola con cura l’insalata ed è pronta per essere mangiata. Servire bene l’insalata di frutta in una bella tazza di budino di vetro. Se lo desideri, aggiungi piccole foglie di menta fresca tritate. Buon appetito!

Sallata e Frutave Ala’Macedonia mund te konsumohet ne fund te nje vakti te plote, ose pasdite e shoqeruar me nje gote vere te bardhe.

Per te bere qe sallata juaj e frutave te duket me e bukur dhe e stilizuar, ju propozojme te blini kete komplet (set) kupash per embelsira prej kristali me 8 kupa te mrekullueshme dhe 8 luge per embelsira, ky qe shihni ne foto. Klikoni mbi foto per te pare detajet dhe per te shtuar ne kuzhinen tuaj kete set kaq shume te nevojshem per te hijeshuar kohen qe kaloni si familje.

L’insalata di frutta ala Macedonia potrebbe essere servita come ultimo piatto di un pasto completo o potrebbe essere servita nel pomeriggio con un bicchiere di vino bianco.
E per rendere la tua macedonia ancora più bella e raffinata, prendi questo set di 8 meravigliose tazze Crystal Desert combinate con 8 cucchiai da deserto. Clicca sulla foto per vedere i dettagli e acquistarlo.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Per t’u mbajtur parasysh: Perdorni 5 – 7 fruta njeheresh dhe gjithnje kombinoni fruta te lengshme me fruta me pak te lengshme, ne menyre qe sallata te mos lengezohet me shume se c’duhet. Sallata e frutave konsumohet ne cast, se me pas humbet shijen dhe pamjen e bukur. Ne ditet ne vijim do botojme nje artikull me disa lloje kombinimesh per Sallaten e Frutave ala’Macedonia.

Nese ju shijoi dhe ju frymezoi receta e sotme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: InstagramYou TubeFacebookTwitterLinkedInPinterest.

Per te pare me shume Receta Embelsirash, klikoni ketu.

Per te pare me shume Receta Sallatash, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.