A e dini se: Cfare thote Shkenca per Bukurine Mashkullore?

Besoj keni patur mundesine te lexoni artikullin tone te djeshem “Cfare thote Shkenca per Bukurine Femerore”. Pasi e kuptuam cila eshte tipologjia e femres me te bukur, tashme eshte rradha te kuptojme se kush eshte ai, mashkulli me bukuri ideale, qe pershtatet me me te bukuren.

Shkencetaret kane marre kohe per ta studiuar edhe tipologjine e bukurise mashkullore dhe per kete jane bere dy studime: njeri norvegjez dhe tjetri britanik. Serisht, ne baze te studimeve jane vene perceptimet e njerezve per bukurine mashkullore, duke u perpunuar me tej me metoda shkencore.

Studimi norvegjez studioi 160 cifte ne kushtet e takimit te here te pare, per te pare se cila tipologji meshkujsh terheq me shume femrat. Rezultoi se shumica e pjesemarreseve ne studim pranonin te dilnin ne nje takim njohjeje (date) me meshkuj me tipare tipike mashkullore (nofull e gjere, balli i gjere, buze te trasha, shikim i thelle), te cilat percojne idene e dominances tek personi perballe.

Ndersa, ne studimin britanik u percaktua se mashkulli me i pashem (me i bukur) ka keto tipologji: fytyre ne forme ovale (1 njesi te syte, 0.88 njesi te goja, te gjate 1.33 njesi) e me simetri pothuajse perfekte, sy blu, vetull te drejte me kthese ne fund e me trashesi mesatare, hunde te holle me gjatesi mesatare, buze me trashesi mesatare (as te plota e as te holla), mjeker katrore dhe floke te erret; si imazhi i paraqitur ne foton me lart.

Per zoterinjte sot zgjodhem keto tre produkte super cilesore: Ore Tommy Hilfiger, Parfum Cerruti dhe Matte Separation, qiriu me i pelqyer per floket. Klikoni mbi fotot per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere keto produkte.

Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte, dhe blerja e produkteve qe ne promovojme do kontribuoje ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Me pak fjale, kur flitet per mashkullin me te bukur ideal, superioriteti mashkullor i tipareve nuk loz ndonje rol te madh. Ama kur flasim per terheqjen e pare, meshkujt me pamje prej ‘maco’ jane goxha te suksesshem. Gjithashtu, perzgjedhja e shkences hedh poshte idene e publikut se mashkulli bjond me sy blu eshte me i preferuari. Gjithsesi per kedo qe ka sy blu, ka zgjidhje persa i perket ngjyres se flokeve dhe ka shume shanse per te qene i pelqyeshem nga publiku femeror.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.