Garderoba (Veshjet dhe Mbulesat) per Bebet 0-6 Muajsh

Ky eshte nje nga artikujt e Serise  “Keshilla Praktike per Rritjen e Bebeve 0 – 6 muajsh”. Tema e sotme jane: Garderoba – Veshjet dhe Mbulesat, qe nevojiten per bebet ne gjashtemujorin e pare te jetes se tyre. Na lindi ideja per kete artikull per te ndihmuar te gjithe prinderit e rinj. E kam fjalen per te gjithe prinderit e ardhshem, qe nuk kane patur pervoja te meparshme me blerjen e rrobave per femijet e porsa-ardhur ne jete.

Keshilla Praktike per Rrobat e Bebeve 0-6 muaj

Nderkohe qe jeni ne pritjen e embel, deshira per te blere rroba per femijen ne ardhje rritet. Mbani parasysh se rrobat e bebeve nuk jane aspak te lira. Ju si prinder te rinj lehtesisht mund te gaboni kur flitet per to. Arsyeja? Mungesa e pervojes si edhe oferta e larmishme per rroba bebesh neper dyqane e tregje. Me poshte do te gjeni disa keshilla praktike per t’i pasur parasysh ndersa pergatitni garderoben e bebit tuaj:

Rregulla te Pergjithshme per Veshjet e Bebeve

 • Mos e teproni me blerjen e rrobave per femijen. Mos shpenzoni shume para, duke i blere rrobat e bebit shume te shtrenjta.
 • Cdo rrobe per femijen 0-6 muajsh duhet te jene 100% pambuk.
 • Rrobat e bebeve duhet te kene etiketen “Te certifikuara per mungesen e elementeve te demshem”.
 • Rrobat e bebit duhet te jene te buta kur i prek dhe me ngjyra te ngjashme, qe ta keni me te lehte per t’i lare sebashku.
 • Kujdes! Kur te filloni te blini rroba per femijen tuaj (pas blerjeve para lindjes) sigurohuni te kontrolloni dy elemente: (i) moshen (nr. e muajve) dhe (ii) gjatesine e femijes. Ndodh qe femija juaj te mos kete permasat e zakonshme per moshen e vet (mund te jete me i/e gjate apo me i shkurter), ndaj zgjidhni rrobat qe i pershtaten gjatesise se femijes. Kur blini rroba per femijen, gjatesia ne cm duhet te jete orientuese per zgjedhjen tuaj.
 • Mos blini shume rroba perpara lindjes se bebit. Asnjehere nuk i dihet se cfare permasash ka bebi. Kjo gje merret vesh realisht vetem pas lindjes.
 • Bebet ne kete moshe rriten shume shpejt dhe mund t’i perdorin rrobat maksimumi per 2 muaj. Ndaj, planifikoni te blini qe ne fillim rrobat per tre muajt e pare. Blijini rrobat e tjera pasi femija te behet 3 muaj.
 • Qe ne fillim, blijini te gjitha rrobat te mases ‘0-6 muajsh’ per t’u siguruar qe do mund t’i perdorni ato sa me gjate. Une kam blere vetem nje kostum te mases “0-1 muaj”, qe e bleva per ta nxjerre vajzen nga spitali.

Hapsire per Blerje 1

Veshjet nuk jane blerjet e vetme qe duhen bere per bebet tuaja te adhurueshme. Ne ju propozojme Setin e pare te produkteve te Higjenes se Bebit. Ai permban 5 produkte: 1. SAPUNIN e pare te bebit, 2. SHAMPON e bebit, 3. LOCIONIN e bebit pas larjes, 4. VAJIN e bebit, dhe 5. KREMIN e bebit kunder irritimeve. Te gjitha jane produkte pa kimikate, pa ngjyrues artificiale, pa paraben, pa silikon dhe pa parafine te lengshme. Produktet jane te testuara dhe certifikuara si produkte hipoalergjike. Lajmi me i mire eshte se ky set vjen me nje ulje mbi 65% deri me 31 Maj 2020. Ju mund t’i merrni te gjitha produktet per vetem 1,745 leke. Nje cmim vertete fantastik dhe nje okazion qe nuk duhet humbur. Porositni Setin e Higjenes se Bebit dhe na lejoni te merremi ne me realizilimin e porosise tuaj.

SETI i HIGJENES se BEBEVE

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Veshjet e Nevojshme per Bebet 0-6 muaj

Tani le te flasim specifikisht se cilat jane rrobat e nevojshme per bebet e porsalindura. Si edhe cfare duhet te kemi parasysh ne zgjedhjen e tyre.

KOSTUMET ME 5 PJESE

Zgjedhja me e mire per periudhen e paslindjes jane kostumet per bebe me 5 pjese (bluza, tutat me kembeza, kapuci, dorezat dhe perparesja). Keshilla jone eshte qe te keni gjendje te pakten 8 kostume te tilla per 3 – 4 muajt e pare.

Kostum per bebe me 5 pjese.

VESHJET TRUPORE

Njihen si ‘badi’ nga anglishtja (body) dhe jane veshjet qe i vishen femijes direkt ne mish (ne vend te kanotiereve). Truporet jane te domosdoshme per 6 muajt e pare te bebes. Vendosni per numrin e truporeve me menge te shkurtra dhe ato me menge te gjata ne varesi te stines kur do e lindni femijen. Blini me shume me menge te gjata nese lindni ne stinen e ftohte, dhe anasjelltas. Sigurohuni te keni gjendje qe diten e pare te lindjes, te pakten 12 trupore te mases 0-6 muajsh.

Trupore per bebe me menge te shkurtra dhe me menge te gjata te dekoruara me qendisje me dore.

KOMBINOSHET

Ne varesi te dites kur do lindni, ju do iu duhet te keni nje ose dy kombinoshe per femijen tuaj. Sigurohuni te keni versionet me kapuc dhe kembeza per femije ne kete moshe. Keshtu bebi juaj nuk do kete nevoje te veshe kepuce apo kapuc te vecante.

Kombinosh per Bebe – e punuar me dore

RROBAT E GJUMIT

Bebet kalojne nje kohe te gjate ne gjume, ndaj duhet te tregojme kujdes per rrobat e gjumit. Do keshilloja te perdorni kryesisht pizhama trupore per femijet ne kete moshe. Trashesia e pizhamave varion nga kushtet qe keni ne shtepi. Nese jeni ne stinen e ngrohte dhe nuk perdorni kondicioner ne shtepi, nje trupore e thjeshte mjafton per gjume. Por, nese jeni ne stinen e ftohte dhe shtepia juaj nuk ka ngrohje te mjaftueshme, duhet te blini pizhama te trasha dhe te ngrohta. Rekomandojme 6 pale pizhama per bebet ne kete moshe.

RROBAT E DITES

Kostumet jane shume te rekomandueshme per ta veshur bebin tuaj gjate dites. Une do thoja kostume sportive te rehatshme. Por, pas 40 diteshit te pare mund te kenaqeni edhe me veshje te kendshme si: fustane te bukura, paliceta, kemisha, pantallona, etj. Nje pjese e rendesishme e veshjeve te dites eshte edhe xhupi. Ai duhet te jete me kapuc, i lehte, i bollshem dhe i certifikuar. Sigurohuni te keni rreth 7 veshje dite per femijet tuaj ne cdo kohe.

RROBAT E MIRA

Kur flasim per ‘rroba te mira’, mbani parasysh se bebet e kesaj moshe as i shijojne dhe as i perdorin shume ato. Ndaj, keshillojme qe te pergatisni per bebin aq veshje te mira, sa raste mendoni se do keni 6 muajt e pare, qe do iu duhet te shkoni bashke me femijen.

Kostum veror per vajza – punuar dhe zbukuruar me dore

Aksesoret e Veshjeve per Bebet 0-6 muaj

 • Kepucet dhe Sandalet. Megjithese bebet deri ne 6 muaj nuk e kane te domosdoshme te veshin kepuce, ne rekomandojme qe qysh ne diten e pare te lindjes te beni gati pupa per bebe (te trasha ose te holla) te mases 17 – 18 (masat italiane).
 • Kapelet dhe Kapucet. Bebet e kesaj moshe jane shume te ndjeshem ndaj diellit, ndaj merrni masa qe te keni gjendje kapele per femijen tuaj, sidomos gjate stines se ngrohte. Nderkohe qe jane te domosdoshem kapucet e ngrohte per stinen e dimrit.
 • Corapet dhe Getat. Pas 40 diteve te para, eshte e keshillueshme te blini corape per femijet tuaj. Sipas stines mund te blini corape te holla pse te trasha. Une rekomandoj fort perdorimin e getave, si nje aksesor shume i perdorshem dhe praktik. Blini 5 pale corape per femijen ne kete periudhe te jetes.

Mbulesat per Bebet 0-6 muaj

Bebet 0-6 muajsh kane nevoje si per veshje, ashtu edhe per mbulesa. Merrni masa te siguroni carcafe per bebe, batanije per bebe, peshqire per bebe dhe napa per bebe.

Carcafet per Bebe

Carcafet duhet te jene me permasa 110 x 70 cm, te bute, 100% pambuk i certifikuar per mungesen e lendeve te demshme. Mundesisht te zbukuruar kendshem. Pergatisni qe diten e pare te lindjes 10 carcafe per bebe (5 cifte carcafesh). Shume nena preferojne fanellaten e bute si material per carcafet e bebeve.

Peshqiret e Bebes

Peshqiret duhen ne dy madhesi. Te paret jane 120 x 90 cm, qe perdoren kur bebi ben banjo. te dytet jane 50 x 30 cm, qe perdoren kur i nderrohen pelenat apo te tjera nevoja te bebit. Pergatisni qe diten e pare te lindjes te pakten 6 peshqire per banjo dhe 6 peshqire te vegjel.

Batanijet e Bebit

Batanijet mund te jene te madhesive te ndryshme. Keshillojme qe te keni te pakten 2 batanije-zarf, qe do perdoren per nje gjume te rehatshem per bebin. Do iu duhen 2 batanije te vogla per t’i perdorur ne karrocen e bebit. Eshte e veshtire te perdoresh batanijet normale te bebit ne karroce per shkak te hapsires se vogel. Gjithashtu, do iu duhen edhe dy batanije te tjera me permasa normale per bebe per ta mbuluar femijen apo per t’ia shtruar poshte.

Batanije per Bebe ne forme Zarfi.

Napat

Keshillojme te pergatisni qe diten e pare te lindjes 10 napa te permasave 90 x 90 cm dhe 10 napa te tjera te permasave 90 x 45 cm. Napat jane shume te perdorshme qe diten e pare te lindjes se bebit. Sigurohuni qe te jene 100% prej pambuku dhe te buta ne prekje.

Hapsire per Blerje 2

Nje aspekt shume i rendesishem qe lidhje me garderoben e bebit eshte larja e tyre. Lekura e bute e bebeve kerkon produkte higjenike te sigurta per ta ruajtur nga irritimet. Njekohesisht, rrobat e bebeve mund te ndoten me shume njolla ushqimesh dhe te tjera. Ndaj detergjenti qe perdoret duhet te jete delikat me lekuren e bebit dhe “agresiv” me njollat. Per fatin e mire, produktet e markes Farmaci i permbushin te dyja keto karakteristika. Blini Setin per larjen e rrobave te bebit: Detergjentin dhe Zbutesin me 52% ulje cmimi deri me 31 Maj 2020. Ju mund t’i merrni te dyja produktet per vetem 898 leke. Nje okazion qe vertete nuk duhet humbur. Porositni Setin e per Larjen e Rrobave te Bebit dhe na lejoni te merremi ne me realizimin e porosise tuaj.

SETI per LARJEN e RROBAVE te BEBIT

Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, inbox ne Facebook, ne whatsapp 0697808908.

Dy Konsiderata te fundit

Veshjet dhe Mbulesat per bebe jane shume te shtrenjta. Nese jeni sadopak te dhene pas punedoreve, ju mund te beni gati vete shume prej tyre. Ju mund te pergatisni:

 • Carcafet dhe peshqiret. Blini carcafe dhe peshqire te medhenj (dopio) me cilesi te mire dhe ndajini ato ne carcafe dhe peshqire me te vegjel per bebe.
 • Mbulesa te punuara me dore.
 • Kombinoshe te punuara me dore.
 • Pupa per bebe.
 • Doreza
 • Kostume te bukura per bebe.

Nje menyre tjeter eshte te blini rroba lisho per bebe dhe t’i zbukuroni vete me qendisje apo tantella sipas deshires. Ne kete menyre ju do kurseni shume para nga buxheti i veshjeve dhe mbulesave per femije. Ne te njejten kohe do i beni femijeve tuaj rroba dhe mbulesa te vecanta.

Paliceta Verore – te zbukuruara me qendisma me dore me personazhe per femije
Batanije normale per bebe – e punuar me dore dhe e zbukuruar me lule anash

Dhuratat e Bebit

Dhuratat jane nje burim tjeter per sigurimin e rrobave per beben tuaj. Shumica e dhuratave per bebet e porsalindura jane rroba, pasi ato blihen kollaj dhe nuk kane nevoje per shume asistence ne zgjedhje. Ne keshillojme qe ta mbani parasysh edhe kete aspekt kur beni pergatitjet per rrobat e bebit tuaj.

Keto ishin keshillat tona praktike per ju te dashur miq, prinder te ardhshem, ne lidhje me ‘Garderoben e Bebit’. Ne e dime se cdo prind e di cfare eshte me e mira per femijen e vet. Ajo qe ne beme eshte qe te permbledhim ne kete artikull te gjitha mesimet tona nga pervoja me pergatitjen e garderobes per bebet e kesaj moshe.

Gjithsesi, mbani parasysh se femijet rriten aq shpejt, sa e drejta juaj per te marre vendime per zgjedhjen e rrobave te femijeve tuaj eshte shume e perkohshme … femijet rriten sa hap e mbyll syte dhe kerkojne te jene ata vendimmarres ne zgjedhjen e rrobave te veta. Prandaj, shijojeni sa te mundni kete periudhe dhe gjithe procesin e blerjes/pergatitjes se rrobave te bebit tuaj. Shpresojme qe me keshillat tona t’ju vijme sadopak ne ndihme ne nje nga periudhat me te mrekullueshme dhe me zhvilluese te jetes tuaj.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.