A e dini se: Sa Hapa duhet te Ecim ne Dite per te Jetuar me Gjate?

Ka disa vite qe neper bote ka nisur diskutimi i numrit te hapave qe nje njeri duhet te beje per te qene i shendetshem. Une kam nderruar 3 palestra dy vitet e fundit dhe cdo here instruktoret me kane thene gjera te ndryshme. Dikush me thoshte 40 minuta ecje ne dite, dikush 1.5 ore ecje normale ne dite. Nje here me thane 5,000 hapa ne dite.

Keshtu une fillova te matja hapat, qe beja cdo dite me anen e nje aplikacioni te instaluar ne celularin tim. Sipas pervojes time, me duhej te beja rreth 2 ore shetitje me femijen ne karroce, te shetisja qenin nje here ne dite neper lagje dhe hapat e zakonshem te rutines ditore per te arritur 5,000 hapa/dite ose edhe pak me shume se aq. Dhe une isha e kenaqur se i realizoja kaq hapa rregullisht.

Por nuk qe e thene te zija rehat, pasi kudo online gjeja artikuj dhe deklarata instruktoresh te famshem, qe duhej te dyfishoja hapat ditore qe te isha e shendetshme, duhej te beja 10,000 hapa/dite. Dhe per mua qe kam nje vajze te vogel, kjo gje ishte e pamundur ne baza ditore. Besoj, mund ta imagjinoni zhgenjimin tim.

Numri i Hapave te Domosdoshem ne Dite

Por, ka gjithnje drite ne fund te tunelit: sot jam shume e lumtur per abonimin tim tek Harvard Medical School. Ne nje artikull atje, sqarohej mbi bazen e nje studimi shkencor historia e numrit te hapave ditore per njerezit, qe te mund te ulin rrezikun e vdekshmerise se parakohshme. Sipas studimit te kryer me 16,741 gra te moshes se trete (mosha mesatare 72 vjec): numri i hapave ditore te nevojshem per te jetuar me gjate leviz ne intervalin 4,400 – 7,500 hapa te cfaredoshem. Ne kete interval rreziku per vdekje te parakohshme ulet nga 40% ne fillimin e intervalit, dhe rritet vazhdimisht deri ne fund te intervalit. Hapat e kryera pas 7,500 nuk kane asnje efekt, as permiresues dhe as demtues.

Ne numrin e hapave ditore llogariten edhe ato kur shkojme nga krevati ne tualet, dhe nga divani ne tavolinen e ngrenies. Pra, cdo levizje ka njesoj vlere kur vjen puna per te llogaritur numrin e hapave ditore. Nga studimi ka dale se nje grua me stil jete sedentar ben gjithsesi rreth 2,700 hapa/dite. Pra, duhen vetem te dyfishohen levizjet ditore per te hyre ne intervalin e shendetit te mire. Dhe kjo gje eshte shume e arritshme, pa pasur nevoje te ndryshoje teresisht stilin e jetes, sic e kemi shpjeguar me detaje ne artikullin per jeten sedentare; klikoni mbi foton e meposhtme per te lexuar artikullin.

Ndihem shume e kenaqur me kete qe lexova sot, pasi kam provuar te bej 7,500 hapa ne dite dhe me pak perkushtim eshte e arritshme. Per me teper qe nuk ka nevoje te dedikosh kohe me patjeter per te bere hapa, thjesht duhet te perfshijme pak me shume levizje ne diten tone. Ju ftoj te provoni edhe ju miqte e mi te arrini 5,000 hapa/dite fillimisht, per te kaluar me tej tek optimumi prej 7,500 hapash. Jo vetem do zgjasni ditet tuaja, por do ndiheni me mire, do jeni me humor me te mire dhe do zbuloni gjera te reja me te cilen mund te shkembeni oret, qe shpenzoni te ulur ne kafe apo para televizorit. Me shkruani per pervojat tuaja ne perpjekjet per te arritur objektivin ditor te hapave. Qoshi Mire!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Source

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni dhe Ndajeni me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.