A e dini se: Sa Kohe duhet te Kaloni ne Natyre per te Hequr Stresin?

Eshte fakt i njohur per te gjithe se koha e kaluar ne natyre ndihmon ne relaksimin e trupit dhe ne uljen e stresit. Pyetja qe shtrojne te gjithe eshte: Sa kohe duhet te kalojme ne natyre per te ulur nivelet e stresit?

Kesaj pyetje i ka dhene pergjigje nje studim i Prillit 2019 i botuar te “Frontiers in Psychology”. Studimi u be me 36 persona, te cileve iu kerkua te kalonin kohe ne natyre te painfluencuar nga pajisjet elektronike dhe rrjetet sociale, per tre here ne jave, gjate 2 muajve. Vendet qe ata zgjodhen ishin te ndryshme: kopshti i shtepise, parku prane shtepise, parku prane punes, etj. Gjithashtu, pjesemarresit zgjodhen vete nese do te ecnin apo do te uleshin gjate kohes qe kalonin ne natyre.

Ne fund te studimit, shkencetaret arriten ne perfundimin se 20 -30 minuta kohe e kaluar ne natyre, bente qe te ulej ndjeshem niveli i stresit. Ky eshte nje lajm i mire, pasi i ofron mundesine kujto, qe ne orarin e pushimit te mund te shkeputet nga puna dhe te kaloje 20 minuta kohe ne nje ambjent ne natyre. Ri-kthimi ne pune do ishte si nje fillim i ri i qete i dites se punes. Studimi tregoi se ky perfundim nuk ndikohet nga koha kur shpenzohen minutat ne natyre dhe vendi i zgjedhur.

Keshtu te dashur miq, heren tjeter qe do ndiheni te stresuar ju vete apo njerezit rreth jush, merrini per dore, kaloni celularet ne ‘aeroplane mode’ dhe cojini ne parkun me te afert. Sigurohuni te rrini atje per te pakten 20 minuta, dhe stresi do zhduket si me magji. Na shkruani per pervojat tuaja kur te praktikoni kete sugjerim qe vjen nga Harvard Medical School. Qofshi Mire!

Sot zgjodhem per ju 4 produkte nga LISTA jone e produkteve te zgjedhura per AKTIVITETIN FIZIK ne dyqanin tone online: (i) Komplet sportiv dhe atlete per femra, dhe Komplet sportiv dhe atlete per meshkuj. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (Like) dhe Ndajeni (Share) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.