Festa e Fergeses ne Tirane – nje Udhetim Kulinarie permes Tradites

Sot, ne Kalane e Tiranes eshte mbajtur Festa e Fergeses. Nje perpjekje per te krijuar tradita te ngjashme me Panairin e Lakrorit ne Korce, te Panairit te Ballokumes ne Elbasan, e te tjera aktivitete te ngjashme.

Fergesa eshte nje nga monumentet e kulinarise tradicionale te Shqiperise se Mesme dhe nje nder gatimet me te njohura ne vend. Nuk besoj se ka ndonje te huaj qe viziton Tiranen, apo ndonje vend tjeter te Shqiperise se Mesme, dhe qe nuk e njeh fergesen si gatim tradicional shqiptar. Ka menyra te ndryshme se si gatuhet ajo, por dy jane ndarjet kryesore: fergesa vegjetariane dhe fergesat me baze mishin. Ne pervojen time une kam provuar 5 lloj fergesash ne Shqiperi:

I. FERGESA VERORE ME SPECA

Nje forme vegjetariane e fergeses, qe ndryshe njihet si Fergese Tironse. Klikoni te linku ne pershkrimin e fotos per t’u njohur me receten e saj.

Fergesa Verore me Speca
Fergesa me Speca – Recete nga Nena XHENI

II. FERGESA DIMERORE VEGJETARIANE

Nje version ndryshe i Fergeses Tironse, i pershtatur per stinen e ftohte me me shume perime. Klinikoni tek pershkrimi i fotos per te pare receten e ketij versioni te fergeses vegjetariane.

Fergesa Dimerore Vegjetariane
FERGESA DIMERORE VEGJETARIANE – Receta nga Nena XHENI

III. fERGESA ME MELCI NE TAVE DHEU

Fergesa karakteristike qe gatuhet me melci qingji apo vici, e gatuar ne tave dheu. Nje gatim i mrekullueshem dhe shume i perdorshem si pjate per mes tavoline.

Fergesa me Melci ne Tave Dheu – Recete nga Nena Xheni

IV. FERGESA ME MISH

Kjo eshte fergesa qe banoret autoktone te Tiranes e gatujne ne shtepite e tyre. Kjo recete kerkon pak me shume mundim per t’u bere dhe ka nje shije te shkelqyer.

Fergesa me Mish Vici
Fergesa e Tiranes me Mish Vici

Te kater llojet e fergesave, te permendura deri tani kane si elemente te perbashket gjizen (apo djathin e thermuar ne mungese te saj) dhe sasi te ndryshme te domates.

V. pule me fergese

Ky eshte nje lloj tjeter gatimi, qe nuk permban bulmet, por behet me pulen e zier dhe trashjen e lengut me miell te skuqur. Disa krahina te Shqiperise e quajne: Pule me Qull kete recete gatimi dhe e gatuajne pak me ndryshe nga versioni i Shqiperise se Mesme.

Fergesa me Pule
FERGESA ME PULE – Recete nga Nena Xheni

Nena XHENI jone e mrekullueshme eshte tironse dhe deri me sot ka pergatitur versionet vegjetariane te fergesave qe permendem me lart she pulen me fergese. I bie tani, qe per kenaqesine e te gjitheve ne miq te dashur, ajo te na pergatise edhe dy llojet e tjera te fergesave me mish. Mbetemi ne pritje te recetave te saj te mrekullueshme. Deri atehere na shkruani per fergesen me te mire qe keni provuar qofte ne shtepi apo ne ndonje restorant. Mua me ka mbetur ne mendje nje fergese me melci qe e kam provuar para shume viteve te nje lokal ne brendesi te Kalase se Krujes. Nje shije qe qielleza ime nuk do e harroje kurre. Qofshi Mire dhe Provoni Recetat e Fergesave te Nena Xhenit!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (Like) dhe Shperndajeni (Share) te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.