Zbuloni 5 Perfitimet Shendetsore te Ecjes ne Natyre

Ecja ne natyre po kthehet serisht ne mode, dhe jane keshillat e mjekeve, qe e stimulojne me shume gje. Ne vite jane bere shume studime per te kuptuar perfitimet nga ky aktivitet kaq i thjeshte fizik. Shkencetaret kane nxjerre 5 perfitime te rendesishme shendetsore, qe rrjedhin nga ecja ne natyre. Shkolla Mjekesore e Harvardit beri mbledhjen e ketyre studimeve te realizuara per efektet dhe perfitimet e ecjes, dhe ne kemi kenaqesine t’i ndajme ato me ju sot.

5 Perfitimet Shendetsore te Ecjes ne Natyre

I. Ecja ka Efekt Kunderveprues ne Gjenet, qe nxisin Shtimin ne Peshe

Nga nje studim i Universitetit te Harvardit ne SHBA me 12,000 pjesemarres, u arrit ne perfundimin se: njerezit qe bejne 1 ore ecje te shpejte ne dite arrijne te pergjysmojne aktivitetin e 32 gjeneve ne trupin e tyre, qe nxisin shtimin ne peshe. E thene me fjale te tjera, ecja e shpejte e perditshme rezulton ne uljen e kapacitetit te trupit per te shtuar peshe; dhe ky eshte nje perfitim teper i vlefshem per ata njerez qe kane tendence te marrin peshe kollaj.

II. E ecura ul Deshiren per te Konsumuar Embelsira

Dy studime nga Universiteti i Exter ne Britanine e Madhe, tregojne se 15 minuta ecje mund te frenoje deshiren per te ngrene cokollate, madje arrin te zvogeloje sasine e cokollates qe hame kur jemi te stresuar. Shume studime te fundit te kryera ne lidhje me kete ceshtje, tregojne se te ecurit ndihmon ne uljen e oreksit per disa lloje te tjera embelsirash.

III. Ecja ul Rrezikun per Kancerin e Gjirit

Nje studim i kryer nga Shoqata Amerikane e Kancerit, i fokusuar tek ecja, ka arritur ne perfundimin se femrat, te cilat ecin me shume se 7 ore/jave perfitojne 14% ulje te rrezikut per semurjen me kancerin e gjirit. I njejti perfundim vlen edhe per ato femra, qe jane me shume te ekspozuara nga faktoreve qe nxisin kete rrezik, si: jane mbipeshe, ose perdorin hormone shtese.

IV. Ecja lehteson Dhimbjet e Artikulacioneve (Nyjeve)

Disa studime tregojne se ecja zvogelon dhimbjet e artritit. Nese ecim 10 – 12 km/jave, ne po investojme ne eleminimin e problemeve te artritit ne trupin tone (pra ne mos-krijimin e artritit). Te ecurit ndikojne vecanerisht ne mos-prekjen e gjunjeve dhe legenit nga osteoartriti, pasi i lubrifikon ato dhe ndihmon ne forcimin e struktures muskulare qe i mban.

Mqs. ne blogun tone ne nxisim lexuesit tane te bejne aktivitet fizik, kemi menduar t’iu vijme ne ndihme me anen e nje liste produktesh te nevojshme per keto aktivitete. Vizitoni dyqanin tone online FAMILY+ e-SHOP dhe hyni tek ‘PHYSICAL ACTIVITY Wish List’ per te gjetur produktet me te mira disponibel. Sot zgjodhem disa produkte nga kjo liste qe iu duhen per te krijuar regjimin tuaj te ecjes ne natyre: Atlete per Femra dhe Meshkuj, Corape per atlete, dhe Kapele Unisex. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

V. Ecja permireson Sistemin Imunitar

Ne nje studim me mbi 1,000 burra dhe gra, eshte zbuluar se ecja i mbron njerezit nga gripi sezonal dhe nga ftohja. Pjesemarresit ne studim, te cilet ecnin te pakten 20 minuta per 5 here/jave regjistruan 43% me pak dite te semura. Edhe ne rastet kur ata u semuren nga virozat sezonale, te ndjerit keq zgjati me pak dhe me simptoma te zbutura.

Nje studim i fundit i publikuar nga Shkolla Mjekesore e Harvard-it ka arritur ne perfundimin se te ecesh 7,500 hapa/dite te dhuron perfitimin qe te jetosh me gjate dhe me shendetshem.

Perfitime te Tjera te te Ecurit ne Natyre

  • Te ecurit ndihmon ne uljen e stresit.
  • Te ecurit eshte shume i mire per te menduar.
  • Te ecurit ne natyre na ndihmon te jemi ne kontakt me organizimin e thjeshte, por perfekt te natyres. Kjo gje ndihmon qe te mesojme dhe te marrim nga perfeksionismi i natyres.
  • Te ecurit na ndihmon qe te heqim stilin pasiv (sedentar) te jeteses dhe te marrim energji pozitive.

Jam e sigurt te dashur miq se ndersa lexoni keto rradhe po pyesni veten: “Po une perse nuk i bej ato 7,500 hapat e shkrete ne dite? Perse une i mohoj vetes gjithe keto perfitime te jashtezakonshme, vetem e vetem se e mbush axhenden time me aktivitete te tjera, te cilat duken kaq te parendesishme krahasuar me ecjen apo sic e quajne ndryshe shkencetaret “Aktiviteti i thjeshte qe krahasohet me nje ilac mrekulli-beres”.

Hajdeni, ngrihuni miq te dashur. Vishni rrobat e sportit, merrni ipod-in me kenget e preferuara dhe dilni nga shtepia apo kafja (kudo qe jeni ulur). Filloni duke bere 3,000 hapat e pare per sot dhe jini me te shendetshem dhe me ne forme (mos harroni te plotesoni 4,500 hapat e tjere deri ne oren 24.00). Vendimi eshte teresisht i juaji: Te jem i shendetshem dhe ne forme, apo Te rri rehat ne divan duke perkeqesuar shendetin tim. Une votoj per zgjedhjen e pare, dhe pres qe te me shkruani ne lidhje me pervojat tuaj me ecjen ne natyre. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Qendroni te Shendetshem!

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (Like) dhe Shperndajeni (Share) te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.