420? Simboli qe Prinderit e Adoleshenteve duhet te Njohin

Ju ka rene ndonjehere rasti te shikoni apo degjoni ndonjehere ne bisedat e femijeve tuaj simboliken 420? Ndoshta e keni degjuar dhe nuk i keni kushtuar rendesi. Por, kujdes! Ai nuk eshte thjesht nje numer, por simboli i perdoruesve te hashashit, apo marijuanes, apo ‘barit’ sic e quajne perdoruesit e saj.

420 ne te vertete i referohet ores 4:20, orari ne te cilin nje grup prej 5 adoleshentesh angleze takoheshin mbrapa shkolles per te pire hashash. Per te mos rene ne sy ata i referoheshin mes tyre ngjarjes ne fjale si 420 (four twenty), duke e kthyer ate ne simbolin e pirjes se hashashit.

Keshtu, heren tjeter qe do iu zere veshi termin ‘420’, dijeni se personat perreth jush po flasin per pirjen e hashashit. Nese ata jane femijet tuaj, eshte momenti qe te thelloheni per te kuptuar se c’po ndodh me ta.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (Like) dhe Shperndajeni (Share) te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.