Si te Trajtojme Djegiet nga Dielli Lehte dhe Lire

Jemi ne kulmin e sezonit veror dhe tashme vera eshte prezente me te gjithe fuqine e saj perveluese. Fenomeni i djegies nga dielli eshte mese normal ne kete periudhe te vitit, madje edhe tek ata te cilet nuk jane ne plazh dhe duan te nxihen. Per te shmangur problemet duhet te perdorni produkte mbrojtes ndaj diellit. Klikoni ketu per t’u njohur me nje produkt shume cilesor, qe ofrohet me tre nivele mbrojtje: SPF 20, SPF 30 dhe SPF 50, i pershtatshem per te gjithe anetaret e familjes.

I njejti opsion ofrohet edhe me SFP 20 dhe SFP 50

Por, edhe nese keni harruar ta blini kremin, te cilin mund ta merrni direkt sapo te klikoni mbi foton e kremit, Mos u shqetesoni! Sot do iu tregoj nje menyre te lehte, praktike dhe te lire per ta kuruar nje problem te tille.

Kur e degjova kete menyre trajtimi te djegjes se lekures nga dielli, te them te drejten isha pak skeptike. Me dukej shume e bukur dhe shume e lehte per te qene e vertete. Megjithate, mqs. une jam tifoze e transformimit te informacioneve te vlefshme qe has ne kulture, vendosa ta aplikoj kete metode tek lekura e mamase time. Ajo dogji lekuren e kurrizit dhe te kraheve teksa po merrej me nje pune ne ballkonin e shtepise. Lekura iu perflak keqazi. Zakonisht une mbaj krem ‘Pas diellit’ (after sun cream) ne shtepi, por per fatin e keq nuk e kisha blere ende per kete vit. Keshtu, iu trajtova lekuren e djegur me kete kuren e re.

Ne fillim pergatisim nje filxhan caj kamomili. Kjo eshte nje procedure mjaft e thjeshte dhe me siguri secili nga ne e di si behet. Por, per te qene korrekt po e shpjegoj me foto proceduren e pergatitjes se cajit te kamomilit.

Per te pergatitur cajin e kamomilit te nevojshem per kete kure, iu nevojitet nje bustine caji kamomili. Ate mund ta gjeni ne cdo farmaci apo market.
Ziejeni nje gote me uje. Merrni filxhanin e cajit dhe fusni brenda paketen e cajit te kamomilit. Hidhni ne filxhan ujin e nxehte me kujdes, qe te mos e derdhni direkt mbi bustinen e cajit.
Lereni cajin e kamomilit te leshoje esencen e vet per te pakten 3 minuta. Per rastin e kesaj pergatitje, ju mundeni ta lini paketen edhe deri kur caji te ftohet plotesisht.

E leme cajin te ftohet plotesisht dhe me ndihmen e nje tamponi prej pambuku (nga ato qe perdoren per pastrimin e tualetit) e lyejme lekuren e djegur me cajin e kamomilit. Kujdes! Mos e shtrydhni tamponin pasi ta zhysni ne caj, dhe mos e ferkoni ate me lekuren e djegur, sepse mund ta demtoni edhe me shume lekuren.

Trajtojeni lekuren e djegur me cajin e kamomilit te ftohur me anen e nje tamponi pambuku.

Perseriteni proceduren tre here rresht (ri-lageni lekuren me caj tre here pa pushim). Kete gje duhet ta beni nje here paradite dhe nje here ne mbremje. Lekura e nenes time u sherua brenda tre diteve trajtim me kete kure, dhe nuk pati aspak dhimbje gjate kohes. Dhe, mbani parasysh qe ime me i ka kaluar te 70-dhjetat dhe kura ne fjale ia la lekuren te bute e te bukur.

Ju inkurajoj ta provoni kete kure kudo qe te jeni: ne shtepi, hotel apo ne kamping. Pres te me tregoni cilat jane pervojat tuaja me perdorimin e kesaj kure. Mos harroni, mbrojtja me e mire eshte parandalimi, ndaj blini Kremin Mbrojtes Kunder Diellit me lart tani per Vetem £4.

Ju uroj te kaloni nje Vere te Fresket dhe Pushime te Gezuara!

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (Like) dhe Shperndajeni (Share) te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.