Supa e Gjelber Teper e Shijshme dhe e Shendetshme

Receta e sotme eshte shume e thjeshte dhe shume e shendetshme. Receta Supa e Gjelber eshte nje kujtim nga nje mike shume e dashur. Qe nga dita qe e mesova vazhdoj ta gatuaj per familjen time sidomos ne stinen e ftohte. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Preparazione:

  • Mish qingji, nga 1 llokme per person / Agnello, un pezzo per persona
  • 800 gr qepe te njoma / 800 gr di cipolle verdi
  • Oriz supe, 1/2 luge supe per person / Aumento bianco, 1/2 cucchiaio da minestra a persona
  • 500 gr majdanoz i fresket (ose 4 tufa) / 500 gr prezzemolo fresco
  • Kripe, piper, vaj ulliri / Sale, pepe, olio d’oliva

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Pergatitja: / Ingredienti:

Fillimisht, ziejme mire mishin e qingjit, derisa mishi te shkeputet nga kocka. Mos harroni te hiqni shkumen qe del ne siperfaqe gjate zierjes se mishit. Nderkohe qe mishi zihet, pastrojme qepet e njoma nga pjeset e prishura dhe i lajme me uje te bollshem. E heqim mishin nga zjarri, e nxjerrim mishin nga tenxherja dhe e ndajme ate ne pjese te vogla. E leme mishin dhe lengun e mishit menjeane. Ne nje tenxhere veme te skuqen me vaj ulliri qepet e prera si ne figure.

Skuqim qepet e njoma - receta e Supes se Gjelber
Inizia la preparazione della ricetta mettendo l’agnello in acqua fredda e fai bollire fino a quando la carne si rompe dalle ossa. Non dimenticare di rimuovere la schiuma che fuoriesce dalla superficie del preparato. Mentre la carne viene cotta, pulisci le cipolle verdi dalle parti perite e lavale bene con abbondante acqua. Togliere la carne dal fuoco, rimuovere le porzioni di carne di agnello dal brodo di agnello e dividerle in piccoli pezzi e metterle da parte. Versa l’olio d’oliva in una pentola e aggiungi le cipolle verdi tritate.

I skuqim qepet, duke i perzier derisa te vyshken dhe shtojme mishin dhe lengun e mishit, kripe dhe piper; dhe i leme te marrin vale.

Shtojme bulionin e mishit te qingjit te supa e gjelber
Friggere le cipolle verdi fino a quando non si raggrinziscono. Aggiungere allo stufato la carne, il brodo di carne, il sale e il pepe. Lasciar sobbollire la preparazione per 2 minuti.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Pasi qepet dhe lengu kane marre dy vale i shtojme orizin e supes. Duke e trazuar vazhdimisht e leme te zieje derisa orizi te filloje te zbutet. Ne kete moment i shtojme majdanozin e lare dhe te grire trashe.

Shtojme majdanozin te supa e gjelber
Aggiungi lievito bianco lavato e mescola bene. Attendere fino a quando la lievitazione inizia ad ammorbidirsi e aggiungere prezzemolo fresco pulito densamente tritato.

E perziejme supen mire dhe e leme te zieje ne zjarr te ulet derisa orizi te perfundoje zierjen. E heqim nga zjarri dhe e leme te pushoje te pakten 10 minuta te mbuluar me kapak. Tashme supa jone e gjelber e shijshme dhe e shendetshme, me ngjyre pranverore eshte gati per servirje.

Ju befte mire!

Supa e Gjelber - finale e servirur ne pjaten e thelle
Mescola bene la zuppa per distribuire uniformemente il prezzemolo e lascialo sobbollire a fuoco lento fino a quando il riso è completamente cotto. Toglilo dal fuoco e lascialo riposare coperto per almeno 10 minuti. Ora, la nostra gustosa zuppa sana con i colori della primavera è pronta per essere servita. Buon appetito!

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Kjo recete mund te konsumohet e vetme per nje vakt te lehte dhe te shendetshem,ose te jete pjate e pare e nje vakti te plote. Eshte shume e ushqyeshme edhe per femijet e vegjel, dhe sic e shihni vete shume e thjeshte dhe e shpejte per t’u pergatitur, sidomos ne rastet kur zierjen e mishit e beni paraprakisht.

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese mendoni se kjo eshte nje recete e shijshme dhe e dobishme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume Receta me pak Perberes.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.