A e dini se: Mbipesha nuk ka Lidhje me Metabolizmin?

E degjoj shpesh shprehjen: “Nuk shendoshem se kam metabolizem te mire apo te larte”. Dhe gjithnje e kam besuar si te vertete, duke menduar se ka baze shkencore per te.

Natyra kur e krijoi njeriun, i dha te gjitha mekanizmat per ta mbrojtur dhe per te mbijetuar. Nje nga keto ka te beje me nje imperfeksion te vogel te trurit njerezor: Truri yne eshte i paafte te dalloje mes ndjesise se urise dhe asaj te etjes. Kjo do te thote se truri nuk ben dallim, ne gjendje mungese, nese ne hame apo pijme. Qe te dyja keto veprime e permbushin njesoj nevojen e trupit per furnizim.

Ndaj kur ndihemi te uritur dhe jemi mbipeshe, me mire te pijme dicka dhe te largojme ndjesine e urise, qe na vjen si sinjal nga truri; nje gote uje do ishte zgjidhja ideale.

Nje gote uje eshte perfekte per njerezit mbipeshe kur ndjejne uri orar-pa-orar,
Foto: https://libreshot.com

E kunderta duhet bere ne situaten kur jemi nen-peshe: kur ndjejme etje eshte me mire te hame ushqim dhe te shuajme ndjesine e mungeses ne tru; ushqime te shendetshme, por kalorike do ishin ideale.

Ushqim i Shendetshem Francez
Foto: https://www.today.com

Keshtu miq te dashur, situatat problematike me peshen nuk kane te bejne aq shume me metabolizmin e trupit, sesa me menyren se si ne i pergjigjemi kerkesave te trurit. Zgjidhja e problemeve me peshen eshte: Pini me shume kur jeni mbipeshe dhe hani me shume kur jeni nen-peshe. Ne kete menyre nuk do stresoheni se ju mungon furnizimi i trupit (me lengje apo ushqime) dhe do kontribuoni qe te keni nje peshe aspak problematike. Provojeni per nje jave te respektoni kete rregull qe parashtrova (kuptohet pa shkuar ne ekstreme) dhe me shkruani se cilat ishin rezultatet tuaja me peshen. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Hani Shendetshem!

Ketu jane disa produkte qe ne kemi zgjedhur per t’iu ndihmuar me mbipeshen dhe per te permiresuar shendetin ne pergjithesi. Klikoni mbi foto per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere.

Please keep in mind that our blog contains affiliation links and by buying the products we promote here you contribute in continuation of our work. Thank you!

Featured Image: Image by Tinc from Pixabay

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Shperndajeni (SHARE) ate te miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.