Sallata me e Bukur ne Bote – Ngjyra dhe Shije

Sot kam ngrene nje dreke te lehte dhe shume te shijshme, tamam dreke verore. Mqs. me la nje shije shume te mire dhe eshte e lehte per t’u pergatitur, mendova ta ndaj sot me ju. Ja ku po filloj me recetat:

Sallata me Karrota dhe Rukola / Insalata di Rucola con Carote

Perberesit: / Ingredienti:

  • 300 gr karrota / 300 gr di carote
  • 1 grusht me rukola / 100 gr di rucola
  • 2 domate qershi per person / 2 pomodorini per persona
  • Djath parmexhan (ose kackavall) / parmigiano
  • Boronica (sipas deshires) / mirtillo (secondo il desiderio)
  • Kripe, piper i bardhe, uthull balsamike, vaj ulliri ekstra i virgjer / Sale, pepe bianco, aceto balsamico, olio extra vergine di oliva

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Pergatitja: / Preparazione:

Fillojme me zierjen e karrotave. Ne nje tenxhere hedhim uje te filtruar, kripe dhe karrota e paqeruara. I veme ne zjarr dhe i leme te ziejne derisa karrotat te zbuten.

Ziejme karrotat per pergatitjen e Sallates me karrota
Inizia con la preparazione di carote. Versare acqua filtrata, sale e carote in una pentola. Mettilo sul fuoco e lascia cuocere a fuoco lento fino a quando le carote non saranno ammorbidite.

Lajme rukolat me uje te bollshem, i fusim ne nje tas me uje te filtruar dhe i shtojme 2 luge uthull. I leme rukolat te desinfektohen per 5 minuta, i nxjerrim dhe i kullojme.

Lajme dhe dezinfektojme rukolat per sallate me karrota
Lavare la rucola con abbondante acqua, poi metterli per 5 minuti in una ciotola riempita con acqua filtrata e 2 cucchiai di aceto di mele. Alla fine di 5 minuti rimuovere la rucola dalla ciotola e scolarla.

Pasi karrotat jane zier, i heqim nga zjarri, i leme te ftohen pak dhe i qerojme. Me tej i presim ne rrathe, apo gjysme-rrathe nese jane te medhaja, me trashesi 3 – 4 mm. Mbushim fundin e pjates se sallates me karrotat e prera.

Vendosim karrotat ne fundin e pjates
Una volta bollite le carote, rimuoverle dal fuoco, lasciarle raffreddare leggermente e sbucciarle. Poi, tagliarli a cerchi o semicerchi se sono grandi, 3 – spessore 4 mm. Riempire il fondo del piatto di insalata con le carote a fette.

Per te pare me shume Receta Sallatash, klikoni ketu.

Mbi karrotat shtojme gjethet e rukolave te pastruara nga bishtat, derisa krijojme nje shtrese te plote. Marrim dy domate-qershi, i ndajme pergjysem dhe i shtojme ne kater anet e pjates. Presim pak djath parmexhan ne feta shume te holla dhe i vendosim ne mesin e pjates se sallates, mbi rukolat. e zbukurojme pjaten me boronica te fresketa nga Veriu i Shqiperise.

Nderkohe pergatisim salcen e sallates: ne nje gote hedhim 2 luge supe vaj ulliri, 1 luge supe uthull balsamike, pak kripe dhe pak piper te bardhe. I trazojme mire, derisa te krijojme nje perberje uniforme. E hedhim salcen siper sallates, dhe Sallata me e bukur ne bote eshte gati per t’u shijuar. Une e shoqerova kete sallate qe te vjen keq ta hash, me sardele te skuqur me miell nga pjesa e forte e grurit.

Ju befte Mire!

Sallata me karrota e perfunduar dhe e sherbyer
Sulle carote, aggiungiamo le foglie del dragoncello pulite dalle code, fino a quando non abbiamo uno strato completo. Prendiamo due pomodorini, dimezziamo e aggiungiamo ai quattro lati del piatto. Tritare un po ‘di parmigiano a fettine molto sottili e posizionarle al centro del piatto di insalata. Decorare il piatto con mirtilli freschi.
Nel frattempo prepara l’insalata: in un bicchiere prendi 2 cucchiai di olio d’oliva, 1 cucchiaio di aceto balsamico, sale e un po ‘di pepe bianco. Impastali bene finché non creiamo una composizione uniforme. Versiamo la salsa sull’insalata e l’insalata più bella del mondo è pronta.
Sardelet e skuqura, qe shkojne shume me sallate me karrota
Ho abbinato questa insalata con le sarde fritte. Buon appetito!

Kjo sallate eshte shume e shendetshme dhe mund te pergatitet ne cdo stine te vitit. Jua rekomandoj ta provoni ne shtepite tuaja si pjate e pare per nje vakt te plote apo si nje darke e lehte kur duam te mbajme nen kontroll peshen. Me shkruani per pershtypjet tuaj per Sallaten me te Bukur ne Bote.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese mendoni se kjo eshte nje recete e shijshme dhe e dobishme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.