Doni te jeni te Shendetshem? Martohuni me nje Grua te Forte

Flitet shume verdalle ne lidhje me martesen, te mirat dhe te keqijat e saj. Njerezit ndahen ne 2 grupe te medha ne lidhje me diskutimin per martesen: (i) ata te cilet mendojne se martesa e kompleton jeten e njeriut dhe i permireson cilesine e jetes, dhe (ii) ata te cilet besojne se martesa eshte ‘varri’ i jetes se qejfit, jetes se rehatshme dhe te larmishme. Por, ekziston edhe nje grup i trete njerezit, te cilet e shohin martesen si subjekt studimi shkencor. Keta te fundit jane studiues nga Universiteti i Cikagos dhe Universiteti Shteteror i Miciganit ne SHBA. Ata kane bere nje studim per te pare ndikimin qe ka cilesia e jetes martesore ne shendetin e partnereve ne cift.

Gjetjet e tyre mbeshtesin thenien: “Grate vijne nga planeti Aferdite, ndersa burrat vijne nga planeti Mars”. Grate dhe burrat reagojne ne kahe te kunderta kur flitet per ndikimin qe ka cilesia e marteses ne shendetin e tyre (vecanerisht per diabetin). Grate qe jetojne jete martesore te veshtire, jane me te ekspozuara per t’u semurur me diabet. Nga ana tjeter, burrat me marredhenie martesore te veshtira, rrezikohen me pak nga semurja me diabet ne jeten e tyre.

Mesa duket martesa mbetet nje institucion social, nga i cili perfitojne me shume meshkujt. Dhe sic thuhet me lart, ata perfitojne edhe kur ankohen prej marteses. Pervec mbeshtetjes nga partnerja dhe femijet dhe gezimet e tjera te jetes bashkeshortore, burrat e martuar jane me te lumtur dhe me te shendetshem. Ata dhe partneret e tyre jetojne me gjate se te tjere qe zgjedhin te rrijne beqare gjate jetes.

Prandaj ju zonja te nderuara, qe mund te ndiheni keq nga ankesat e bashkeshorteve tuaj, mos u tutni. Me energjine qe derdhni ne marredhenien tuaj, ju po i beni partnerit nje sherbim te jashtezakonshem per shendetin e tij. Kujtojuani kete fakt heren tjeter qe do vije te ankohet per sjelljen dhe qendrimin tuaj. Dhe mos hezitoni t’iu kerkoni partnereve tuaj dhuratat me te bukura. Ja nje propozim nga ana jone per nje set fantastik Swarovski qe mund te perdoret se per perdite, ashtu edhe per raste. Behet fjale per kete set-in qe shihni ne foto. Klikoni mbi te per t’u njohur me detajet dhe per ta blere me karten e kreditit te partnerit tuaj si nje shperblim per kontributit tuaj per mireqenien e tij.

Set Vintage me gure roze dhe flori roze.
Kliko mbi foton per ta blere dhe per te surprizuar bashkeshorten tuaj.

Featured Image: https://www.publicdomainpictures.net

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni dhe Ndajeni ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: InstagramYou TubeFacebookTwitterLinkedInPinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.