Si te Bejme Turli Vere te Shendetshme – Recete nga Nena XHENI

Turlia eshte nje nga gjellet e mia te preferuara. Sigurisht kur behet e mire, se shumica e njerezve e leshojne doren te turlia me idene se eshte nje ‘lemsh’ me produkte sebashku. Ne fakt Turlia e mire ka pamje te bukur, eshte shume e shijshme dhe shume e shendetshme. Nena Xheni gatuan dy lloje te kesaj gjelle gjate veres: Turli Vere ne Tenxhere dhe Turli Vere ne Tave. Sot do ndaj me ju receten e te pares, e cila eshte me e shpejte ne te gatuar. Ja ku po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

 • 1 llokme mishi per person / 1 pagnotta di vitello a persona
 • 1 qepe / 1 cipolla
 • 2 – 3 domate / 2-3 pomodori
 • 2 thelpinj hudhre / 2 spicchi d’aglio
 • 2 patate / 2 patate
 • 1 kungull / 1 zucca
 • 1 patellxhan / 1 melanzana
 • 1 spec te kuq / 1 peperone rosso
 • 1 spec jeshil / 1 peperone verde
 • 1 karrote / 1 carota
 • 1 filxhan kafeje oriz / 1 tazza di caffè di riso bianco
 • 1 gjethe dafine / 1 foglia di alloro
 • majdanoz i fresket / prezzemolo fresco
 • Kripe, piper i bardhe, vaj ulliri. / Sale, pepe bianco, olio d’oliva.

Perpara se te shkojme te pergatitja e recetes, mbani parasysh se kjo recete kerkon qe tenxhereja qe do perdorni te jete me material jo-ngjites. Per ju miq te dashur, qe nuk keni nje te tille ne shtepi, propozimi yne eshte tenxherja e meposhtme. Ajo ka tas qeramike te brendshem, qe mund te perdoret per sherbimin e gjelles ne tavoline, si edhe punon me nxehtesi te ulet, duke bere qe te kurseni energji elektrike. Klikoni mbi tenxheren per te pare me shume detaje dhe per ta blere ate.

Prima di ottenere la preparazione della ricetta, è necessario utilizzare una pentola non stic per questa preparazione. La nostra proposta è il piatto nella foto: Antiaderente con ciotola in ceramica, risparmia energia.
Fai clic sul piatto per acquistarlo.

Pergatitja: / Preparazione:

Grijme qepet dhe e skuqim me 2 luge vaj ulliri, thelpinjte e hudhres dhe paksa kripe derisa te zverdhet. Shtojme copat e mishit te lara tek qepa. I skuqim sebashku derisa mishi te nderroje ngjyre. Shtojme domatet e prera ne kubike te vegjel bashke me gjethen e dafines. I gatuajme sebashku derisa te shkrihet domatja. Shtojme uje derisa te mbulohet mishi dhe e leme te zieje derisa mishi te zihet plotesisht (piruni hyn e del lirshem nga llokmat e mishit).

Nderkohe qe mishi pergatitet, lajme perimet e mbetura me uje te bollshem, i qerojme dhe grijme ne kubike mesatare. Kur eshte mishi te jete zier shtojme perimet dhe orizin e lare brenda dhe i leme te ziejne derisa te behet gati orizi.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Cuocere a fuoco lento le cipolle e friggerle con 2 cucchiai di olio d’oliva, spicchi d’aglio e un po ‘di sale fino al giallo. Aggiungi i pezzi di carne tritati alla cipolla. Friggere insieme fino a quando la carne non cambia colore. Aggiungi i pomodori tagliati a cubetti e la baia di alloro. Cuocere insieme fino a quando i pomodori si sciolgono. Aggiungi acqua fino a coprire la carne e lascia cuocere a fuoco lento fino a quando la carne è completamente cotta (la forchetta entra ed esce liberamente dalla carne).
Mentre la carne è cotta, lava le verdure rimanenti con abbondante acqua, sbuccia e trita quindi a cubetti medi. Quando la carne è pronta, aggiungi le verdure e il riso e lascia cuocere a fuoco lento fino a quando il riso è pronto.

Kujdes! Perimet ne kete recete duhet te ruajne formen, ndaj mos i trazoni shume pergatitjen. Si rregull kjo lloj turlie del me pak leng ne fund. E rregullojme me kripe dhe piper, e heqim nga nxehtesia dhe i shtojme majdanozin e fresket te grire holle. E leme te pushoje 5 minuta dhe e servirim ne nje pjate te thelle thelen e mishit dhe perimet me pak leng.

Ju Befte Mire!

Trulia Verore eshte e mrekullueshme per nje dreke verore. Eshte nje pjate e shendetshme per te gjithe familjen, sidomos per femijet per shkak te perberesve te shendetshem qe permban. Ju ftoj ta provoni ate ne shtepite tuaj dhe te me shkruani per pervojat tuaja. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Hani Shendetshem!

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese mendoni se kjo eshte nje recete e shijshme dhe e dobishme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.