Si te Gatuajme Supen e Shendetshme me Bishtajore & Drithera

Receta e sotme eshte nje supe e shijshme dhe shume e shendetshme e perbere nga: bishtajore, drithera dhe perime te fresketa. Ajo eshte nje recete vegjetariane, qe mund te pergatitet gjate gjithe vitit me shije te ndryshme, duke perdorur perime te fresketa sezonale. Bishtajoret dhe dritherat jane elemente shume te rendesishem te dietes tone. Supa me Bishtajore & Drithera mundeson qe ne nje pjate te vetme te kemi mundesine te mbledhim nje llojshmeri bishtajoresh dhe dritherash sebashku. Une perdor paketat e kombinuara me bishtajore dhe drithera, qe i blej ne market; ju mund te perdorni te njejtat apo t’i kombinoni vete ato. Ja ku po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

 • Bishtajore & drithera te kombinuara 70 gr per person / 70 gr per persona di legumi e cereali
 • 1 karrote / 1 carota
 • 2 domate / 2 pomodori
 • 1 qepe / 1 cipolla
 • 3 thelpinj hudhre / 3 spicchi d’aglio
 • 1 patellxhan / 1 melanzana
 • 2 patate / 2 patate
 • 1 kungull / 1 zucca
 • 10 cm kercell selinoje / 10 cm di sedano
 • 1 spec jeshil / 1 peperone verde
 • Kripe, piper i bardhe, rigon, vaj ulliri / Sale, pepe bianco, origano, olio d’oliva
 • 1 spec i kuq / 1 peperone dolce

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Bishtajoret dhe dritherat te perziera, baza e recetes: Supa me Bishtajore & Drithera
Legumi e cereali sono molto salutari per la nostra dieta e questa ricetta è un ottimo modo per includerli tutti nello stesso piatto. Io compro sul mercato legumi e cereali già combinati, vuoi pottete usare lo stesso.

Pergatitja: / Preparazione:

Tre ore perpara fillimit te gatimit, futeni kombinimin e bishtajoreve dhe dritherave ne nje tas me uje te ftohte. Lani perimet e fresketa me uje te bollshem. Qerojini dhe pritini perimet ne copa te vogla te njejta, duke i vendosur neper ene te vecanta. Ne nje tenxhere hedhim 2 luge supe vaj ulliri dhe shtojme aty qepet e grira. I kavardisim me pak kripe derisa qepet te vyshken. Shtojme patatet dhe vazhdojme kavardisjen edhe per 3 minuta te tjera. Shtojme domaten e prere ne copa dhe i gatuajme te gjitha sebashku, derisa domatja te filloje te shkrihet. Pastaj, shtojme te gjitha perimet e mbetura, i kavardisim per 1 minute dhe shtojme kombinimin e bishtajoreve dhe dritherave se bashku me ujin ku kane qendruar. I perziejme mire e mire dhe i leme derisa perberja te filloje te vloje.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Kujdes! Patatet kane tendence te ngjisin ne fund te tenxheres, ndaj sigurohuni qe t’a perzieni vazhdimisht supen gjate pergatitjes se saj. Gjate gatimit shtoni nje ose dy gota uje te ftohte ne menyre qe bishtajoret dhe dritherat te ziejne. Rregullojeni me kripe, piper te bardhe dhe rigon. Supa me Bishtajore & Drithera eshte gati kur fasulet te jene zier dhe te trashet lengu. Hiqeni nga zjarri, dhe sipas deshires shtoni majdanoz te fresket te grire imet. Perpara se ta sherbeni, lereni ne qetesi per 5 minuta.

Ju befte mire!

Supa me Bishtajore & Drithera - finale e sherbyer ne pjate te thelle
Metti i legumi e i cereali in acqua fredda almeno 3 ore prima di cuocerli. Lavare le verdure fresche con abbondante acqua. Sbucciare e tritare le verdure in piccoli cubetti in una ciotola separata. Aggiungi le cipolle in una pentola con due cucchiai di olio d’oliva. Friggere le cipolle fino a quando si avvizziscono, aggiungere le patate e continuare a friggerle insieme per 3 minuti. Aggiungi i pomodori tritati e continua la cottura fino a quando i pomodori si sono sciolti. Quindi aggiungi il resto delle verdure e cuoci insieme per 1 minuto. Aggiungi legumi e cereali insieme alla loro acqua. Mescola bene e lascia sobbollire la preparazione.
Attenzione! Le patate tendono ad attaccarsi, quindi assicurati di mescolare la zuppa di volta in volta. Aggiungi una o due tazze di acqua fredda per assicurarti che legumi e cereali siano ben serviti. Regolare con sale, pepe bianco e origano. La zuppa è pronta quando i fagioli sono pronti e la zuppa è addensata. Togli dal fuoco e aggiungi prezzemolo fresco tritato, secondo i tuoi gusti. Lasciare riposare la zuppa per 5 minuti prima di servirla bene in un piatto. Questa ricetta è molto adatta a bambini e famiglie. Se lo desideri, puoi sostituire l’acqua con il brodo. È ideale per una cena leggera o come primo piatto per un pasto completo.
Buon appetito!

Kjo recete eshte e shkelqyer per femijet , si edhe per te gjithe familjes. Nese deshironi, mund te shtoni leng mishi ne vend te ujit. Supa me bishtajore & drithera eshte ideale per nje vakt te lehte apo si pjate e pare e nje vakti te plote.

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Hapsire per Blerje

Per te gatuar receta te tilla te shijshme per familjen tuaj, ju nevojiten mjetet e duhura ne kuzhinen tuaj. Per kete ne jemi kujdesur qe te zgjedhim per ju mjetet dhe pajisjet me te mira te kuzhines. Te gjitha keto mund t’i gjeni duke vizituar Listen e Kuzhines ne dyqanin tone online. Per ju sot kemi marre nga kjo liste disa produkte, qe perdoren per pergatitjen e recetes se sotme. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’u njohur me detajet dhe per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte. Blerja e produkteve qe ne promovojme kontribuon ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.