2 Ekstrakte te Mrekullueshme per Bukurine Tuaj nga Trendafilat e Fresket

Besoj ju kujtohet qe iu kam treguar se une jetoj ne nje vend te rrethuar nga trendafila te mrekullueshem. Nese jo, ju lutem klikoni ketu per te pare trendafilat e mi fantastike. Jepini vetes kenaqesi ne kete dite te pare te nje jave shume te nxehte. Perpos kenaqesise qe me dhurojne trendafilat teksa i sodis perdite, gezimit qe kam kur i fotografoj ato te cilet ma rrembejne zemren dhe pergatitjen e surprizave romantike per partnerin tim; une kam gjetur menyra per t’i perdorur ato edhe per permiresimin e shendetit dhe bukurise time. Jane dy menyra qe une i perpunoj trendafilat e fresket dhe me arome te mire ne shtepine time. Sot mendova t’i ndaj ato me ju miq te dashur:

I. Shurupi i Trendafilave

Kjo eshte nje pergatitje shume e thjeshte, qe e kam mesuar nga nena ime (Nena Xheni, sic e therret ime bije). Eshte shume i thjeshte dhe i shijshem.

Perberesit per Shurupin e Trendafilit:

  • 4 -5 trendafila te fresket dhe aromatik
  • 1 liter uje te filtruar te ftohte,
  • 10 gr limontoz (ose nje pako e vogel plastike).

Mbani parasysh se per kete shurup duhet te perdorni vetem trendafila me arome. Trendafilat pa arome nuk i japin shurupit shijen e kendshme aq te vecante. Ngjyra e shurupit varion ne varesi te ngjyres se trendafilave qe perdorim. Sa me shume trendafila te kuq, aq me i kuq del shurupi dhe anasjelltas.

Pergatitja e Shurupit te Trendafilave

Mblidhni trendafilat, hiqini petalet dhe lajini me uje te bollshem. Futini ne nje kavanoz qelqi, shtoni ujin e ftohte te filtruar dhe limontosin. Mbylleni kavanozin me kujdes dhe tundeni qe te shkrihet limontosi.

Lereni per tre dite ne nje vend qe e rreh dielli. Ose derisa petalet e trendafilit te cgjyrosen plotesisht. Kullojeni shurupin me nje kullese te imet dhe shtrydhini petalet mire, qe te leshojne te gjithe esencen e vet.

Pergatitja e Shuripit nga trendafilat - Kulloni shurupin.

Ruajeni shurupin ne shishe qelqi dhe embeltojeni me pak mjalte natyral kur ta konsumoni.

Ju befte mire!

Shurupi nga trendafilat i perfunduar

Shurupi nga trendafilat e fresket eshte shume i mire per shendetin tuaj te brendshem. Ai eshte nje pije aromatike dhe freskuese per ditet e nxehta te veres.

II. Toniku i Trendafilit

Keni degjuar per Vajin e Trendafilit? Eshte nje produkt i rralle dhe i cmuar, qe prodhohet ne menyre artizanale nga trendafilat e fresket. Eshte nje pergatitje e arte per bukurine e lekures dhe mireqenien ne teresi.

Sot, do iu tregoj se si e pergatis une ne shtepi tonikun nga trendafilat e fresket. Procedura e ndjekur eshte e ngjashme me ate te prodhimit te Vajit te Trendafilit. Vetem se nuk ndiqen te gjithe hapat dhe nuk nevojiten pajisjet speciale.

Perberesit per Tonikun e Trendafilave

  • 5 -6 trendafila aromatike
  • 1 liter uje i ftohte i filtruar.

Pergatitja e Tonikut nga Trendafilat:

Mbledhim trendafilat, heqim petalet dhe i lajme me uje te bollshem. I fusim ne nje tenxhere/tigan te thelle, ku kemi shtuar ujin e filtruar me pare. E vendosim enen ne zjarr dhe e leme te zieje derisa petalet te cngjyrosen plotesisht.

Pergatitja e Tonikut nga Trendafilat : ziejme petalet e trendafilit

E heqim enen nga zjarri dhe e leme te ftohet per 6 ore. Une e lashe gjithe naten (rreth 8 ore). E kullojme perberjen me nje kullese te imet dhe e ruajme ne ene qelqi ne frigorifer.

Ky tonik eshte ideal per pastrimin e fytyres, sidomos per njerezit qe jetojne ne vende te nxehta. Si edhe per ata qe vuajne nga yndyrosja e shpeshte e ballit, hundes dhe mjekres. Toniku i Trendafilit eshte nje perberje natyrale, shume aromatike dhe shume delikate me lekuren.

Si ta perdorim Tonikun nga Trenadafilat

Marrim nje ene te vogel qelqi dhe hedhim aty disa luge tonik. E leme jashte derisa te fitoje temperaturen e ambjentit. Marrim nje tampon te thjeshte pambuku dhe e lagim te toniku. Me tamponin e lagur pastrojme lekuren e fytyres duke nisur nga balli e ne vazhdim me pjeset e tjera. Nuk eshte e nevojshme te ushtroni force gjate pastrimit te lekures.

Ne fund te procesit , ju do e ndjeni fytyren me te fresket dhe te paster.

Toniku nga Trendafilat gati per perdorim

Nese do shikoni me vemendje tonikun ne foto, do mundeni te dalloni nje shtrese te bardhe qe noton ne siperfaqen e tij. Ai eshte Vaji i Trendafilit, qe po flisja pak me pare.

Hapsire per Blerje

Linja me Produkte me baze Trendafilin, e krijuar nga Dr. C. Tuna posacerisht per lekura te ndjeshme me tendence acarimi. Produkte super cilesore qe per muajin Qershor 2020 vijne me Ulje Cmimi prej 41%. Nxitoni te prenotoni produktet qe deshironi nga kjo linje. Per kontaktet shih kutine me ngjyre roze.

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Keto ishin sugjerimit e mia per te perdorur trendafilat e fresket ne kushtet e shtepise. Jane pergatitje te thjeshta, por shume te dobishme per shendetin dhe bukurine tuaj. Do me pelqente shume nese ju do i provoni ato ne shtepite tuaja miq te dashur. Mos harroni te me shkruani per pervojat tuaja.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.