A e dini se : Cilat jane 3 Menyrat per te ‘Ftohur’ Trurin

Kur them ‘ftohje e trurit’ e kam fjalen per procesin fizik te uljes se temperatures se trurit, dhe jo per menyren se si ne e perdorim shprehjen “Eshte ftohur nga trute” ne jeten e perditshme.

Truri nxehet sa here qe ai vete apo edhe trupi performojne aktivitete te nivelit te larte: punohet me perqendrim te larte ne rastet e punes mendore, dhe trupi ben stervitje te fuqishme aerobike apo pune fizike qe kerkon qarkullim te larte te gjakut. Ne te gjitha keto raste, lind nevoja e ftohjes fizike te trurit, ne menyre qe ky i fundit te vijoje normalisht punen e vet. Po cilat jane mekanizmat qe ndihmojne ne kete proces, qe tingellon paksa i cuditshem?

3 Menyrat e Ftohjes se Trurit

Menyrat e ftohjes se trurit jane disa veprime teper te zakonshme qe ne bejme, edhe pa e ditur efektin e tyre te vertete.

I. Truri ftohet kur marrim fryme me hunde.

Deri me sot e kam ditur se eshte mire te marresh fryme me hunde sepse nuk lejon te ftohesh, pasi ajri i ftohte ngrohet duke kaluar permes hundes. Por, mesa duket funksioni me i rendesishem i frymemarrjes me hunde eshte ftohja e trurit.

II. Truri ftohet kur Vendosim Gjera te Ftohta ne Balle.

Zakonisht ne e perdorim kete metode kur jemi me temperature, dhe perdorim kompresa me uje te ftohte apo me uthull. Duket se edhe mbajtja te balli e qeseve me produkte te ngrira, sic jemi mesuar te shohim shpesh te huajt qe i perdorin, eshte nje menyre per te ulur temperaturen e trurit.

Nje produkt ideal per te ftohur ballin dhe trurin eshte KREMI ME MENTOL, qe shihni ne foto. Nje produkt i garantuar i krijuar nga Dr. C. Tuna, ju siguron ftohjen e menjehershme te trurit. Nxitoni ta porositni brenda muajit Qershor 2020 qe te perfitoni 60% Ulje Cmimi. Per te porositur shikoni te rubrika: Hapsire per Blerje me poshte.

III. Truri Ftohet permes Hapjes se Gojes

Per mua, besoj edhe per ju, kjo ishte metoda me e habitshme persa i perket funksionit te ftohjes se trurit. Nje studim tregon se hapja e gojes ne momente kur nuk ka premisa normale per t’u ndodhur (para gjumit, gjate aktiviteteve fizike, etj) ka lidhje pikerisht me ftohjen e trurit.

Mbajtja e trurit ne temperature optimale gjate gjithe kohes, eshte shume e rendesishme per shmangien e goditjeve e tru dhe per mire-funksionimin e trurit.

Mesa duket, si shume shprehje te tjera ne gjuhen shqipe, edhe kjo per ‘ftohjen e trurit’ keqperdoret ne perdorimin e perditshem. Realisht, ftohja e trurit eshte nje proces shume i nevojshem per secilin prej nesh.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Ndaj, miq te dashur, heren tjeter qe do iu hapet goja shume, mbani parasysh se arsyeja mund te jete nxehja e trurit tuaj dhe nevoja per t’a ftohur ate. Hapeni gojen sa me shume per te lejuar ftohjen e trurit, pa pasur turp se mund te dukeni i/e paedukate. Sigurisht vereni doren para gojes qe te mos ua numerojne te gjitha dhembet -:) Merrni fryme thelle me hunde gjate gjithe kohes dhe mos prisni te beheni pete nga temperatura per te freskuar ballin dhe temthat tuaj. Sidomos gjate stines se nxehte, vazhdimisht gjate dites, freskoni koken tuaj dhe te femijeve. Keshtu do i beni nje sherbim shume te madh shendetit dhe mireqenies tuaj.

Qofshi Mire!

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem edhe per prinder te tjere, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.