A eshte kjo Zgjidhja Finale per Terrorin nga HIV AIDS?

Se fundmi po qarkullon nje lajm bombastik per nje vaksine te re per semundjen e Sides (HIV Aids). Ajo pritet te injektohet tek disa dhjetera mijera persona ne kontinentin europian dhe dy kontinentet amerikane. Me ben cudi numri shume i larte i vullnetareve qe jane ofruar per testimin e kesaj vaksine. Rreth 3,800 prej tyre bejne pjese ne kategorite me risk te larte ndaj semundjes si: transgjinoret dhe meshkujt homoseksuale.

Gjithnje me kane intriguar eksperimentet shkencore, qe behen per te provuar ilacet e reja. Edhe pse keto lloj eksperimentesh jane shoqeruar pothuajse gjithe kohen nga skandale per keqperdorimin e kafsheve dhe njerezve, qe jane perdorur si kavie per to. Serisht une besoj se duhen respektuar mundi dhe perpjekjet e jashtezakonshme per t’i bere ato, si edhe efektet shume te mira ne shendetin e popullsise se botes.

Kjo nuk eshte vaksina e pare e testuar per HIV Aids; ndoshta eshte e 100-ta ne rradhen e gjate te perpjekjeve per te gjetur mbrojtje medicinale shkencore per ate qe cilesohet si nje nder semundjet e shekullit.

Lexoni me shume artikuj per SEMUNDJET.

Optimizmi i Shkencetareve per Vaksinen e Re

Po perse ka kaq shume optimizem per vaksinen qe do filloje te aplikohet vetem pas pak ditesh? Kjo eshte vaksina e pare e ketij lloji, e cila ka arritur ne fazen e trete eksperimentale, ate te testimit te njerezit. Por, per te kuptuar nese eshte vertete rasti te gezohemi se me ne fund nuk do kemi me femije te lindur me kete semundje te tmerrshme, do duhet te presim deri ne vitin 2023, periudhe kjo kur do nxirren rezultatet e para te ketij testimi.

Pretendimi i shkencetareve eshte se kjo vaksine do te mund te mbroje organizmin e njeriut nga infeksioni me HIV Aids per te pakten 2 vjet. Nuk e di nese grupi i shkencetareve, qe ka punuar me kete vaksine ka marre ndopak ne konsiderate gjetjet e nje studimi tjeter ne lidhje me nje menyre natyrale te trupit per mbrojtjen ndaj infeksioneve HIV Aids.

Gjithsesi le te kryqezojme gishtat per suksesin e kesaj vaksine te re, por derisa te merren rezultatet, miq te dashur, mos harroni se mbrojtja me e mire eshte seksi i mbrojtur.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Featured image: https://www.needpix.com

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem edhe per prinder te tjere, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.