Si te Gatuajme Fergesen Fantastike me Pule – Recete nga Nena Xheni

Ju kujtohet qe kam shkruar per llojet e fergesave qe gatuhen ne Shqiperine e Mesme? Nje nder me te vecantat eshte Fergesa me Pule, dhe eshte pikerisht kjo recete, te cilen Nena Xheni e ka pergatitur me shume dashuri per ne sot. Ne disa zona te Shqiperise gatime te ngjashme i quajne Pule me Qull. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 1 pule e plote / 1 pollo
  • 2 luge miell gruri nga pjesa e forte e grurit / 2 cucchiai da minestra di farina di grano duro
  • 1 grusht arra / delle noci
  • 1 boce hudher / 1 scarafaggio aglio
  • 50 gr. gjalp / 50 gr burro non salato
  • Kripe, piper i bardhe / sale, pepe bianco

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Preparation: / Preparazione:

E ndajme pulen ne pjese racioni (si ne foton ketu lart), e lajme me uje te filtruar dhe e fusim te skuqet ne tenxhere bashke me gjalpin. I skuqim copat e pules nga te kater anet dhe kur lengu i pules te jete avulluar i shtojme uje te ftohte te filtruar, duke e mbuluar plotesisht. E leme te zieje derisa mishi te jete zbutur dhe i shtojme pak kripe e piper.

Ne nje tigan, qe nuk ngjit, shtojme miellin dhe e skuqim derisa te filloje te marre ngjyre ari. E heqim tiganin nga zjarri.

Dividi il pollo in porzioni (vedi la foto sopra) e mettile in una padella con il burro non salato. Friggere il pollo su tutti i lati e non appena il succo di pollo è evaporato, aggiungere acqua fredda fino a quando il pollo è completamente coperto; regolare con sale e pepe bianco. Lasciar cuocere la preparazione fino a quando il pollo non sarà ammorbidito. Togliere dal fuoco e lasciare da parte coperto.
Nel frattempo, in una padella non appiccicosa, aggiungere la farina di grano duro e friggerla a fuoco moderato, mescolando continuamente, fino a quando il grano diventerà color oro.

Tek mielli i skuqur, shtojme pjese-pjese lengun e pules dhe e trazojme qe te mos behet me kokrriza. Kur trashesia e fergeses eshte e duhura (as e holle e as e trashe) e veme perseri tiganin ne zjarr mesatar dhe i shtojme hudhrat e shtypura dhe arrat e grira imet. E leme perberjen te marre nje vale dhe e derdhim te teren ne nje tave. Shtojme aty edhe copat e pules se zier dhe e fusim taven te piqet ne furre te para-ngrohur me 250 grade per rreth 40 minuta.

Per te pare me shume Receta me Pule, klikoni ketu.

Togli la padella dal fuoco e versa lentamente su di essa il brodo di pollo, fino a raggiungere il giusto spessore (abbastanza succoso da essere considerato una zuppa consistente). Metti la padella a fuoco moderato e aggiungi aglio e noci tritate spesse. Non appena la preparazione arriva a ebollizione, versala in una teglia. Aggiungere le porzioni di pollo e metterle sul forno preriscaldato per 40 minuti a 250.

Tava eshte gati kur mishi merr faqe nga siper. Kjo recete nuk kerkon qe ta ktheni mishin edhe nga ana tjeter. Pasi e heqim taven nga furra, e sherbejme fergesen te nxehte, ne menyre qe te mos krijoje ate shtresen tipike qe krijojne gatimet me miell. Fergesa me pule sherbehet ne pjata te thella (apo tasa) me nga nje cope pule dhe fergesen anash saj.

Ju befte mire!

La preparazione è pronta non appena il pollo viene arrostito in superficie. Questa ricetta particolare non richiede di girare la carne dall’altra parte. La ricetta della nonna Xheni per il Porridge di Pollo dovrebbe essere servita immediatamente per non creare lo strato spiacevole, che le preparazioni con farina di grano tendono a creare. Puoi servire questo piatto in zuppe o scodelle, servendo una porzione di pollo con il porridge da parte.
Buon appetito!

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Pula me Fergese eshte nje gatim shume i preferuar ne Shqiperine e Mesme. Ka amvisa qe preferojne ta bejne me miell misri, por Nena Xheni ka gjetur miellin nga gruri i forte si nje zgjidhje ideale per nje shije te shkelqyer te fergeses (i njejti miell eshte shume i mire per te skuqur peshkun). Edhe pse ne dukje fergesa duket shume e yndyrshme, ne te vertete nuk eshte ashtu. Pula e perdorur ketu ishte pule e fresket fshati dhe ka leshuar paksa nga ai lengu i vet i shijshem.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Ju ftojme ta provoni kete recete ne shtepite tuaja, se eshte e thjeshte ne pergatitje dhe shume e vecante ne shije. Nena Xheni pret komentet tuaja ne lidhje me kete recete, ndaj mos harroni te na shkruani per pervojat tuaja ne pergatitjen e saj. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Hani Shendetshem!

Nese ju shijoi dhe ju frymezoi receta e sotme, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.