Femrat Piqen me Vone se Meshkujt?! Ja Cfare thote Shkenca

Jane te zakonshme debatet dhe diskutimet mes gjinive te ndryshme ne lidhje me aftesite dhe kapacitetet e secilit grup. Nderkohe qe eshte nje fakt i njohur qe meshkujt jane me te fuqishem dhe me te zhvilluar fizikisht, i mbetet femrave te germojne me shume ne lidhje me aftesite e tyre mendore dhe te intelektit.

Studiuesit thone se bashke me madhesine e trupit, meshkujt tejkalojne femrat edhe ne madhesine e trurit. Por, femrat duket se kane gjetur mekanizma qe te rrisin eficencen e perdorimit te trurit. Truri femeror eshte me i vogel ne mase fizike, por shume me eficent (ben me mire gjerat) sesa truri mashkullor. Kot nuk ka dale shprehja “Femra fut shejtanin ne shishe”.

Mosha e Marteses

Kur une isha adoleshente degjoja vazhdimisht grate e fisit qe diskutonin per moshen e marteses te kusherinjve dhe komshinjve. Pavaresisht opinioneve te ndryshme per individet e vecante qe kalonin ne siten e tyre, vetem ne nje pike ato binin dakord me njera-tjetren: Djemte duhet te jene me te medhenj ne moshe se vajzat me te cilat martohen, sepse djemte piqen me vone. Konsensusi i pergjithshem per diferencen ne moshe ishte qe burri i ardhshem duhet te ishte 4 – 5 vjet me i madh se nusja e ardhshme.

Te shohim se cfare thote shkenca ne lidhje me kete ceshtje. Ne nje studim te botuar nga Akademi e Oxford-it ne bshkepunim me Universitetin e Korese se Jugut me 121 pjesemarres te moshes 4 – 41 vjec (femra e meshkuj), eshte vene re se femrat pesojne ndryshimet e caktuar ne tru, te cilat lidhen me rritjen e aftesise se trurit per te ndervepruar me mire nga ana sociale, dhe qe ne ne gjuhen e perditshme e quajme “te piqesh” me heret sesa meshkujt. Sipas po te njejtin studim femrat fillojne t’i kene keto ndryshime rreth moshes 22 vjecare, ndersa meshkujt rreth moshes 28 vjecare.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Shkencetaret thone se me kalimin e disa viteve, diferenca ne shkallen e pjekurise mes dy gjinive shuhet dhe pas moshes 35 vjecare te dyja grupet jane njesoj te afta per te perballur sfidat e mjedisit social qe i rrethon. Ndaj, pavaresisht shakase qe une bera kur shkruajta titullin e ketij artikulli, studimet shkencore vertetojne ate qe pervoja popullore e ka nxjerre ne kohe. Meshkujt piqen me vone se femrat, por jo me vone se mosha 35 vjecare. Cilido mashkull qe vazhdon te sillet si adoleshent pas kesaj moshe, nuk e ka problematike mos-zhvillimi, por zgjedhje per te mos u perballuar me pergjegjesite dhe sfidat e jetes si i rritur. Ndaj, mikesha te dashura, mos merrni persiper te rrisni djemte e botes, por kerkoni te keni ne krahe partnere te zote e te afte per t’iu mbeshtetur Ju dhe Familjen.

Qofshi Mire!

Featured image: https://www.publicdomainpictures.net

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem edhe per prinder te tjere, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.