A e dini se: Fiku nuk Eshte Frut?!

Edhe une u cudita kur e degjova nje gje te tille, pasi ne jemi mesuar qe ne vegjeli qe fikun ta quajme frut. Dhe fiku eshte aq i mire, sa mua me shkon goja leng sa here me vjen ne mendje.

Duke lexuar artikullin e botuar tek Bota Sot, fillova te analizoj disa nga argumentet qe agronomet paraqisnin aty. Eshte e vertete qe nuk kemi pare asnjehere lule fiku. Kokrrat e fikut shfaqen direkt neper deget e fikut me ngjyren e tyre jeshile dhe formen karakteristike. Sipas shkencetareve lulja e fikut lulezon brenda lekures dhe cdo lule krijon nje nga farat e famshme te fikut, ato kokrrizat qe na kercasin ne goje sa here hame fiq. Pra, sa here qe ne hame nje kokerr fik, ne fakt po konsumojme shume lule fiku sebashku.

Pjesa e pllenimit te luleve ishte vertete interesante, pasi ndryshe nga lulet e tjera, fiku nuk pllenohet nga bletet, por nga nje lloj grereze e rralle. Per fatin tone te mire, kjo grerez gjendet ne vendin tone, duke na mundesuar prodhimin e fiqve aq te shijshem. Une per veten time vdes per fiqte e zinj te sezonit te dyte me ate pamjen e bukur, gjithnje ia harroj emrin -:)

Tani jemi ne kulmin e sezonit te dyte te fiqve, ndaj te dashur miq nuk ka rendesi nese shkencerisht fiqte jane lule dhe jo fruta. E rendesishme eshte qe te shijojme kete ushqim te mrekullueshem, qe ka shume perdorime ne kuzhinen tone. Dhe sidomos mos harroni te pergatisni recelin e famshem te fikut, pasi fiqte e tanishem jane shume te shijshem e te embel per te bere recel te mrekullueshem.

Receli i fikut te pergatitur nga Nena Xheni me fiqte e bardhe.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem edhe per prinder te tjere, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) ate me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.