Persheshi Special me Gjel Deti – Sic e Gatuan Nena Xheni

Persheshi tradicional me gjel deti eshte nje nga gatimet qe me pelqen shume, ndaj nena Xheni nuk perton asnjehere ta gatuaje per mua dhe anetaret e tjere te familjes gjate gjithe vitit. Ajo ka nje menyre te veten se si e gatuan persheshin me gjel deti, dhe e ben ate shume te shijshem. Receta e saj mund te gatuhet edhe pa patur nje gjel deti te plote, sic jemi mesuar te shohim kur gatuhet Persheshi Tradicional me Gjel Deti. Sot, mendova ta ndajme me ju receten e Nena Xhenit per persheshin, ndaj pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 800 gr mish Gjel Deti / 800 gr di carne di tacchino
  • 500 gr miell misri / 500 gr di farina di mais
  • 3 – 4 luge supe miell gruri / 3-4 cucchiai di farina di grano
  • 2 qepe mesatare / 2 cipolle gialle medie
  • 1/2 pakete fryres brumerash (jo maja) / 1/2 pacchetto di lievito in polvere
  • Kripe, piper, nenexhik, vaj ulliri / sale, pepe, menta verde, olio d’oliva

Pergatitja: / Preparazione:

Fillohet me gatimin e mishit te gjelit te detit. Me e mira eshte qe persheshi te behet me nje gjel deti te plote, por behet shume i mire edhe me pjese te tij, qe shiten neper dyqane. Ne kete menyre ju mund ta gatuani kete pjate ne cdo kohe te vitit. I pastrojme qepet dhe i presin ne copa te vogla. I skuqim me vaj ulliri derisa te vyshken. Shtojme ne tenxhere copat e mishit te gjelit te detit.

Inizia con la preparazione del tacchino. La tradizione richiede di utilizzare un tacchino intero per la preparazione di questa ricetta, ma è molto buono anche con pezzi di tacchino che puoi acquistare nel negozio. Pulire le cipolle e tagliarle a cubetti. Friggerli in olio d’oliva caldo fino a quando non si restringono. Aggiungi i pezzi di tacchino nella padella.

I kavardisim mire copat e mishit derisa te marrin ngjyren e arte ne anet e tyre. Shtojme 1.5 litra uje te ftohte te filtruar dhe e rregullojme me kripe e piper. E leme te zieje perberja, derisa mishi te jete zier.

Friggere la carne fino a quando non diventa dorata sui lati. Aggiungere 1,5 litri di acqua fredda, regolare con sale e pepe. Lasciar cuocere a fuoco lento fino a quando la carne è cotta.

Nderkohe qe mishi zien, fillojme pergatitjen e kulacit per persheshin. Ne nje tas hedhim 3/4 gote uje te ngrohte, pak kripe e 1 filxhan kafeje vaj ulliri dhe i trazojme bashke. Shtojme miellin e misrit, miellin e grurit te perzier me fryresin dhe e trazojme te gjithe perberjen mire e mire me luge derisa te behet nje brume jo i forte. E shtrojme brumin me dore ne tepsine e lyer me vaj ulliri dhe e shpojme me pirun qe brumi te shfryhet gjate pjekjes. E lyejme edhe lart me vaj ulliri. E veme te piqet ne furre te parangrohur per 45 min me 240 grade.

Mentre la carne viene cotta, continuiamo con la preparazione delle briciole. Prendi una ciotola e aggiungi 3/4 di tazza con acqua tiepida, poco sale, 1 tazza di caffè di olio d’oliva e mescolali bene. Aggiungi la farina di mais, la farina di grano mista al lievito e mescolali tutti con l’aiuto di un cucchiaio grande. Continua a mescolare fino a quando non otteniamo un impasto morbido e compatto. Distribuire a mano l’impasto nella tortiera pre-lubrificata con olio d’oliva, pugnalarlo con la forchetta, in modo che l’impasto si sfoghi durante la cottura e lubrificare con olio d’oliva. Cuocilo in forno preriscaldato per 45 minuti a 240ºC.

Presim derisa kulaci te piqet, e nxjerrim mga furra dhe e copetojme ne copat te vogla. Nuk eshte e thene qe ta besh te gjithe kulacin pershesh, pasi ai eshte shume i shijshem per t’u ngrene edhe me vete (shikoni artikullin “Kulac me Miell Misri – Recete nga Nena XHENI”).

Non appena la torta è cotta, portala fuori dal forno e tagliala a mano per ottenere le briciole. Fai tutte le briciole di cui potresti aver bisogno per mangiare, il resto della torta potrebbe essere consumato con formaggi bianchi, pomodori, olive, ecc.

Nderkohe shohim nese eshte zier mishi. I heqim copat e gjelit te detit dhe i veme te piqen me 250 grade per 40 minuta. Lengun e mbetur e rregullojme qe te kete te njejten sasi me kulacin e thermuar (menyra me e thjeshte eshte te perdorni si mase tasin ku keni thermuar kulacin. E kontrollojme serisht per kripe qe persheshi te dale me shijen e duhur. E heqim nga zjarri dhe shtojme aty kulacin e thermuar dhe gjethet e nenexhikut te fresket. Nena Xheni i fut sic jane, pa i prere; ju mund t’i grini te vogla nese doni.

Non appena il tacchino è pronto, rimuovere la carne e cuocerla per 40 minuti a 250. Controllare la quantità di brodo di tacchino, per questa ricetta è necessario il rapporto 1: 1 (briciole e brodo) e controllare se ha abbastanza sale. Rimuovi il brodo dal fuoco e aggiungi lì le briciole preparate e le foglie fresche di menta verde. La nonna Xheni le usa nel suo insieme, puoi distruggerle se vuoi.

I veme kapakun dhe e leme persheshin ne qetesi derisa kulaci ta kete thithur lengun (jo me shume se 20 minuta). Tashme persheshi eshte gati per t’u servirur. E vendosim me forme te rregullt ne pjate te shoqeruar nga mishi i pjekur. Une e shoqerova persheshin me gjel deti me nje sallate jeshile te zbukuruar me pak perime te fresketa e speca marinade.

Ju befte mire!

Preparare un’insalata verde con verdure fresche per completare il pasto.
Copri la padella e lascia le briciole ferme fino a quando non assorbono il brodo (non più di 20 minuti). Metti le briciole in un piatto e aggiungi il tacchino cotto da parte.
Buon appetito!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese ju pelqeu receta e sotme dhe iu frymezoi qe ta provoni ate ne shtepite tuaja, na shkruani per t’i treguar Nena Xhenit per pervojen tuaj. Nese keni ndonje pyetje ne lidhje me receten, lutemi mos hezitoni te na shkruani te kutia e komenteve.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.