Fergesa e Tiranes me Mish Vici – Tradite & Shije

Kjo recete eshte nje nga fergesat qe kam shkruar ne artikullin e para disa diteve per llojet e fergesave. Kjo eshte nje recete shume e vecante, tipike e zones se Tiranes dhe ndryshe nga te tjerat gatuhet me mish vici. Mua me pelqen shume kjo fergesa dhe Nena Xheni e pergatiti sot enkas per mua dhe per ju miq te dashur qe ndiqni Blogun FAMILY+. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

 • 700 gr mish vici tul / 700 gr di manzo (disossato)
 • 3 qepe / 3 cipolle
 • 3 domate / 3 pomodori
 • 2 luge miell misri / 2 cucchiai di farina di mais
 • 2 luge miell gruri / 2 cucchiai di farina di grano
 • 2 gjethe dafine / 2 foglie di alloro
 • 400 gr. gjize me kripe / 400 gr di ricotta salata
 • 1 boce hudhra / 1 scarafaggio aglio
 • 4 speca te kuq te embel / 4 peperoni rossi dolci
 • Djath kackavall i grire / Parmigiano tritato
 • Kripe, piper i bardhe, spec i kuq, vaj ulliri. / Sale, pepe bianco, peperoncino, olio d’oliva.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Pergatitja: / Preparazione:

Pergatitja e fergeses me mish fillon pikerisht me kete te fundit. Ndajeni mishin ne copa te medha dhe verini te zihen me uje te ftohte te filtruar. Kujdesuni qe te hiqni te gjithe shkumen qe del ne siperfaqen e ujit. Mishi eshte gati kur piruni hyn dhe del lirshem. Hiqeni nga zjarri dhe lereni ne qetesi pa kapak.

Nderkohe qerojme qepet dhe i presim ne kubike te vegjel. Lajme specat e kuq dhe i presim ne copa te vogla te barabarta me qepet. Specat e kuq dhe qepet i skuqim me 2 luge gjelle vaj ulliri dhe pakez kripe, derisa te zbuten. Shtojme domatet e qeruara dhe te bera salce ne mikser (ne vend te domateve te fresketa mund te perdorni edhe salce nga ajo e shisheve) dhe 2 gjethe dafine.

Pergatitja e Fergeses se Tiranes me Mish Vici.
La preparazione di questo piatto inizia con la preparazione di manzo. Tagliare il manzo a pezzi grossi, aggiungerlo in una pentola coperta con acqua fredda filtrata. Lascia sobbollire la carne. Fare attenzione a rimuovere tutta la feccia che fuoriesce in superficie. La carne è pronta quando la forchetta entra ed esce liberamente. Togli dal fuoco e lascialo raffreddare.
Nel frattempo sbucciate le cipolle e tagliatele a cubetti. Lavare i peperoni con abbondante acqua e tagliarli a pezzetti uguali alle cipolle. Friggere le cipolle e i peperoni rossi con due cucchiai di olio d’oliva e poco sale, fino ad ammorbidirli. Aggiungi i pomodori pelati e passa attraverso il mixer (puoi anche usare la salsa in bottiglia al posto dei pomodori freschi) e 2 foglie di alloro.

E perziejme perberjen dhe e leme te gatuhet derisa salca e domates te jete bere njesh me qepet dhe specat. I shtojme lengun e mishit dhe e leme te marre nje vale. Ne nje pjate perziejme miellin e misrit me miellin e grurit dhe pastaj e shtojme tek perberja qe po zien. E trazojme mire mire qe te mos mbeten kokrriza nga mielli (mund te perdorni edhe rrahesen e vezeve). E leme te marre dy vale dhe nderkohe copetojme mishin e zier ne kubike mesatare. Shtojme mishin tek fergesa dhe e trazojme.

Pergatitja e Fergeses se Tiranes me Mish Vici.
Mescolare il preparato e lasciarlo cuocere fino a quando la salsa di pomodoro non sarà unificata con cipolle e peperoni. Aggiungi il brodo di carne e lascia bollire. In un piatto mescolare la farina di mais con la farina di grano e quindi aggiungere alla preparazione. Assicurati di mescolare bene per non lasciare i chicchi sulla farina (puoi anche usare la frusta) e lasciar cuocere a fuoco lento per due minuti. Nel frattempo, tritare la carne bollita in cubetti medi. Aggiungi la carne alla preparazione e mescola bene.

E leme mishin te marre dy vale bashke me fergesen dhe shtojme gjizen me kripe dhe hudhrat e grira te vogla. Per t’i shtuar me shume ngjyre dhe shije, i shtojme specin e kuq te grire dhe piper. Sipas deshires mund t’i shtoni edhe spec djeges, por receta origjinale nuk e kerkon.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Pergatitja e Fergeses se Tiranes me Mish Vici
Dopo che la preparazione sarà unificata con la carne aggiunta, aggiungere la ricotta salata e l’aglio tritato. Per più colore e sapore, puoi aggiungere paprika e pepe bianco. Puoi anche aggiungere il peperoncino come preferisci, ma la ricetta originale non lo richiede.

E trazojme mire fergesen ne menyre qe gjiza te shperndahet ne menyre uniforme. E rregullojme me kripe dhe sapo fergesa te kete krijuar trashesine e duhur dhe te nxjerre yndyren ne siperfaqe e heqim nga zjarri. Per te respektuar traditen e sherbejme ne tava dheu me pak djath kackavadh te grire. Kujdes! Fergesa e Tiranes me Mish nuk gatuhet ne taven e dheut, ndaj ajo mund te sherbehet edhe ne pjate normale. E shoqerojme me sallate te stines ose me pilaf. Kjo fergese shkon shume edhe me nje gote raki, per ata te cilet e shijojne nje pije te tille.

Ju befte mire!

Fergesa e Tiranes me Mish Vici ne tave dheu. Ju befte mire!
Mescola il piatto per consentire una distribuzione uniforme della cagliata. Regolare con sale e non appena la padella ha lo spessore giusto e il grasso esce in superficie, rimuovere dal fuoco. Per rispettare la tradizione servire il piatto in padelle di argilla con formaggio giallo grattugiato. Attenzione! Il piatto di manzo Tirana non è cotto su padelle di argilla, quindi può anche essere servito in un normale piatto profondo. Accompagnalo con insalate di stagione o riso al burro. Questa ricetta si sposa bene con un bicchiere di brandy (albanian raki), per coloro che amano un drink del genere.
BUON APPETITO!

Fergesa e Tiranes me Mish Vici eshte pjese e nje tradite te hershme, dhe mbetet nje gatim plot shije e vlera. Ju ftoj te pergatisni ate ne shtepite tuaja per nje dreke ndryshe, duke ecur mes tradites shqiptare. Na shkruani per pervojat dhe pershtypjet tuaja. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Hani Shendetshem!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.