Gjetje te Reja ne Lidhje me Gjumin e Drekes

Ju kujtohet qe kemi folur para ca kohesh per gjumin e drekes dhe se si ai ndikon ne permiresimin e shendetit te zemres. Ne studimin qe folem atehere thuhej qe gjumi i drekes ulte rrezikun per atak kardiak. Nje studim i ri qe vjen nga Zvicra ka nxjerre rezultate te reja ne drite.

Shkencetaret studiuan zakonet e gjumit te drekes te 3,462 banoreve te Luizanes ne Zvicer, te moshes 35 – 75 vjec. Perzgjedhja e pjesemarresve u be ne menyre te rastesishme per te mos ndikuar rezultatet e studimit. Pjesemarresit u vezhguan per 5.5 vite rresht, per te pare ecurine e tyre ne lidhje me shendetin e zemres.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nga studimi rezultoi se: individet te cilet flinin ne dreke 1 ose 2 here ne jave shfaqnin me pak rrezik per semundjet e zemres. Nderkohe qe studimi i ri hedh poshte rezultatet e studimeve te meparshme se gjumi i perditshem i drekes permireson punen e zemres. Sipas studiuesve zvicerane zakoni i gjumit te perditshem ne dreke nuk jep efekt permiresues mbi punen e zemres.

Ky eshte nje lajm i mire per te gjithe ata te cilet jane ne pune ne orarin kur zakonisht behet gjumi i drekes. Nese ata e disiplinojne veten qe te bejne 20 – 30 minuta dremitje ne dy ditet e fundjaves, ata mund ta permiresojne shendetin e zemres. Ndaj, miq te dashur, nuk na mbetet gje tjeter vecse t’i kushtojme 60 minuta ne jave gjumit te drekes per te ndihmuar punen e zemrave tona. Do presim studime te reja per te hedhur edhe me shume drite ne lidhje me lidhjen e asaj qe quhet dremitja e pasdites (ose gjumi i drekes sic i themi ne) me mire-funksionimin e zemres. Deri atehere: Qofshi Mire!

Burimi

Featured image: https://www.needpix.com

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.