Si te Gatuajme Bukatini te Mrekullueshem me Karkaleca Deti

Receta e sotme kushton vetem 500 leke te rinj. E nisa me kete fjali artikullin sot, pasi shume njerez mendojne se gatimet me prodhimet e detit kushtojne shume shtrenjte. Dhe nuk eshte se kushtojne lire ne te vertet, por me pak fantazi, ne mund te gatuajme me frutat e detit pjata shume te shijshme dhe jo shume te kushtueshme. Receta e sotme: Bukatini me Karkaleca Deti eshte nje prej ketyre pjatave dhe del shume e shijshme dhe nje pjate e pelqyeshme per te gjithe familjen. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 500 gr karkaleca te vegjel deti / 500 gr. di piccoli gamberi
  • 500 gr bukatini (pasta) / 500 gr di bucatini
  • 3 domate / 3 pomodori
  • 10 domate-qershi / 10 pomodorini
  • 200 gr panna (1 kuti e vogel) / 200 gr di panna
  • 2 thelpinj hudhre / 2 spicchi d’aglio
  • 1 dege borzilok i fresket / 1 ramo di basilico fresco
  • Kripe, piper i bardhe, vaj ulliri / Sale, pepe bianco, olio d’oliva.
Karkalecat e detit – perberesi kryesor i salces se sotme
/ Gamberetti – l’ingrediente principale della salsa di oggi

/

Pergatitja: / Preparazione:

Fillojme me pastrimin e karkalecave te detit. Per kete recete une marr karkalecat e vegjel, pasi salca del me e mire me to. Ju mund t’i blini te pastruar karkalecat, une preferoj t’i pastroj vete. I heqim karkalecave te detit levozhgen e forte dhe fillin qe ata kane ne pjesen e jashtme (eshte teper e rendesishme qe ta hiqni plotesisht fillin se mund t’iu semure). Si karkalecat e pastruar edhe levozhgat i lajme vec e vec dhe i kullojme. Levozhgat i veme te ziejne me pak uje per ta perdorur me pas lengun ne pergatitjen e salces.

Paralelisht, veme te zihen makaronat qe te jene al-dente. Per te pare se si pergatiten makaronat al-dente, klikoni ketu.

Cominciamo con la pulizia dei gamberi. Per questa ricetta prendo i gamberetti, poiché la salsa risulta migliore con loro. Puoi comprare i gamberetti già puliti, preferisco pulirlo da solo. Rimuovi la leva del gambero duro e il filo che hanno all’esterno (è importante rimuovere completamente il filo per non ammalarti). Lavare con abbondante acqua separatamente gli shripms puliti e le loro leve. Fate bollire le leve con poca acqua, useremo il loro brodo per la preparazione della salsa.
Parallelamente, inizia a cuocere la pasta per essere al dente. Per vedere come viene preparata la pasta al dente, clicca qui.

Qerojme domatet, iu heqim farat dhe i presim ne kubike mesatare. Domatet qershi vetem i presim perghysem. Veme ne zjarr nje tigan te madh me 2 luge vaj ulliri dhe hudhrat e shtypura. Kur vaji te ngrohet dhe te aromatizohet, e heqim hudhren dhe shtojme aty domatet. I leme derisa domatet te fillojne te shkrihen dhe shtojme aty karkalecat.

Sbucciare i pomodori, rimuovere i semi e tagliarli a cubetti medi. Per i pomodorini, tagliali solo a metà. Metti su un grande wok con 2 cucchiai di olio d’oliva e aglio schiacciato. Quando l’olio viene riscaldato e aromatizzato, rimuovere l’aglio e aggiungere i pomodori. Mescolare bene fino a quando i pomodori iniziano a sciogliersi e aggiungere i gamberi.

I trazojme karkalecat derisa te mblidhen ne forme rrethi dhe te fillojne te zbardhen. Shtojme tek salca panen dhe e trazojme qe te shperndahet ne menyre uniforme.

Mescola la preparazione fino a quando i gamberi iniziano a riunirsi in cerchio e diventano più bianchi. Aggiungi la panna al sugo e mescola per distribuire uniformemente.

Kur salca te unifikohet, i shtojme pjese-pjese lengun e karkalecave, te cilin e kemi pastruar nga shkumat gjate zierjes dhe e kemi kulluar. E perziejme mire salcen dhe e rregullojme me kripe e piper. Mos harroni ta perzieni vazhdimisht salcen ne kete pike te pergatitjes. Kur salca te jete bere kompakte, por ende te jete e lengshme shtojme aty makaronat e ziera el-dente.

Quando la salsa è unificata, aggiungi il brodo di gamberi; assicurati di aver rimosso la feccia durante la cottura e fatto decantare il brodo. Mescola bene la salsa e regola con sale e pepe. Ricorda di mescolare costantemente la salsa a questo punto di preparazione. Quando la salsa è diventata compatta ma ancora succosa aggiungere la pasta al dente bollita lì.

Ulim forcen e zjarrit dhe i trazojme bukatinit derisa te zhyten teresisht ne salcen me karkaleca dhe te thithin salcen. I heqim nga zjarri dhe sic jane te nxehta i vendosim bukur ne mes te pjates. Zbukurojme pjaten me borzilok te fresket dhe Bukatinit e Mrekulleshem dhe Karkaleca Deti jane gati per t’u shijuar. Ju befte mire!

Ridurre la potenza di fuoco e mescolare i bucatini fino a quando non sono completamente immersi nella salsa di gamberi e hanno assorbito la salsa. Togli dal fuoco e mentre è ancora caldo, posizionali al centro del piatto. Decorare il piatto con basilico fresco e i Meravigliosi Bukatini a i Gamberi sono pronti per essere gustati.
Buon appetito!

Kjo pjate eshte e mrekullueshme per t’u ngrene ne darke, apo si pjate e pare e nje dreke me baze prodhimet e detit. Ime bije e pelqen shume bukatinin, por karkalecat nuk i konsumon ende se eshte e vogel. Ju ftoj ta pergatisni edhe ju neper shtepite tuaja. Mos harroni te me shkruani per pervojat tuaja. Deri atehere: Qofshi Mire dhe Hani Shendetshem!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.