Si te Bejme Pice Shtepie me Suxhuk Kosove & Perime

Pica eshte nje nga ushqimet e mia te preferuara. Per fatin tim te mire ne Shqiperi gjen shume vende qe bejne pica cilesore dhe teper te shijshme. Por, here pas here mua me pelqen te bej pice ne shtepi dhe ne keto raste edhe e teproj pak me mbushjet. Ne fund te fundit ky eshte qejfi i pices se bere ne shtepi, ta besh si te duash vete. Receta e sotme eshte nje nga picat qe une bej ne shtepi. Une e quaj Pica Vegjetariane+, pasi shijes se perimeve i shtoj edhe perberes mishi; dhe pikerisht pica e sotme eshte Pica me Suxhuk Kosove & Perime. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

150 gr Suxhuk Kosove (jo shume pikant) / 150 g di salsiccia del Kosovo (non troppo piccante)

1 kungull / 1 zucca

1 karrote / 1 carota

1 patellxhan / 1 melanzana

1 qepe e kuqe (nga ajo me tul te trashe) / 1 cipolla rossa (con polpa spessa)

1 spec i kuq / 1 peperone rosso

3 – 4 kerpudha te bardha / 3-4 funghi di campo

15 domate qershi / 15 pomodorini

3 domate / 3 pomodori

200 gr djath picash / 200 gr di pizza al formaggio

1 thelb hudher / 1 spicchio d’aglio

400 gr miell gruri / 400 gr di farina di grano

10 gr maja buke / 10 g di lievito

Kripe, piper i bardhe, rigon, majdanoz, vaj ulliri. / Sale, pepe bianco, origano, prezzemolo, olio d’oliva.

Pergatitja: / Preparazione:

Fillimisht zeme brumin e pices. Ne nje tas te thelle hedhim pakez kripe, 10 gr maja te thate buke dhe 1 filxhan uje te vaket. I trazojme sebashku qe te treten perberesit. Shtojme miellin dhe e punojme me dore derisa te behet nje brume me i bute se i byrekut. E mbulojme me leter plastike dhe e leme ne nje vend te ngrohte per te pakten 3 ore. Brumi i pices duhet te jete shtuar dyfish ne volum perpara se te futet ne pergatitjen e pices.

Inizia con la preparazione dell’impasto per pizza. In una ciotola capiente versare poco sale, 10 gr di lievito secco e 1 tazza di caffè di acqua tiepida. Mescolali fino a quando gli ingredienti non si sciolgono. Aggiungi la farina di frumento e lavorala a mano fino a quando diventa più morbida dell’impasto per torte. Coprire con carta di plastica e lasciare in un luogo caldo per almeno 3 ore. L’impasto della pizza deve raddoppiare il suo volume prima di essere pronto per essere utilizzato per la preparazione della pizza.

Pasi brumi te kete ardhur, fillojme me pergatitjen e salces se pices. Pastrojme kerpudhat nga lekura dhe bishtat dhe i presim ne rripa nga 5 mm. Ne nje tigan hedhim 1 luge vaj ulliri dhe 1 thelpi hudher te shtypur. Sapo vaji ngrohet dhe aromatizohet, e heqim hudhren dhe shtojme aty kerpudhat. i Kavardisim pak dhe sapo kerpudhat te ndryshojne ngjyre, shtojme aty domatet e qeruara nga lekura dhe te prera ne kubike mesatare. Gjithashtu, shtojme edhe domatet qershi te prera pergjysem. E kavardisim mire perberjen dhe kur domatja te jete shkrire i hedhim pak uje (ne varesi se sa e lengshme eshte vete domatja), pak rigon, kripe dhe piper te bardhe. Vazhdojme kavardisjen derisa salca te kete larguar te gjithe ujin dhe te jete konsistente. E heqim nga zjarri dhe e leme menjeane.

Una volta che l’impasto si è gonfiato al doppio volume, iniziamo con la preparazione del sugo per pizza. Sbucciare i funghi e tagliarli in cinghie da 5 mm. In una casseruola versare 1 cucchiaio da minestra di olio d’oliva e 1 spicchio d’aglio. Una volta che l’olio è stato riscaldato e aromatizzato, rimuovere l’aglio e aggiungere i funghi. Non appena i funghi cambiano colore, aggiungi i pomodori pelati e tagliati a cubetti medi. Aggiungi i pomodorini a metà affettati. Mescola bene il composto e quando il pomodoro si scioglie versa un po ‘d’acqua (a seconda di quanto sia liquido il pomodoro stesso), un po’ di origano, sale e pepe bianco. Continua a mescolare fino a quando la salsa non avrà rimosso tutta l’acqua e sarà coerente. Toglilo dal fuoco e lascialo da parte.

Nderkohe, e punojme brumin e ardhur te pices, dhe me duart e lyerja me vaj, e shtrojme ne taven e pices ne menyre uniforme. Siper perhapim salcen me domate e kerpudha dhe siper tyre shperndajme suxhukun te prere ne rrathe me trashei 4 mm.

Nel frattempo, lavora l’impasto della pizza e, con le mani unte, mettilo uniformemente sulla teglia. Distribuire sopra la salsa di pomodoro e funghi e distribuire la salsiccia tagliata a cerchi di 4 mm di spessore.

Lajme dhe pastrojme perimet e tjera dhe i presim ne madhesi sa nje kafshate. Specat dhe qepet i presim ne rrathe me trashesi 5 mm. I shtrojme perimet tek pica si ne figure. Shtojme pak majdanoz te grire imet.

Lavare e sbucciare altre verdure e tagliarle alla dimensione di un morso. I peperoni e le cipolle vengono tagliati in cerchi di 5 mm di spessore. Metti le verdure sulla pizza come in foto. Aggiungi un po ‘di prezzemolo tritato.

E mbulojme picen me djath pice. Une perdor nje djath cilesor gjerman, i cili pritet ne feta. Sipas preferences, mund te perdorni edhe djathin e grire te pices. Kujdes! Djathi i pices eshte shume i shendetshem per zemren, pasi permban nje element shume te nevojshem per punen e saj, elementin K.

Copri la pizza con il formaggio per pizza. Uso un formaggio tedesco di qualità, tagliato a fette. Secondo le tue preferenze, puoi anche usare formaggio grattugiato per pizza. Attenzione! Il formaggio per pizza è molto salutare per il cuore, poiché contiene un elemento molto necessario per il suo lavoro, l’elemento K.

E fusim picen te piqet ne furre te para-ngrohur per 45 minuta me 200 grade. Kujdes! Futeni tepsine e pices tek kati me i fundit i sobes, ne menyre qe ajo te piqet njekohesisht lart edhe poshte. Pamja e pice sse pjeskur duket si kjo ne figure.

Metti la pizza nel forno preriscaldato per 45 minuti a 200. Attenzione! Posizionare il fondo della pizza della stufa in modo che possa cuocere su e giù contemporaneamente. L’aspetto della pizza al forno appare così nella foto.

Ndajeni picen ne racione dhe vendoseni ne mes te tryezes, qe gjithsecili te marre aq sa deshiron. Mqs. une perdora taven katrore, racionet e pices time ishin drejtkendore. Me perdorimin e nje tave rrumbullake jo-ngjitese, edhe pica juaj do dale njesoj si ato qe jemi mesuar te shijojme neper picerite me te mira. Ju befte Mire!

Taglia la pizza finita in porzioni e posizionala al centro del tavolo in modo che tutti ottengano quanto vogliono. La teglia che ho usato è di forma quadrata, quindi le mie porzioni di pizza erano rettangolari. L’uso di una tortiera tonda antiaderente farà apparire la tua pizza proprio come quella a cui siamo abituati a gustare la migliore pizzeria.
Buon appetito!

Kjo ishte Pica ime me Suxhuk Kosove & Perime. Doli shume e shijshme dhe e gjithe familja ime e shijoi. Suxhuku ka nje shije te vecante dhe e ben picen shume te mire. Nese preferoni proshuten ne vend te tij, thjesht zevendesoni suxhukun me proshuten tuaj te preferuar dhe serisht do keni ne tryezen tuaj nje pice teper speciale. Ju ftoj ta provoni kete recete ne shtepine tuaj. Pergatitja e pices ne shtepi eshte nje pervoje e kendshme edhe per femijet, te cilet mund t’i aktivizoni ne pergatitjen e mbushjes se pices. Mos harroni te na shkruani per pervojat tuaja me picen e shtepise. Deri atehere: Qofshi Mire dhe hani Shendetshem!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.