A e dini se: Cili eshte Termeti me i Fuqishem ne Histori?

Termeti i djeshem ne Shqiperi, njihet si termeti i dyte me i fuqishem ne vend per 40 vitet e fundit dhe regjistroi nje magnitude 5.8 balle me intensitet 8 te Shkalles Rihter. Por, cili eshte termeti me i fuqishem i regjistruar ndonjehere?

Termeti me i fuqishem i perket shekullit te XX-te dhe ka ndodhur pikerisht me 22 Maj 1960 ne brigjet perballe qytetit ne Valvidias ne Kili. Ai njihet me dy emra: Termeti i Valvidias 1960 (nga spanjishtja: Il Terremotto di Valvidia), dhe me emrin Termeti i Madh Kilian (nga spanjishtja: Gran Terremoto de Chile).

Termeti u regjistrua ne oret e pasdites, rreth ores 15:11 me oren lokale te Kilit dhe vleresohet te kete patur nje magnitude ndermjet 9.3 – 9.6 te shkalles Rihter. Vecantia e ketij termeti eshte se ai u shoqerua me nje cunami te fuqishem, qe preku brigjet e Kilit Jugor, Hawait, Japonise, Filipinet, Zelandes se Re, Australise dhe Ishujve Auletiane.

Termeti i Madh Kilian, por sidomos cunami qe ai shkaktoi, solli nje bilanc teper tragjik te tij me 5,700 viktima ne total. Gjithnje eshte diskutuar mbi gabimet njerezore ne menaxhimin e ketij termeti, te cilat sollen nje numer kaq te larte viktimat, edhe pse ka pasur termete te tjera te cilat kane shkaktuar numer shume here me te larte viktimash.

Termeti i Madh Kilian mbetet lekundja me e fuqishme e regjistruar deri me sot mbi toke. Urojme te mos kete termete te tjera kaq te fuqishme.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Featured image: https://upload.wikimedia.org

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.