A e dini se: Cili eshte Termeti me Vdekjeprures ne Histori?

Termeti i 21 Shtatorit ne Shqiperi qe pozitiv persa i perket jeteve njerezore. Per fat te mire nuk pati asnje viktime ne njerez, por u regjistruam vetem 105 te lenduar dhe deme te shumta materiale. Por, shqiptaret nuk qene njesoj me fat ne termetin e dyte te madh per kete vit, ate ne 26 Nentorit. Bilanci i tij ishte tragjik: 51 jete te humbura dhe 1,000 te lenduar. Pa folur per deme shume te renda materiale.

Nderkohe, ne historine e njerezimit njihen shume termete te fuqishme, te cilat kane qene edhe me pasoja katastrofale per jetet njerezore. Po cili eshte termeti qe njihet si me vdekjepruresi?

Dy Termetet me Vdekjeprures ne Histori

Jane 2 termete qe njihen si me vdekjeprupresit ne histori dhe te dy i perkasin zones se Lindjes se Larget.

I. Termeti i Madh Jiajing

Termeti me vdekjeprures ne histori, i raportuar nga burimet vendore, eshte ai i ndodhur ne Kine me 23 Janar 1556 e.s. Njihet me emrin Termeti i Madh Jiajing, pasi ne periudhen qe ndodhi ishte ne fuqi perandori Jiajing. Termeti, i vleresuar ne magnitude 8 – 8.3 i shkalles Rihter, perfshihu dy krahina kineze: krahina Shaanxi dhe ajo Shanxi dhe beri qe te zhduken 60% e popullsise vendase ne keto dy krahina. Numri total i viktimave te ketij termeti ishte 830,000 njerez.

II. Termeti i 2004-es ne Rajonin e Indonezise

I dyti termet me vdekjeprures ne histori eshte i famshmi termet ne det qe shkaktoi Cunamin ne Oqeanin Indian. Termeti qe shkaktoi cunamin ishte i magnitudes 9.3 i shkalles Rihter. Dallget e pameshirshme te cunamit shkaktuan 230,000 viktima ne Indonezi, Tajlande, Sri Lanka dhe ne Indi.

Pra, sic e shihni jo gjithmone termetet me te fuqishme shkaktojne numrin me te madh te viktimave. Ndaj, masat antisizmike dhe edukimi i popullsise me menaxhimin e situatave te termetit ndikojne ndjeshem ne uljen e numrin te viktimave ne njerez. Gjithsesi, Shqiperia duhet te konsiderohet me fat persa i perket bilancit te jeteve njerezore nga termeti i djeshem.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Featured image: https://upload.wikimedia.org

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te lexuar me shume artikuj per TERMETET, kliko ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.