A e dini se: Sa Sheqer duhet te Konsumoni ne Dite?

Degjojme vazhdimisht se sheqeri eshte i demshem per shendetin dhe duhet te jemi te kujdesshem ne konsumin e tij, pasi ai eshte percaktuar si faktori primar per obezitetin tek njerezit. Se fundmi, lajme akoma me te keqija vijne per kete produkt, i cili mban kujtime te embla nga femijeria dhe me te cilin pergatiten ushqimet me te pelqyera. Shkencetaret thone se eshte zbuluar nje lidhje direkte mes konsumit te larte te sheqerit dhe krijimit dhe rritjes se qelizave kancerogjene. Nje peshe me te madhe ‘faji’ per kete gje mbart sheqeri i perpunuar (me ngjyre te bardhe), si edhe produktet e perpunuar dhe lengjet me sheqer te shtuar.

Pyetja e te gjitheve pasi degjojme lajme te tilla alarmuese eshte: Po sa sheqer duhet te konsumojme qe te ulim rrezikun e kancerit, mbipeshes dhe semundjeve te diabetit dhe te zemres? Pergjigjja nuk eshte aspak optimiste per adhuruesit e embelsirave:

Femrat kane nevoje per 25 gr sheqer/dite.

Meshkujt duhet te konsumojne 37 gr sheqer/dite.

E perkthyer ne numer lugesh caji:

  • Femrat duhet te konsumojne jo me shume se 6 luge caji sheqer/dite.
  • Meshkujt duhet te konsumojne jo me shume se 9 luge caji sheqer/dite.

Pra, te dashur miq eshte koha qe te filloni te hiqni dore nga embelsirat e perditshme, lengjet e frutave me sheqer te shtuar, qe shiten neper shishe plastike e kuti kartoni, dhe te konsumoni lengje frutash te porsashtrydhur. Eshte koha te filloni ta pini cajin pa sheqer dhe te ulni sasine e sheqerit qe perdorni te kafeja juaj. Mjalti eshte nje zevendesues i mrekullueshem i sheqerit, por nese nuk doni te shtoni ne peshe beni kujdes edhe me teprimin e sasise se konsumuar te mjaltit.

Mbi te gjitha, sigurohuni qe t’i edukoni femijet tuaj me nje regjim ushqimor me pak sheqer. Sigurisht, qe kjo nuk eshte e lehte duke mbajtur parasysh se femijet i duan shume embelsirat. Por ne emer te investimit per nje shendet te mire te femijeve, ne si prinder na takon te punojme ne menyre pro-aktive qe t’i ushqejme femijet shendetshem dhe me edukaten e duhur ne lidhje me ushqimet e demshme.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.