A e dini se: Eshte Zbuluar nje Kontinent i Ri?

Behet fjale per nje kontinent te panjohur deri me sot, i quajtur Greater Adria, qe ndodhet ne pjesen veriore te detit Mesdhe. I zbuluar permes perdorimit te nje programi shume te avancuar per ndertimin e hartave kontinentale dhe atyre detare te ndertuar me Zvicer.

Kontinenti Greater Adria eshte krijuar si pasoje e shkeputjes se nje pjese me siperfaqe sa Groenlanda nga veriu i kontinentit afrikan rreth 200 milion vjet me pare. Rreth 140 milione vjet me pare Greater Adria, sebashku me nje tufe ishujsh kontinentale, kane levizur drejt veriut dhe jane ngulur diku poshte pllakes se kontinentit europian. Kjo ka sjelle ndryshime te rendesishme ne konfigurimin e pjeses jugore te Europes qe njohim ne sot.

Sipas Prof. Douwe van Hinsbergen, nje nga autoret e ri-ndertimit te hartave kontinentale, fenomeni i ngjitjes se dy pllakave kontinentale njihet shkencerisht si arsyeja kryesore e formimit te vargmaleve, te cilat gjenden me shumice ne kete rajon te Europes: Apeninet ne Itali, vargmalet e pafundme te Ballkanit, terreni teper i thyer dhe i nderlikuar i Turqise, etj.) Studiuesit jane te bindur se i gjithe terreni i pasur dhe i magjishem i kesaj i jugut te Europes i dedikohet pikerisht bashkimit te kontinentit Greater Adria me kontinentin Europian.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

E vetmja pjese e dukshme e ketij kontinenti sot eshte Adria, taka e cizmes se Italise (nese keni parasysh harten e Italise). Ky eshte nje zbulim revolucionar, qe ve ne pikepyetje teorite e deritanishme qe kemi mesuar ne shkolla se prejardhja e maleve shqiptare eshte nga vullkanet. Shkencetaret thone se keto vargmale jane te mbushura me materiale te cmuara, te depozituara ne relievin e kontinentit te humbur nga ujerat gjate kohes.

Nje zbulim qe rrit interesin dhe kuriozitetin e turisteve per nje nga zonat me te bukura dhe me terheqese te Mesdheut dhe te gjithe rruzullit tokesor. Ne nuk na mbetet gje tjeter vecse ta pranojme kete realitet te ri te historise gjeologjike dhe tektonike te vendit tone.

Featured image: https://www.needpix.com

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.