Ja perse Njerezit me Obezitet kane Probleme me Frymemarrjen

Degjojme te flitet shume per obezitetin dhe mbipeshen si fenomene te ketij shekull. Ato jane pasoje e ushqyerjes jo te shendetshme dhe stilit pasiv te jetes. Statistikat tregojne se prirja e popullsise boterore drejt mbipeshes dhe obezitetit eshte ne rritje. Keshtu, 30% e popullsise se botes ose 2.1 miliarde njerez sot jane obeze. Akoma me shqetesuese edhe femijet nen 18 vjec po priren drejt mbipeshes dhe obezitetit. Sot ne bote 18.5% e femijeve nen 18 vjec jane obeze).

Studimi Australian

Obeziteti tek femijet dhe te rriturit shkakton shume problemeve shendetesore. Mjeket kane identifikuar problemet e frymemarrjes dhe zhvillimin e astmes si fenomene te lidhura ngushte me obezitetin. Por deri me sot, nuk ishte zbuluar specifikisht se cfare e bente nje njeri obez te kishte veshtiresi me frymemarrjen. Nje studim i realizuar se fundmi ne Australi dhe i publikuar ne European Respiratory Journal, ka dale me disa perfundime te reja. Keto perfundime shpjegojne cili eshte shkaku i problemeve respiratore dhe astmen tek njerezit obeze. Shkencetaret studiuan 52 raste te personave obeze te vdekur me ose pa semundje respiratore. Nga studimi doli se njerezit obeze arrijne qe te krijojne masa dhjamore edhe brenda mureve te rrugeve te frymemarrjes. Kjo gje ben qe te zvogelohet hapesira per futjen dhe nxjerrjen e ajrit ne mushkeri.

Pikerisht keto masa dhjamore shkaktojne problemet me frymemarrjen, kollitjen deri edhe krizat e astmes, qe mund te jene deri vdekjeprurese. Veshtiresia per te marre fryme, ndikon ne punen e mushkerive duke i semurur ato. Si rrjedhoje bie imuniteti i trupit ndaj virozave te stines, gripit dhe ftohjes, apo viruseve te reja si koronavirusi. Njekohesisht, eshte fakt i njohur qe personat me obezitet dhe me probleme ne rruget respiratore semuren shume kollaj me keto lloj semundjesh.

Perfundime interesante te kerkuesve australiane hapin nje perspektive te re per studime te metejshme. Tani shkencetaret po studiojne nese efekti i dhjamosjes se rrugeve te frymemarrjes eshte i kthyeshem ne momentin qe individi i semure humb peshen e tepert. Nese kjo vertetohet, besoj se u gjet zgjidhja e problemeve respiratore per personat obeze. Te fillojne urgjent dieten dhe regjimin e ushtrimeve fizike per te humbur peshen e tepert.

Si Percaktohet Mbipesha & Obeziteti

Une vij nga nje histori obeziteti dhe shume nga keto simptoma i kam perjetuar vete. Keshtu, mendova te sqaroja, per te gjithe ju miq te dashur, se si klasifikohen mbipesha dhe obeziteti. Shpresoj qe ne kete menyre te gjithe ta kemi te qarte se si kalsifikohet pesha jone.

Elementi klinik qe merret parasysh ne percaktimin e nivelit e peshes eshte Indeksi i Mases Trupore (Body Mass Index, BMI). Ne varesi te mases dhjamore qe mbart trupi i njeriut, percaktohet edhe se ne cilen kategori hyn ai individ. Per efekt krahasimi kemi marre nje person me gjatesi 175 cm.

Pesha TruporeBMI Kategoria
nen 56 kg nen 18.5 Nenpeshe
56 – 76 kg 18.5 – 25 Peshe Normale &
e Shendetshme
76 – 91.5 kg 25 – 30 Mbipeshe
Mbi 91.5 kg mbi 30 Obez

Ka disa pajisje ne qarkullim per matjen e BMI. Keshilla me e rekomandueshme eshte qe te egzamoniheni nga nje mjek specialist per nivelin tuaj te BMI.

Shendeti eshte shume i rendesishem ne jeten tone miq te dashur, ndaj ia vlen qe per te patur shendet te mire, te bejme cdo perpjekje dhe ndryshim ne stilin tone te jetes. Filloni qe sot te percaktoni se ne cilen kategori peshe trupore jeni aktualisht dhe punoni fort per t’u bere pjese e peshes se shendetshme trupore. Kur te jeni aty, do e shijoni nje jete te shendetshme me stil aktiv jete. Qofshi mire!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Featured image: https://commons.wikimedia.org

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.