Tave me Patellxhane ‘Imam Bajalldi’ – Recete nga Nena Xheni

Receta e sotme eshte nje recete qe vjen nga koha e Perandorise Osmane, dhe me sa kam mesuar e ka marre emrin “Imam Bajalldi” nga fakti se ishte gjella e preferuar e njerit prej sulltaneve te kesaj perandorie. Nena Xheni e ka modifikuar paksa realizimin e saj per ta bere me kollaj te ngrenshme edhe per femijet. Pa humbur kohe po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 1 kg patellxhane / 1 kg di melanzane
  • 200 gr mish te grire / 200 gr di manzo tritato
  • 2 domate / 2 pomodori
  • 3 kokrra qepe / 3 cipolla gialla
  • 7 thelpinj hudhre / 7 spicchi d’aglio
  • uthull, sipas deshires / aceto, secondo i tuoi gusti
  • Kripe, piper i bardhe, rigon, vaj ulliri / Sale, pepe bianco, origano, olio d’oliva.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Patellxhanet – perberesi kryesor i recetes se sotme.
/ Melanzane: l’ingrediente principale della ricetta di oggi

Pergatitja: / Preparazione:

Fillojme me pergatitjen e patellxhaneve. Perpara se t’i gatuani patellxhanet duhet te dini nese jane te hidhura apo jo. Per te mesuar kete fakt duhet te pyesni shitesin kur i blini patellxanet. Patellxhanet fare vendi zakonisht jane te hidhura ndaj duhen lene ne uje me kripe per rreth 1 ore. Pasi i lajme dhe i fshijme mire, i heqim bishtat dhe i presim ne feta me trashesi 5 – 6 mm. Nese patellxhanet jane shume te gjate i presim njehere mes per mes dhe me tej ndajme ne feta. Skuqim fetat e patellxhaneve dhe i leme menjeane .

Inizia con la preparazione di melanzane. Prima di cucinare le melanzane devi sapere se sono amare o no. Per conoscere questo fatto dovresti chiedere al venditore al momento dell’acquisto di melanzane. Le melanzane amare devono essere lasciate in acqua fredda salata per circa 1 ora. Una volta lavati e puliti accuratamente, rimuovere le code e tagliarle a fette di 5-6 mm di spessore. Se le melanzane sono troppo lunghe, tagliarle prima a metà e poi continuare a tagliarle. Friggere le fette di melanzane e lasciarle da parte.

Tek i njejti tigan qe u skuqen patellxhanet, shtojme qepen e pastruar dhe te grire ne copeza te vogla. Shtojme pak vaj nese nuk ka mjaftueshem vaj (sa te mbulohet fundi i tiganit). Mos e teproni me sasine e vajit ne kete faze te pergatitjes sepse patellxhanet e skuqura kane vete vaj. E kavardisim qepen dhe kur fillon te ndryshoje ngjyre, shtojme mishin e grire.

Nella stessa padella in cui erano fritte le melanzane, aggiungi la cipolla pulita e tritata a pezzetti. Aggiungi un po ‘d’olio se non c’è abbastanza olio (abbastanza per coprire il fondo della padella). Non esagerare con la quantità di olio in questa fase di preparazione, perché le melanzane fritte hanno il loro olio. Soffriggiamo la cipolla e quando inizia a cambiare colore, aggiungiamo la carne macinata.

I kavardisim qepet dhe mishin derisa mishi te skuqet dhe te avulloje lengu qe leshon mishi. Ne ate moment shtojme domatet e grira imet dhe hudhrat e prera ne rripa te gjate. I kavardisim te gjitha bashke, derisa masa te unifikohet. Shtojme 1 gote uje te ftohte dhe e rregullojme me kripe, piper, pak rigon te thate. Harxhi eshte gati kur mbetet me pak leng dhe ka marre shijen e duhur.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Friggere le cipolle e la carne fino a quando la carne non cambia completamente colore ed evapora il succo. A quel punto aggiungere i pomodori tritati finemente e l’aglio tagliato a listarelle lunghe. Li mescoliamo tutti insieme fino a quando la composizione è unificata. Aggiungere 1 tazza di acqua fredda e condire con sale, pepe, un po ‘di origano secco. La salsa è pronta quando c’è meno succo e ha buon gusto.

Shtrojme pergatitjet ne tave. Fillimishte mbulohet fundi i taves me nje shtrese patellxhane te skuqura, dhe siper i vihet nje shtrese jo e trashe me harxh. Vijohet keshtu derisa te mbarojne patellxhanet dhe harxhi.

Distribuire i preparati nella padella. Il fondo della padella è inizialmente coperto con uno strato di melanzane fritte e sormontato da uno strato non denso di salsa. Continua fino a quando le melanzane e la salsa sono finite.

Tava e gatshme per furre do duket si me poshte: shtresa e plote e patellxhaneve dhe paksa harxh mbi to. Sipas deshires, mund ta sperkasni me 2 luge uthull, nena Xheni nuk i shton uthull kesaj menyre pergatitje.

La padella pronta per il forno avrà questo aspetto: uno strato pieno di melanzane e un po ‘di salsa. Secondo il tuo desiderio, puoi cospargere la preparazione con 2 cucchiai di aceto, la nonna Xheni non aggiunge aceto a questa preparazione per questa ricetta.

E pjekim taven ne furre te parangrohur me 250 grade per 30 minuta. E sherbejme Imam Bajalldine bukur ne nje pjatance, dhe e shoqerojme me pilaf apo me pure patatesh dhe nje sallate. Une zgjodha ta shoqeroja me pilaf me te brendshme vici dhe me nje sallate jeshile me perime te stines.

Ju befte mire!

Ho scelto di abbinarlo con un’insalata verde con verdure.
Cuocere in forno preriscaldato a 250 gradi per 30 minuti. Servire bene “Imam bajalldi” in un grande piatto con riso o purè di patate e insalata. Ho scelto di abbinarlo con riso bianco.
Buon appetito!

Kjo recete eshte teper e shijshme, dhe te nderon ne raste kur mbledh njerez ne shtepi. Per t’u siguruar qe receta del e mire, sigurohuni qe te blini patellxhane sa me te fresketa dhe me lekure te lemuar. Te rriturit mund ta preferojne paksa me pikante kete recete, por nena Xheni rekomandon kete variant me pak pikant qe mund te konsumohet fare mire edhe nga femijet.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.