Dreka ime Speciale me Koke Qingji

Une i preferoj shume gatimet me mish koke, sidomos ato me koke qingji/dele. Mishi i kokes ka shije te vecante dhe sipas nutricionisteve mbart edhe vlera te vecanta ushqyese. Sot gatova nje dreke shume te shijshme me koke qingji te perbere nga dy gatime: Pace me Koke Qingji dhe Pilaf me Mish Koke. Per te gjithe ju qe pelqeni gatimet me mish koke, me poshte gjeni recetat e te dyja ketyre gatimeve:

Perberesit per Dreken: / Ingredienti per Entrambe le Ricette:

 • 1 koke qingji (mundesisht e madhe) / 1 testa di agnello (preferibilmente grande)
 • 2 karrota / 2 carote
 • 1 qepe / 1 cipolla
 • kercell selinoje / sedano
 • 1 domate / 1 pomodoro
 • 1 hudher mesatare / 1 aglio scarafaggio medio
 • 500 gr oriz pilafi / 500 g di riso bianco tondo
 • 1 luge supe gjalpe / 1 cucchiaio di burro non salato
 • 2 luge miell gruri / 2 cucchiai di farina di grano
 • uthull / aceto
 • Kripe, piper, spec i kuq i bluar i embel, vaj ulliri. / Sale, pepe, peperoncino macinato dolce, olio d’oliva.

Perpunimi i Mishit te Kokes se Qingjit / Preparazione della Testa di Agnello

Fillimisht pergatitet mishi i kokes. Koka e plote e qingjit lahet me uje te bollshem dhe futet ne uje te ftohte me kripe te trashe per te pakten 2 ore. Sigurohuni qe koka te jete plotesisht e zhytur nen uje. Me pas e marrim e fusim ne nje tenxhere te madhe dhe e mbulojme me uje te ftohte te filtruar. Shtojme 2 karrota te ndara ne copa te medha, 1 qepe mesatare dhe pak kercell selinoje. E leme mishin te zieje, duke ia hequr shkumen qe del ne siperfaqe, derisa te shkeputet mishi nga kocka. E heqim koken nga tenxherja dhe e leme te ftohet. Kullojme lengun ku u zie koka dhe e leme menjane.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Inizia con la preparazione della carne dalla testa di agnello. Lavare l’intera testa di agnello con abbondante acqua. Immergi la testa dell’agnello in acqua fredda salata per almeno 2 ore. Assicurati che la testa dell’agnello sia completamente immersa nell’acqua. Togliere dall’acqua salata e metterlo in una grande pentola, coprirlo con acqua fredda filtrata. Aggiungi 2 carote in grossi pezzi, 1 cipolla media e un po ‘di sedano. Lasciar sobbollire la testa, rimuovendo la schiuma che arriva in superficie, fino a quando la carne non viene tagliata dall’osso. Rimuovi la testa dalla pentola e lasciala raffreddare. Scolare il brodo di carne della testa e lasciarlo da parte.

Pasi ftohet, ndajme mishin e kokes nga kockat, duke u kujdesur qe te marrim vetem ato pjese qe jane te ngrenshme, dhe me tej e copetojme mishin e nxjerre ne copa te vogla. Tani jemi gati per te vijuar me pergatitjen e recetave te Drekes me Koke Qingji.

Una volta raffreddato, separa la carne di testa dalle ossa, avendo cura di prendere solo quelle parti di carne che sono commestibili dall’uomo, quindi dividi la carne in piccoli pezzi. Ora siamo pronti per continuare a preparare le ricette per la nostra Cena con Carne della Testa di Agnello.

Pergatitja e Paces me Koke Qingji / Preparazione della Zuppa con Carne della Testa di Agnello

Ndajme lengun e mishit te kokes ne 2 pjese: per pilafin dhe pacen. Pjesen qe do perdoret per pacen e veme ne zjarr ne nje tenxhere qe te ngrohet. Shtojme aty gjysmen e mishit te kokes te ndare ne copa te vogla dhe sapo te marre vale i shtojme 1 domate te qeruar ne kubike te vegjel.

Dividi il brodo in 2 porzioni: una per il risotto e l’altra per la zuppa. Versa il brodo per la zuppa nella pentola e mettilo a scaldare. Aggiungi metà della carne di testa divisa in piccoli pezzi e, una volta bollente, aggiungi 1 pomodoro sbucciato e tritato in piccoli cubetti.

Nderkohe qe domatja shkrihet tek lengu i paces, ne nje tigan jo-ngjites skuqim miellin derisa te marre nje ngjyre paksa te arte (une nuk e preferoj miellin te skuqur shume). Shtojme tek tigani leng nga ai i paces derisa i gjithe mielli te zbutet nga lengu.

Mentre il pomodoro si scioglie nel succo della zuppa, friggere separatamente la farina di grano in una padella antiaderente fino a ottenere un colore dorato. Aggiungi un po ‘di brodo alla farina fritta fino a quando tutta la farina viene ammorbidita dal brodo. Questa è una tecnica che non consente alla farina di creare cereali fastidiosi.

Perzierjen e miellit te skuqur e shtojme ne lengun e paces dhe e trazojme shume mire derisa e gjithe perberja te behet uniforme. E rregullojme pacen me hudhrat te shtypura ne havan, kripe, piper, pak spec te kuq te bluar te embel dhe pak uthull. Vazhdojme te trazojme vazhdimisht derisa pacja te trashet ne trashesine e deshiruar. Une e preferoj pacen ne trajten e nje supe te holle, por nese ju e preferoni me te trashe, mund ta lini te zieje me shume derisa te behet e trashe sa deshironi.

Aggiungi il composto di farina fritta alla zuppa e mescola fino a quando non viene uniformemente distribuito alla zuppa (non sono ammessi cereali). Regola l’impasto con l’aglio premuto nel mortaio, sale, pepe, un po ‘di peperone dolce e un po’ di aceto. Continuare a mescolare costantemente fino a quando la zuppa raggiunge lo spessore desiderato. Preferisco che la zuppa di carne di agnello sia piuttosto succosa (come puoi vedere dalle foto), ma se lo preferisci più spesso, puoi lasciarlo cuocere di più finché non si addensa come desideri.

Pergatitja e Pilafit me Mish Koke / Preparazione del Risotto con Carne della Testa di Agnello

Pas pergatites se mishit, berja e pilafit me mish koke eshte nje procedure shume e thjeshte. Ne nje tigan hedhim 1 luge gjalp dhe pasi te shkrihet shtojme aty orizin e pastruar dhe pjesen e mishit te kokes qe do perdorim per pilafin dhe i skuqim sebashku.

Dopo aver preparato la carne, la preparazione del risotto è una procedura abbastanza semplice. In una casseruola aggiungere 1 cucchiaio di burro e, dopo lo scioglimento, aggiungere il riso pulito e la porzione di carne della testa di agnello che useremo per il risotto e friggerli insieme.

Shtojme aty lengun e kokes te nxehte te shtuar me uje deri ne masen 1:2 me orizin (1 mase oriz me 2 masa leng) dhe i rregulluar me kripe e piper. Kujdes! Kur pergatisni lengun e pilafit hidhni me pak kripe se zakonisht, sepse orizi nuk eshte nje absorbues i mire i kripes. E mbulojme me kapak enen u po behet pilafi dhe e leme ne zjarr mesatar derisa ta pije lengun, me tej e ulin zjarrin derisa pilafi te jete gati. E sherbejme pilafin ne nje pjate te thelle ne forme te crregullt sebashku me copat e mishit. Une e hoqa vec pjesen e trurit pas zierjes dhe eshte pikerisht pjesa qe shihni mbi pilaf.

Aggiungi il brodo caldo al rapporto di 1: 2 con il riso (1 misurino di riso con 2 misurini di brodo). Completa la quantità di brodo necessaria aggiungendo acqua e regolala con sale e pepe. Attenzione! Quando prepari il brodo per il risotto, assicurati di aggiungere meno sale del solito, perché il riso non è un buon assorbitore di sale. Coprire il contenitore con il risotto e lasciarlo a fuoco medio fino a quando il liquido è bollito, quindi ridurre il calore fino a quando il risotto è pronto. Servire il risotto su un piatto fondo di forma irregolare insieme ai pezzi di carne della testa di agnello. Mi sono preso cura di mettere da parte il cervello dell’agnello, durante la preparazione della carne, e questa è esattamente la carne che puoi vedere nella parte superiore del risotto.

Sherbejme edhe pacen ne nje pjate te thelle dhe jemi gati te shijojme Dreken me Mishi Koke Qingji. Ju befte Mire!

Servi bene la zuppa in un piatto fondo e sei pronto per goderti il ​​tuo Pranzo Speciale con Carne della Testa di Agnello. Buon appetito!

Kjo eshte nje nga drekat e mia te preferuara. Te dyja gatimet jane tradicionale shqiptare, dhe kane nje shije te mrekullueshme. Jua keshilloj cdo here qe gjeni nje koke te mire qingji apo deleje. Takohemi ne receten e radhes.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.