A e dini se: Gjumi i Mire ndikon ne “Pastrimin” e Trurit?

Dihet boterisht se gjumi i mire eshte shume i domosdoshem per shplodhjen e trupit dhe te trurit. Kemi folur me pare se cfare duhet te bejme per te patur gjume te mire dhe sot nuk kam ndermend te perseris te njejtat gjera.

Ajo qe dua te ndaj me ju ne kete artikull, jane rezultatet e nje studimi te fundit ne lidhje me perfitimet te tjera nga gjumi, te panjohura deri me sot. Sipas ketij studimi te botuar tek New Scientist, eshte zbuluar se kur njeriu fle, ne trurin e tij ka aktivitet te valeve trunore elektrike, te cilat realizojne pastrimin e trurit nga mbetje toksike metabolike.

Cfare jane Valet Trunore?

Valet Trunore ndodhin atehere kur grupe te medha qelizash trunore levizin sebashku me te njejtin ritem. Nga pikepamja fizike, ajo perfaqesohen nga levizje te lengut trunor brenda dhe jashte trurit.

Studiuesit kane vene re se kur ne flejme truri krijon aktivitet te dendur elektrik, me vale trunore qe hyjne dhe dalin nga truri cdo 20 sekonda. Keto levizje te lengut trunor perkojne me daljen jashte te gjakut nga truri. Prandaj, shkencetaret te besojne se ky proces ben pastrimin e trurit nga mbetjet e demshme metabolike sic eshte: beta-amyloid (elementi kryesor pergjegjes per semundjen e Alzhaimerit).

Mos Neglizhoni Gjumin

Keshilla thelbesore qe kerkuesit japin pas ketij zbulimi eshte: Te mos neglizhoni gjumin per asnje arsye! Mungesa e gjumit ben qe truri yne te mos arrije te pastrohet dhe te mbarte elemente toksike, qe e semurin ate dhe pengojne aktivitetin e tij normal. Dhe nuk behet fjale per 1 nate te vetme pa gjume qe mund te demtoje trurin, por kur pagjumesia eshte prezente vazhdimisht ne rutinen e nje individi. Klikoni ketu per disa keshilla te vlefshme per te bere gjume te mire miq te dashur, dhe mbajeni parasysh keto qe zbuluam sot perpara se te demtoni aftesine tuaj per nje gjume te mire.

Per t’iu ndihmuar te beni gjume te mire kemi perzgjedhur per ju disa produkte shume cilesore dhe te pelqyera nga perdoruesit: (i) Kenge relaksuese per t’ju vene ne gjume, (ii) Masken e Syve me ajrosje per te gjithe familjen, (iii) Kufjet e buta prej silikoni per ata qe jane shume te ndjeshem ndaj zhurmave, (iv) 2 Jasteke komod per cdo pozicion gjumi, dhe (v) Dyshek Super Cilesor. Klikoni mbi fotot e produkteve per t’i blere ato.

Per te pare produkte fantastike te nevojshem per ju dhe familjen tuaj, ju ftojme te vizitoni FAMILY+ e-SHOP. Klikoni mbi emrin e dyqanit per te pare Listat me Produktet e perzgjedhura sipas kategorive. Lutemi mbani parasysh se faqja jone permban linja promovimi per produkte, dhe blerja e produkteve qe ne promovojme do kontribuoje ne ecurine e suksesshme te punes tone. Faleminderit!

Featured image: https://www.publicdomainpictures.net/

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (PASTE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.