Fergesa me Melci ne Tave Dheu – Recete nga Nena Xheni

Ju kujtohet artikulli ku kemi folur per llojet e fergesave qe gatuhen ne Shqiperi? E fundit prej listes se fergesave, qe Nena Xheni nuk e kishte realizuar ende per ne eshte: Fergesa me Melci ne Tave Dheu. Kjo eshte edhe receta me e famshme nder fergesat shqiptare. Si edhe gatimi qe te huajt e provojne me patjeter kur vijne ketu. Nena Xheni e pergatiti fergesen me melci sot per ne, ndaj une po filloj pa vonese me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 600 gr melci e fresket vici / 600 gr di fegato di vitello fresco
  • 2 qepe / 2 cipolle
  • 2 domate / 2 pomodori
  • 1 hudher e thate /1 scarafaggio di aglio medio
  • 50 gr gjalpe / 50 gr di burro
  • 100 gr gjize / 100 gr di ricotta
  • Kripe, piper, rigon i thate, spec i kuq i embel, vaj ulliri. / Sale, pepe, origano essiccato, peperoncino dolce macinato, olio d’oliva.

Pergatitja: / Preparazione:

Pastrojme qepet dhe i grijme ne kubike te vegjel. I shtojme ne nje tigan me pak vaj ulliri dhe i skuqim derisa te zbuten plotesisht. Une perdora qepe te kuqe, dhe mqs. ato jane pak te forta, i skuqa/zieva me pak uje derisa u zbuten plotesisht. Shtojme domaten e grire ne rende (si salce), hudhrat te prera ne kubike te vegjel dhe erezat e thata.

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Foto nga pergatitja e recetes: Fergesa me Melci ne Tave Dheu, e sjelle nga nena Xheni per FAMILY+ Blog.
Sbucciare le cipolle e tagliarle a cubetti. Aggiungi le cipolle in una casseruola con un po ‘di olio d’oliva. Friggere fino a completo ammorbidimento. Ho usato la cipolla rossa e, dato che sono piuttosto sodi, ho dovuto friggerli / bollirli con poca acqua fino a quando non fossero completamente ammorbiditi. Aggiungi i pomodori grattugiati (come la salsa), l’aglio tagliato a pezzetti e le spezie essiccate.

Kur salca te jete bere uniforme, shtojme melcine te lare dhe te prere ne kubike mesatare.

Foto nga pergatitja e recetes: Fergesa me Melci ne Tave Dheu, e sjelle nga nena Xheni per FAMILY+ Blog.
Quando la salsa diventa uniforme, aggiungi il lavato e il fegato lavati e tagliali a cubetti medi.

E skuqim mire te gjithe perberjen, duke e perzier derisa melcite te ndryshojne ngjyre dhe te mpaken. Nese shihni se nuk ka leng mjaftueshem, shtojini 2-3 luge supe uje. Kujdes! Fergesa me melci duhet te dale me pak leng, ndaj eshte e rendesishme qe ta kontrolloni me kujdes sasine e ujit qe shtoni gjate pergatitjes. Shtojme gjizen dhe gjalpin.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Foto nga pergatitja e recetes: Fergesa me Melci ne Tave Dheu, e sjelle nga nena Xheni per FAMILY+ Blog.
Friggi bene tutta la composizione, mescolando fino a quando i pezzi di fegato cambiano colore e si restringono. Se vedi che non c’è abbastanza succo, aggiungi 2-3 cucchiai di acqua. Attenzione! Il piatto dovrebbe uscire con poco succo, quindi è importante controllare attentamente la quantità di acqua aggiunta durante la preparazione. Aggiungi la ricotta e il burro.

E perziejme me kujdes perberjen, derisa gjiza te shperndahet ne menyre uniforme. E rregullojme me kripe dhe ne momentin qe perberja ka marre 2 vale, e zbrasim ne tavat e dheut. I pjekim ne furren e para-nxehur me 250 grade per 20 minuta. Fergesa me melci eshte gati kur shohim se yndyra i del teresisht mbi siperfaqen e saj. Fergesa me Melci sherbehet e nxehte direkt me tavat e dheut. Shkon shume mire me nje sallate te fresket dhe me nje gote raki-:). Ju befte mire!

Fergesa me Melci ne Tave Dheu e sjelle nga nena Xheni per FAMILY+ Blog. Recete Tradicionale Shqiptare dhe Shije e Shkelqyer.
Mescolare con cura fino a quando la ricotta viene distribuita uniformemente. Aggiustalo di sale e quando la composizione viene portata a ebollizione, versala nei piatti di terracotta. Cuocilo nel forno preriscaldato per 20 minuti a 250. Il piatto con fegato di vitello è pronto quando il grasso esce in superficie. Il piatto con fegato di vitello viene servito caldo direttamente con i piatti di terracotta. Si abbina molto bene con un’insalata fresca e un bicchiere di brandy- :). Buon appetito!

Fergesa me Melci ne Tave Dheu eshte nje gatim tipik tradicional shqiptar. Zakonisht sherbehet si pjate mesi ne tavolinat e festave (sidomos ne dasma). Nena Xheni e kishte qare fergesen e sotme dhe une ende e kam ne qiellez shijes e saj te mrekullueshme. Provojeni te dashura amvisa ne shtepite tuaja, pasi ju siguroj se do kenaqni te gjithe familjen. Mos harroni te na shkruani pershtypjet tuaja per kete recete.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.