Lamtumire Implanteve te Dhimbshme te Dhembeve

E keni cuar ndonjehere ne mendje te mbillni (implatoni) ndonje dhemb? Nena ime mendoi ta bente nje procedure te tille para disa kohesh. Por, nderroi mendje shume shpejt kur doktoresha i shpjegoi se si ishte procedura e mbjelljes se dhembeve.

Behej fjale per nje operacion te mirefillte, qe behej ne goje. Mjeket kirurge te specializuar do canin mishin e dhembeve per te arritur tek kocka e nofulles. Atje do te fiksonin nje dhemb artificial me anen e nje vide. Nese cdo gje shkonte mire, e kam fjalen qe kocka e suportonte nje nderhyrje te tille, duhej nje kohe e gjate per rikuperimin e vendit te operuar. Dhe mbi te gjitha, nuk kishte garanci nese dhembi i ri do zinte vend tamam si duhet ne goje. Cmimi i implantit per 1 dhemb ishte 500 euro.

Kur e diskutonim kete ide ne shtepi, po mendonim se nuk dije se c’te qaje me pare kur vinte puna te mbjellja e dhembit. Rrezikun e operacionit (se thike eshte e shkreta), rrezikun qe te mos realizohej si duhet mbjellja e dhembit, cmimin e shtrenjte apo kohen e gjate te rikuperimit. Dhe vendimi i time meje ishte i prere: Ne asnje menyre mbjellje dhembi ne gojen e saj.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Teknologjia e Re

Por, duket se ka drite ne fund te tunelit edhe per kete problem. Shkencetaret e Columbia University Medical Center ne New York, kane deklaruar se kane arritur te rrisnin dhembe te rinj ne menyre anatomike. Ata shpjegojne se kjo eshte fale nje teknologjie te re, qe lejon disa qeliza ADN-je te futen ne vendin bosh ne goje. Me tej, dhembi rritet ne menyre natyrale dhe ne madhesine e duhur, duke u pershtatur si duhet me mishrat e dhembeve dhe strukturen e gojes.

Nje lajm i mrekullueshem, por qe ende nuk mund t’i gezohemi plotesisht. Kjo per faktin se deri tani eksperimentet e suksesshme jane realizuar vetem tek minjte. Nderkohe qe shkencetaret lajmerojne se po pergatiten per eksperimentimin tek njerezit. Per fat te mire numri i vullnetareve te gatshem per ta provuar kete procedure eshte mese i mjaftueshem.

Keshtu, te dashur miq, mbetet ende pak kohe per te pritur qe nje sherbim i tille te ofrohet ne menyre komerciale per publikun. Te shpresojme qe do jete me cmim te arsyeshem.

Featured image: https://upload.wikimedia.org/

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.