Sallata me Perime Furre – Shije & Shendet

Ne shtepine time perdorim shpesh Sallaten me Perime Furre. Eshte nje pergatitje e thjeshte, por del e shendetshme dhe shume e shijshme. Sot kam vendosur ta ndaj me ju receten e kesaj sallate qe mund te perdoret gjate gjithe vitit. Ja ku po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 1 patellxhan / 1 melanzana
  • 1 qepe e kuqe me tul te trashe / 1 cipolla rossa con polpa spessa
  • 1 spec i kuq / 1 peperone rosso
  • 1 spec i verdhe / 1 peperone giallo
  • 1 spec jeshil / 1 peperone verde
  • 2 kunguj / 2 zucche
  • 1 karrote e madhe / 1 carota grande
  • majdanoz i fresket / prezzemolo fresco
  • Kripe, piper, vaj ulliri extra i virgjer. / Sale, pepe, olio extra vergine di oliva.
Perberesit e Recetes "Sallata me Perime Furre"
Perberesit e Sallates se Perimeve Furre
/ Ingredienti dell’insalata con verdure al forno

Pergatitja: / Preparazione:

Sekreti i kesaj sallates eshte qe perimet te jene te ekuilibruara ne sasi dhe ne madhesi. Lajme me uje te bollshem perimet. Me tej i thajme me leter kuzhine dhe i qerojme (pervec patellxhanit, i cili do pritet ne momentin e fundit se mund te nxihet). Mbani parasysh se specat duhet te jene nga ata me tul qe te dalin te mire. Nese nuk keni speca me 3 ngjyra, mund ta beni edhe vetem me speca te kuq. Presim perimet ne copa te barabarta, me trashesi 5 mm dhe me permasa 3cm 2 cm. Vetem qepet do i presim me rrathe nga 5 mm te trashe.

Shtrojme leter per pjekje dhe fillojme vendosim perimet. Specat i rreshtojme ne kembe ne anen e taves, ndersa perimet e tjera ne mesin e taves te kombinuara me njera tjetren. Qepen e vendosim siper perimeve te tjera. Hedhim pak kripe, piper, dhe paksa vaj ulliri.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Pjese nga pergatitja e recetes "Sallata me Perime Furre". Perimet e prera i shtrojme ne tave.
Il segreto di questa insalata sta nell’equilibrio tra quantità e dimensioni delle verdure. Lavare le verdure con abbondante acqua. Asciugali con carta da cucina e tritali (tranne le melanzane, che verranno tritate all’ultimo momento). Attenzione! Utilizzare solo pepe con polpa spessa per la preparazione di questa ricetta. Se non hai peperoni tricolore, puoi usare solo peperoni rossi dolci. Dividi le verdure in uguali dimensioni: 5 mm di spessore e 3 cm x 2 cm. Solo le cipolle verranno tagliate come cerchi di 5 mm.
Coprire la teglia con carta da forno e posizionare le verdure. I peperoni si sono allineati sul lato della padella mentre le altre verdure al centro della padella si sono combinate tra loro. Metti le cipolle sopra altre verdure. Cospargere con un po ‘di sale, pepe e un po’ di olio d’oliva.

Pjekim perimet ne furre te para-ngrohur me 250 grade per rreth 30 minuta. Kujdes! Ndiqeni me kujdes pjekjen e perimeve, pasi nuk duhet te perzhiten qepet. Per ta provuar kur jane gati perimet, provoni karroten me pirun. Nese karrota eshte zbutur, perimet jane pjekur sa duhet. E nxjerrim taven me perimet e pjekura nga furra.

Pjese nga pergatitja e recetes "Sallata me Perime Furre".  Perimet e pjekura te porsa-nxjerra nga furra.
Cuocere le verdure in forno preriscaldato per circa 30 minuti a 250. Attenzione! Fai attenzione mentre le verdure sono nel forno, poiché le cipolle non dovrebbero essere troppo cotte. Per verificare se le verdure sono pronte, usa una forchetta per controllare le carote. Se le carote vengono ammorbidite, le verdure sono pronte. Togliere la padella con le verdure al forno dal forno.

Perimet e pjekura duhen kaluar menjehere, sa nxirren nga furra, ne pjate. Une zakonisht pergatis nje pjatance me te gjitha perimet dhe me tej secili merr aq sa do. Vendosim perimet ne pjatance, duke u munduar qe t’i kombinojme me njeri-tjetrin. Shtojme majdanoz te grire imet, pak kripe nese ka nevoje dhe vaj ulliri. Sipas deshires mund t’i hidhni edhe pak leng limoni.

Ju befte mire!

Sallata me Perime Furre - e perfunduar dhe e servisur ne pjatance.
Le verdure al forno devono essere rimosse immediatamente dalla teglia e posizionate nel piatto. Di solito preparo un piatto grande con tutte le verdure e ognuno prende tutto ciò che desidera. Posiziona bene le verdure al forno sul piatto, combinandole tra loro. Aggiungi prezzemolo tritato finemente, se necessario, un po ‘di sale e olio d’oliva. Se lo preferisci, aggiungi del succo di limone.
Buon appetito!

Sallata me Perime Furre eshte e shkelqyer per nje darke te lehte e te pasur me vlera ushqyese. Gjithashtu mund te perdoret si garniture per pjatat kryesore me mish. Ju ftoj ta pergatisni kete sallate per familjet tuaja dhe te shijoni te gjithe sebashku. Na shkruani per pershtypjet tuaja e realizimin dhe konsumimin e kesaj recete.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta Sallatash, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.