A e dini se: Merimangat konsumojne me shume Ushqim se Njerezit?

Ngjan e cuditshme por eshte e vertete. Gjithe merimangat ne bote konsumojne me shume ushqim se gjithe njerezit sebashku. Merimangat konsumojne 440 – 880 milione tone ushqim ne vit.

Dhe jo vetem kaq! Merimangat ne nje vit konsumojne sasi ushqimi te barabarte me peshen e popullsise njerezore ne bote. Me pak fjale nese nje dite te bukur merimangat do vendosin te ‘hane’ njerez, ato do ishin ne gjendje te zhduknin rracen njerezore brenda 1 viti.

Po ku rrijne Merimangat?

3/4 e merimangave kane gjetur si strehe te tyre ose dhomen tone te gjumit, ose banjen e shtepise tone. Per friken tone me te madhe, ato qendrojne shume prane nesh. Por, na ndihmojne duke konsumuar nje pjese te insekteve qe mesyjne ambjetet tona. Duket se merimangat jane nder te parat specie qe po ndjejne problemet me uljen e numrit te insekteve ne qarkullim.

Merimangat konsumojne cdo dite sasi ushqimi te barabarte me 1/10 e peshes se tyre trupore. Ato perdorin helmet neutralizuese per te vene ne gjume prene e tyre. Disa nga merimangat jane shume helmuese. Pickimi i tyre mund te coje deri ne vdekjen e njeriut.

Une i kam pasur gjithnje frike merimangat. Dhe sic duket, frika ime nuk eshte e kote. Pastrimi i rregullt i shtepise ndihmon ne mbajtjen e tyre sa me larg shtepise. Kujdesuni, te dashur miq, qe t’i mbani larg merimangat dhe rrjetat e tyre. Kujdes tregoni me femijet te cilet pelqejne te luajne me insektet. Ata nuk e kuptojne rrezikun qe mund t’i gjeje. Me poshte mund te gjeni nje set produktesh per pastrimin e shtepise.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Featured image: https://www.needpix.com

Burimi

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume artikuj me KURIOZITETE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.