Supe me Selino dhe Mish – Recete nga Nena Xheni

Receta e sotme eshte shume e shendetshme, me pak perberes dhe e lehte per t’u gatuar. Ajo ben te mundur perdorimin e gjetheve te selinose, si nje bime shume e njohur per vlerat e saj ushqyese. Nena Xheni e gatuan shpesh kete supe, pasi ka shije te fresket dhe te ben mire. Ja ku po filloj me receten:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 4 copa racioni mish gjel deti / 4 razioni di tacchino
  • 500 gr gjethe selinoje / 500 gr di foglie di sedano
  • 1 qepe / 1 cipolla
  • 1 veze / 1 uovo
  • 1 limoni / 1 limone
  • Kripe, vaj ulliri. / Sale, olio d’oliva.

Pergatitja: / Preparazione:

Shkepusim gjethet e selinose nga kercenjte dhe i lajme me uje te bollshem. Me tej i zhysim per 5 minuta ne uje te ftohte me 2 luge uthull molle. Pervelojme gjethet e selinose per 4 minuta ne uje te nxehte me kripe. I kullojme dhe i leme menjane. Kujdes! Nena Xheni preferon t’i lere gjethet e selinose te paprera. Nese deshironi, ju mund t’i prisni ato ne rripa te holle perpara se t’i perveloni.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Receta: Supe me Selino dhe Mish
Pergatitja e gjetheve te selinose.
Prendi le foglie di sedano e lavale con abbondante acqua. Quindi immergere per 5 minuti in acqua fredda con 2 cucchiai di aceto di mele. Bollire le foglie di sedano per 4 minuti in acqua bollita con sale. Scolarli e lasciarli da parte. Attenzione! La nonna Xheni preferisce lasciare intatte le foglie di sedano. Se lo desideri, puoi tagliarli a strisce sottili prima di farli bollire.

Ne nje tenxhere shtojme dy luge vaj ulliri dhe qepen te qeruar e te grire ne kubike te vegjel me paksa kripe. E kavardisim qepen derisa te vyshket. Shtojme copat e mishit te gjelit te detit. Vemendje! Kjo recete mund te pergatitet njesoj me mish vici apo me mish pule. Shijon shume dhe ka vlera ushqyese te shkelqyera me te treja llojet e mishrave.

Receta: Supe me Selino dhe Mish
Shtojme mishin e gjelit te detit tek qepet e zbutura.
In una pentola aggiungere due cucchiai di olio d’oliva e cipolla tritata a dadini. Aggiungi anche poco sale. Friggere la cipolla fino a quando non si raggrinzisce. Aggiungi i pezzi di tacchino. Attenzione! Questa ricetta può essere preparata con carne di manzo o pollo. Ha un ottimo sapore e ha un eccellente valore nutrizionale con tutti e tre i tipi di carne.

Kavardisim mishin derisa te ndryshoje ngjyre dhe e mbulojme me uje te ftohte. E leme te zieje derisa mishi te jete gati, pra piruni te hyje e te dale lirshem nga mishi i gjelit te detit. Shtojme aty gjethet e selinose te perveluara. Lereni supen te marre 2 vale dhe e rregullojme me kripe.

Per te pare me shume RECETA SUPE, klikoni ketu.

Ne nje gote thyeni vezen dhe shtrydhni lengun e limonit. I trazojme sebashku derisa te kemi nje perzierje homogjene. E heqim supen nga zjarri dhe e shtojme vezen me limonin, duke e perziere shpejt qe te mos mpikset veza. Per te patur shijen e duhur, supa duhet te dale me pak leng. Sipas deshires, afer fundit te gatimit, mundeni edhe ta coptoni mishin apo ta fruloni supen. Kjo do ishte e volitshme sidomos ne rastet kur do ia servirni femijeve te vegjel.

E sherbejme Supen e Shendetshme me Selino dhe Mish ne nje pjate te thelle duke e shoqeruar me nje racion mishi. Mund te perdorni edhe tasat e vegjel kastile per supe.

Ju befte mire!

Receta: Supe me Selino dhe Mish
Pjata finale e Supes e sherbyer per nje person.
Friggere la carne fino a quando non cambia colore e coprirla con acqua fredda. Lascia cuocere fino a quando la carne non è pronta, quindi la forchetta entra e esce liberamente dal tacchino. Aggiungi le foglie di sedano preparate. Lascia bollire la zuppa due volte e aggiusta con il sale.
In un bicchiere rompere l’uovo e spremere il succo di limone. Mescoli insieme fino a quando non avremo una miscela omogenea. Rimuovi la zuppa dal fuoco e aggiungi l’uovo al limone, mescolando rapidamente per evitare la coagulazione dell’uovo. Per ottenere il gusto giusto, assicurati che la zuppa non sia molto succosa. Opzionalmente, verso la fine della cottura, puoi anche tagliare la carne in piccoli pezzi o mettere la zuppa nel frullatore. Ciò sarebbe particolarmente utile quando si serve la zuppa per i bambini piccoli.
Servire una zuppa sana con sedano e tacchino su un piatto fondo, accompagnato da una porzione di carne. Puoi anche usare le ciotole per la zuppa.
BUON APPETITO!

Kjo supe eshte e shkelqyer per nje darke te lehte, apo si pjate e pare e nje vakti te plote. Nena Xheni ju fton ta pergatisni kete supe te shkelqyer ne shtepite tuaja. Mos harroni te na shkruani per pershtypjet tuaja.

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.